Czy istnieje krzesło idealne?

Stół bez krzeseł jest bezużyteczny. Stanowią z nim nierozerwalny duet. Aby wybrać idealne krzesła, nie wystarczy kierować się tylko estetyką. Sprawdź, jakie modele będą najlepiej pasować do Twojej jadalni lub biura.

Czy istnieje krzesło idealne

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są cechy dobrego krzesła?
  • Jak dobrać krzesło do potrzeb użytkowników?
  • Jakie krzesła pasują do wybranych aranżacji?

Ergonomia krzesła i jego wygoda zawsze powinny być na pierwszym miejscu przed designem. Model, który zapewnia stabilne oparcie dla kręgosłupa, niekoniecznie będzie sprzyjał swobodnemu pochylaniu się nad stołem. Decyzję o zakupie krzesła poprzedź też dokonaniem pomiarów i upewnij się, że krzesła, które chcesz nabyć, będą kompatybilne ze stołem. Bogatą ofertę krzeseł znajdziesz na stronie edinos.pl/krzesla.

Charakterystyka idealnego krzesła

Zakup krzeseł to inwestycja na lata, by dobrze służyły, weź pod uwagę:

  • wysokość krzesła – powinna gwarantować nieskrępowany ruch nóg pod blatem i wygodne ułożenie rąk na kolanach; przy typowym 75 cm blacie, siedziska powinny zapewniać 30 cm wolnej przestrzeni od stołu; standardowa wysokość krzesła wynosi zatem 45 – 47 cm i nie przekracza 50 cm,
  • szerokość krzesła – komfortowy rozmiar przestrzeni przy stole dla jednej osoby to prostokąt o wymiarach 60 x 100 cm, co oznacza, że optymalna szerokość krzesła powinna wynosić nie więcej niż 60 cm, a długość wolnej przestrzeni od ściany do krzesła 100 cm, wtedy swobodnie będzie można odsunąć siedzenie od stołu; minimalna szerokość siedzenia nie może być mniejsza niż 40 cm,
  • głębokość siedziska – dla zapewnienia wygody i stabilności siedzenia jego powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 38 – 40 cm; przyjmuje się, że 1/3 uda powinna wystawać poza siedzenie; zbyt głębokie osadzenie ciała może utrudnić dotykanie stóp do podłogi, a zbyt płytkie przenosi na nóżki krzesła za duże obciążenie, wskutek czego będzie ono niestabilne,
  • oparcie – zaplecek powinien utrzymać prosto fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa; kąt pochylenia oparcia nie może obciążać kręgów, dlatego optymalne nachylenie zwykle zawiera się między 100 a 110°; idealna wysokość oparcia wystaje poza blat 20 – 25 cm, wyższe niestety zabierają przestrzeń i w małych pokojach mogą przytłaczać.

Jak dopasować krzesło do różnych blatów?

Jak podkreślają specjaliści z firmy Edinos krzesła do jadalni muszą być praktyczne, czyli funkcjonalne i dobrze wyprofilowanie. Kąt nachylenia siedziska do nóg tylnych powinien wynosić 3°– 5°, a pochylenie oparcia od 110 do 120 o. Polska gościnność to długie biesiadowanie przy stole, dlatego siedzenie musi być wygodne, nie za miękkie i nie za twarde. Krzesła tapicerowane powinny być wykonane z tkaniny, która jest plamoodporna i nie ulega szybkiemu przetarciu. W jadalni egzamin dobrze zdają krzesła z ekoskóry. Przez długi czas zachowują swój pierwotny kształt i są łatwe w utrzymaniu czystości. Krzesła drewnianepowinny być użytkowane razem z miękkimi poduszkami, by nie powodowały wbijania się w plecy i zapewniały komfort siedzenia, podobnie zresztą jak modele metalowe.

Krzesła do salonu są jego przedłużeniem, dlatego ich stylistykę musi wyróżniać spójność z wnętrzem. Nie bez znaczenia pozostaje kształt blatu, ponieważ owalny stwarza dużo więcej możliwości – będą do niego pasować zarówno okrągłe krzesła, jak i siedzenia kwadratowe. Taki stół jest symbolem sielskości, dlatego krzesła powinny dopełniać jego klimat, modele tapicerowane będą tworzyć z okrągłym blatem idealną parę. Stoły prostokątne to klasyka, do której najlepiej pasują tradycyjne, kwadratowe krzesła, które dobrze sprawdzą się też w pokojach nowoczesnych. Jeżeli stół prezentuje wykwintną aranżację, możesz pokusić się o krzesła pikowane, a jeżeli lubisz przełamywać schematy, sięgnij po krzesła transparentne.

