Czy kremy z filtrem UV należy stosować przez cały rok?

Spis treści:

Być może po filtry przeciwsłoneczne sięgasz tylko w trakcie wakacyjnego urlopu, w mieście nawet podczas upałów zdarza ci się o nich zapomnieć, a kiedy tylko minie lato, uznajesz je za zbędne. Jeżeli tak, dowiedz się, dlaczego ochrona skóry przed słońcem jest ważna przez cały rok oraz jaki krem wybrać w przypadku skóry suchej, wrażliwej i alergicznej, która ma szczególne wymagania.

 

Piękna młoda kobieta z kremem przeciwsłonecznym

Kremy z filtrem UV – stosowanie na twarz, fot. Olanod, Freepik

Ochrona przed UV – dlaczego jest istotna o każdej porze roku?

Latem z reguły czujemy się lepiej, rzadziej chorujemy, mamy więcej energii do działania. Dni są dłuższe, pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, a skóra ma okazję do intensywnego syntetyzowania witaminy D, której niedobór wiązany jest z całym szeregiem różnych chorób. Niestety, promieniowanie UV ma i swoją ciemną stronę. Przede wszystkim prowadzi do poparzeń (u osób wyjątkowo wrażliwych mogą być poważne i bolesne), sprzyja nowotworom skóry, sprawia, że skóra szybciej się starzeje i wiotczeje. Promienie UV mogą także wywoływać różnego rodzaju reakcje alergiczne. Są szczególnie groźne dla małych dzieci, których skóra nie jest tak odporna na ich działanie, jak u dorosłych. Z tych względów w okresie letnim przed dłuższą ekspozycją na słońce zazwyczaj aplikujemy kremy do opalania. Jednak to nieprawda, że gdy temperatury spadają, można spokojnie na kilka miesięcy odłożyć temat ochrony przeciwsłonecznej. Promienie UV operują bowiem przez cały rok, o czym najłatwiej przekonać się podczas zimowych wyjazdów, gdy nietrudno o spieczenie nosa czy policzków. Ponadto dobre kremy z filtrem chronią skórę również przed takimi czynnikami atmosferycznymi, jak wiatr i mróz. U osób obdarzonych skórą wrażliwą mogą one bowiem wywołać podrażnienia, tym bardziej podczas dłuższego przebywania na świeżym powietrzu. Które dobre kremy do opalania sprawdzą się nawet w trudnych warunkach i przy okazji nie spowodują podrażnień skóry?

Mineralny czy chemiczny – jaki filtr wybrać dla skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do alergii?

Jeśli wahasz się, czy skorzystać z ochrony, jaką dają kremy z filtrem określanym jako „chemiczny”, czy postawić na filtry mineralne, inaczej określane jako „fizyczne”, a jednocześnie masz skórę wrażliwą i skłonną do reakcji nadwrażliwości, wówczas lepszy dla ciebie będzie drugi rodzaj. Krem z filtrem mineralnym jest także zalecany dla małych dzieci, ze względu na wyższy stopień tolerancji. Działanie tego rodzaju filtrów polega na tworzeniu na skórze ochronnej warstwy, która odbija i rozprasza promienie słoneczne. Preparat nie przenika przez warstwę naskórkową, nie powoduje też nieprawidłowych reakcji skórnych, wysypek i swędzenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (74 głosów, średnia: 4,68 z 5)
loading... zapisuję głos...