Czy jedzenie mięsa jest niezdrowe? Poznaj fakty i mity!
Na całym świecie zapanowała moda na tzw. świadomą konsumpcję. Coraz chętniej oglądamy kulinarne programy, zaglądamy na blogi o gotowaniu i sięgamy po książki kucharskie. Pragnąc żyć zdrowo i w zgodzie z naturą, częściej przechodzimy też na dietę wegetariańską, a nawet wegańską i stronimy od spożywania mięsa w jakiejkolwiek postaci. Jednak czy rzeczywiście jedzenie mięsa jest takie niezdrowe? Najpopularniejszym opiniom na ten temat przeciwstawiamy odpowiedzi eksperta!
Czy jedzenie mięsa jest niezdrowe? Poznaj fakty i mity!
Przeczytaj także: Przegotowana woda – czy rzeczywiście jest zdrowa?
Opinia 1: Mięso jest zbędne organizmowi człowieka
Taki pogląd najczęściej podzielają osoby, które preferują dietę wegetariańską oraz wszystkie jej pochodne. Zdaniem zwolenników spożywania wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego jesteśmy w stanie zapewnić sobie wszystkie składniki niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu, żywiąc się pokarmami roślinnymi. W dużym uproszczeniu jest to możliwe, jednak skomponowanie diety gwarantującej odpowiedni bilans składników jest niezwykle trudne i wymaga w dużej mierze specjalistycznej wiedzy.
– Mięso zwierzęce zawiera pełnowartościowe białko, które cechuje się doskonałą przyswajalnością. Dobrej jakości mięso, w zależności od jego rodzaju, jest przy tym bogactwem aminokwasów, witamin z grupy B czy żelaza. Zawiera również duże pokłady kreatyny. Przy źle skomponowanej diecie wegetariańskiej czy wegańskiej
w organizmie mogą wystąpić niedobory kluczowych składników, co będzie skutkować osłabieniem organizmu, a – w skrajnych przypadkach – nawet powikłaniami chorobowymi – wyjaśnia Paulina Domagała, dietetyk.
Warto więc skupić się nie tyle na wyeliminowaniu z diety produktów mięsnych, co na wybieraniu mięsa wysokiej jakości i odpowiedniej „mięsności”, aby zbudować codzienne menu spełniające zalecenia dietetyczne.
Werdykt eksperta: Jest to mit, chociaż przy poprawnie skomponowanej diecie wegetariańskiej istnieje możliwość zapewnienia organizmowi wielu niezbędnych składników. Błędne stosowanie cząstkowych informacji znalezionych w internecie może okazać się groźne dla zdrowia.
Czy jedzenie mięsa jest niezdrowe? Poznaj fakty i mity!
Zobacz także: Ekspert radzi: Zioła, przyprawy i nie tylko – czyli sposoby na wielkanocne (prze)jedzenie
Opinia 2: Mięso z kurczaka jest bardzo wartościowym składnikiem diety
Nie od dziś wiadomo, że mięso drobiowe stanowi podstawę żywienia osób aktywnych sportowo, choć jego wpływ na zdrowie może nie pozostać bez konsekwencji. Z jednej strony wysoka zawartość białka powoduje, że osoby pragnące zbudować muskulaturę chętnie włączają je do swojej diety ze względu na fakt, iż jest ono dobrze przyswajalnym źródłem tego surowca. Z drugiej zaś, Ci którzy myślą o pozbyciu się zbędnych kilogramów, zwracają uwagę na to, iż drób jest wyjątkowo chudym mięsem i pomaga w walce z nadmiarem tłuszczu. Jednym z największych zarzutów w odniesieniu do mięsa drobiowego jest jego suchość i słaba wyrazistość jego smaku. Wynikają one jednak głównie ze złego sposobu obróbki termicznej i nieodpowiedniego marynowania. Mięso poddane temu procesowi na minimum 24 godziny przed planowanym spożyciem nabiera walorów smakowych marynaty, pozostając jednocześnie źródłem wartości odżywczych i mikroelementów, takich jak cynk, potas czy magnez. Osoby wysoko ceniące szybkość i łatwość komponowania posiłków mogą skorzystać z bogatej oferty wędlin drobiowych, które nieustannie zyskują zwolenników. Produkty drobiowe posiada w swojej ofercie m.in. firma Gzella. Możemy znaleźć wśród nich zawierającego 90% mięsa Kurczaka Biesiadnego czy też wyjątkowo aromatyczne propozycje, takie jak Indyk z Kociewskiej Wędzarni.