Krzesła do kuchni są praktyczniejsze, jeśli mają minimalistyczny design i proste kształty, które podkreślą ergonomię kuchennego siedziska, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz dużym metrażem. W kuchni sprawdzą się krzesła plastikowe lub drewniane. Takie modele charakteryzują się dużą łatwością czyszczenia. Kuchnia w modernistycznej odsłonie to wyspa z wysokimi krzesłami barowymi, które nadają wnętrzu nowoczesnego zarysu.

Krzesła do biurka – wybierając krzesło do pracy, sprawdź, czy pozwala ono na swobodne ruchy i czy jest stabilne. Siedzisko powinno być wyścielane, mieć dobry zakres regulacji, a oparcie umożliwiać odchylanie się od pionu około 30o w tył i 5o w przód. Dodatkowymi elementami poprawiającymi komfort pracy jest model obracany i mający podłokietniki.

Krzesła relaksacyjne to duże, przedłużane i regulowane modele z podnóżkami, które są idealne na taras. Wewnątrz ich rolę przejmują siedzenia kształtem przypominające skromniejszą wersję fotela i są to modele z poręczami i wysokim oparciem. Krzesło z podłokietnikami jest zdecydowanie wygodniejsze, a różnorodny wybór modeli na rynku pozwala na zaadoptowanie całego kompletu również wokół jadalnianego stołu. Pamiętaj, że takie wersje krzeseł powinny gładko wsuwać się pod stół, a ich odległość od blatu nie powinna być mniejsza niż 15 centymetrów.

Styl wnętrza, a design krzeseł

Klasyczne, drewniane krzesła wpisują się niemal w każdy styl. Proste modele są na tyle uniwersalne, że znajdą zastosowanie zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Do pokojów rustykalnych pasują krzesła drewniane o finezyjnej formie, z rzeźbionymi nogami, tapicerowanym siedziskiem i oparciem w kształcie owalu lub prostokąta. Surowe wyposażenie wnętrz skandynawskich oraz industrialnych rządzi się innymi prawami. W pierwszym wyraźny jest jasny odcień drzewa łączony z białym lub jasnoszarym siedziskiem. W loftowym meble zbudowane są jako połączenie drewna z czarnym metalem.

Krzesła tapicerowane mogą być nowoczesne lub tradycyjne. Do ich obicia używa się głównie weluru lub aksamitu, co wpływa na ich miękkość w dotyku i przytulny design. To współczesne mini fotele najczęściej stanowiące połączenie tapicerowanego siedziska z oparciem i podłokietnikami oraz lekkich, drewnianych nóżek. Wyglądają elegancko, dlatego reprezentują głównie nurty industrialne lub skandynawskie, choć nadają się też do wnętrz retro. Wszystko zależy od profilu mebla i koloru jego tapicerki. Dodatkowe pikowania, a nawet mini kryształki podnoszą wizerunek krzesła na bardziej prestiżowy i wytworniejszy, stylem pasujący do nurtu glamour.

Krzesła plastikowe są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Ich ciekawy design może przełamywać monotonność wnętrza i wykreować w nim ciekawy efekt. Krzesła z tworzyw sztucznych wnoszą świeżość, a klasycznie i ciężko urządzony salon zdecydowanie odciążą swoją subtelnością. To uniwersalne modele, ale najczęściej ozdabiają pomieszczenia minimalistyczne i nowoczesne. W połączeniu z drewnem dobrze prezentują się również we wnętrzach skandynawskich, a z metalem w modernistycznych, stalowo-betonowych aranżacjach industrialnych. Zupełnie przeźroczyste zdobią salony glamour.

Krzesła metalowe mają najczęściej formę ażurowych i nowoczesnych konstrukcji. W 100% wykonane z metalu są małymi dziełami sztuki, w których główną linię stanowi artystycznie wygięta stal lub aluminium. Są ozdobą wnętrz loftowych i modernistycznych, często zachwycając futurystyczną odsłoną. Metal dobrze się prezentuje z drewnem i tkaniną, dlatego na rynku znajdziesz częściej wersje łączone niż krzesła wyprodukowane wyłącznie z tego surowca.

Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu krzeseł?

  • obciążenie – decyduje o trwałości mebla i powinno wynosić minimum 100 – 150 kg,
  • rozmiar – wygodne krzesło ma 45 – 50 cm wysokości i szerokość około 60 cm,
  • ramę – powinna być wykonana z drewna lub metalu, jeśli krzesło ma być ozdobą jadalni,
  • wytrzymałość – sprawdź, z czego jest wykonane krzesło i jak ma połączone siedzenie z nóżkami,
  • komfort – usiądź na krześle i przetestuj, czy gwarantuje ono wygodę i swobodę ruchów,
  • stylistykę – upewnij się, że wybrane krzesło będzie kształtem, teksturą i kolorem pasować do Twojego wnętrza.

Mając taką wiedzę, wyobraź sobie swoją jadalnię marzeń lub idealne miejsce do pracy i dokonaj właściwego wyboru krzeseł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,90 z 5)
zapisuję głos...