Werdykt eksperta: Fakt, gdyż ze względu na dobrą przyswajalność, lekkość i bogactwo składników odżywczych świetnie nadaje się nie tylko dla osób aktywnych fizycznie. Doskonale sprawdzi się także jako uzupełnienie codziennego menu w celu jego odtłuszczenia.
Czy jedzenie mięsa jest niezdrowe? Poznaj fakty i mity!
Opinia 3: Mięso tuczy
W tym stwierdzeniu jest ziarenko prawdy, dotyczy ono jednak mięsa mocno przetworzonego bądź też dodatków często stosowanych w celu uatrakcyjnienia jego smaku. Wysoko przetworzone mięso, o niskiej mięsności i z długą listą polepszaczy rzeczywiście wpływa na przybieranie na wadze, jednak problemem nie jest samo mięso jako takie.
– Badania udowodniły, że białko przyspiesza metabolizm nawet o 80%, co jest szczególnie widoczne u osób aktywnych sportowo. Nie tylko czują się one lepiej fizycznie, ale i zauważalnie zmniejszają zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, pomimo wzmożonego spożycia pokarmów. Jedząc wyłącznie dobrej jakości mięso, możemy zrobić znaczne postępy w odchudzaniu, gdyż jest ono o wiele bardziej sycące, co z kolei umożliwia zmniejszenie wielkości spożywanego posiłku – mówi Paulina Domagała, dietetyk. Wybierając wędliny warto zwracać więc uwagę na zawartość mięsa oraz rozpoznawalność marki, gdyż drogą naturalnego doboru na rynku pozostają producenci oferujący produkty jak najwyższej jakości.
Werdykt eksperta: Mit przeplatany faktem. Mięso może być tuczące, jednak dotyczy to tego charakteryzującego się niską jakością. Nadmierne spożycie mięsa również może powodować zwiększenie masy ciała, jednak podobnie sytuacja ma się z innymi składnikami pożywienia włączając w to makarony, ryże, czy chleb.
Czy jedzenie mięsa jest niezdrowe? Poznaj fakty i mity!
Zajrzyj również: Cynk – minerał piękna i zdrowia. Czy znasz jego działanie?
Opinia 4: Trudno dostać w sklepach sieciowych wędliny naprawdę wysokiej jakości
Zmieniające się trendy żywieniowe sprawiają, że klienci chętniej sięgają po lokalne produkty wytwarzane w małych wędzarniach czy przez osoby prywatne. Poszukiwanie jaj, wyrobów mięsnych czy ziół i warzyw na lokalnych targowiskach lub jarmarkach zyskuje w niektórych polskich miastach dużą popularność, podobnie jak ma to miejsce w krajach na południu Europy. Nigdy nie mamy jednak pewności, jaką technologię przetwarzania mięsa ani jakie standardy zachował lokalny masarz, możemy więc niechcący nabawić się różnych problemów zdrowotnych. W przypadku gdy znamy miejsce wyrobu produktów będzie to oczywiście doskonały wybór, jednak kupno produktów niewiadomego pochodzenia jest więcej niż ryzykowne. Na bazie trendu lokalności pojawiło się błędne przekonanie, że trudno dostać produkty o równie wysokiej jakości w sklepach czy sieciach handlowych.
– Przeniesienie sporej części sprzedaży do sieci handlowych jest po prostu znakiem czasów i pokrywa się z oczekiwaniami klientów. Wydłuża się średni czas pracy, klienci chętnie dokonują więc zakupu niewielkich porcji produktu, a pozostając aktywnymi zawodowo, często nie mają czasu na szukanie odpowiednich dla siebie produktów na lokalnym targowisku. Do wysokojakościowych wyrobów zaliczają się nie tylko te wytwarzane w małych manufakturach, ale także te, które produkuje się zgodnie z duchem i tradycją danego regionu. Poszczególne firmy mogą w procesie wędzenia stosować np. naturalny dym olchowo-bukowy, a każdą mieszankę przypraw starannie sprawdzać pod kątem składników – wyjaśnia Karolina Kawczyńska, dyrektor marketingu firmy Gzella.