Czy infekcje i niedobory witaminowe są przyczyną zajadów?
Zajady to powszechne schorzenia, które nazywane są niekiedy kątowym zapaleniem warg lub po prostu zapaleniem warg. Z zajadami najczęściej borykają się osoby cierpiące na cukrzycę czy anemię, jednak przypadłość ta jest sezonowa i może dotknąć każdego z nas – szczególnie w okresie spadku odporności. Dowiedz się jakie są przyczyny zajadów i w jaki sposób należy skutecznie z nimi walczyć.
Czym są zajady i co warto o nich wiedzieć?
Zajady to bardzo powszechnie występująca dolegliwość, która dotyka zwykle błon śluzowych i skóry twarzy. Ich najbardziej charakterystycznym objawem jest stan zapalny ulokowany w kącikach ust. Zaczerwienienie lokuje się zazwyczaj na granicy skóry i błon śluzowych ust. Szerokie uśmiechy, mówienie, czy ziewanie, a także inne intensywne ruchy mimiczne mogą prowadzić do pękania skóry w obrębie stanu zapalnego i powstawania trudnych do wygojenia pęknięć i nadżerek.
To, w jaki sposób przechodzimy zapalenie warg, jest bardzo indywidualną kwestią. U niektórych przebiega ono praktyczne bezboleśnie, u innych natomiast zajady goją się długo, pękają i powodują dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania zajadów
W przypadku dolegliwości, takich jak zajady przyczyny mogą być bardzo różne. Właśnie dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie, do którego można dobrać skuteczną terapię. Bardzo często do zajadów dochodzi w wyniku uszkodzeń mechanicznych, które prowadzą do powstawania ran i stanów zapalnych. Jest to szczególnie powszechne u dzieci, które kaleczą się – na przykład aparatem ortodontycznym. Bardzo często zajady są jednym z objawów niedoboru żelaza. Właśnie dlatego, jeżeli towarzyszy im bladość i chroniczne zmęczenie warto rozpocząć diagnostykę w kierunku anemii.
Powszechnie jednak zajady są wynikiem niedoborów witaminowych oraz różnego rodzaju infekcji. W badaniach posiewowych bardzo często spotykamy różnego rodzaju drobnoustroje – bakterie lub grzyby. Zwykle mamy do czynienia z gronkowcem złocistym lub grzybami z rodzaju Candida. Wilgotne środowisko kącików ust sprzyja ich namnażaniu się, dlatego – szczególnie w chłodne dni – warto zrezygnować z często zwilżania i oblizywania ust. Za zajady odpowiadają także różnego rodzaju niedobory witamin, szczególnie tych z grupy B oraz kwasu foliowego. Za pękanie warg i powstawanie zajadów najczęściej odpowiada niedobór witaminy B2, czyli ryboflawiny.
Jak przebiega diagnostyka zajadów?
U dzieci i nastolatków najczęściej zajady znikają szybko i w przytłaczającej ilości przypadków nie wymagają żadnej dodatkowej diagnostyki. Jeżeli problem nie pojawia się często, warto zastosować suplementy diety, szczególnie te wzbogacone w kompleks witamin z grupy B. Jeżeli jednak problem zajadów chronicznie się powtarza, a towarzyszą im także inne objawy, warto przeprowadzić kompleksową diagnostykę. Najczęściej stosuje się wówczas badania przesiewowe, pobranie wymazu ze zmian, a także profilaktyczną morfologię. Jest szczególnie istotne u osób, u których podejrzewa się choroby hematologiczne lub przewlekłych, takie jak anemia.
W jaki sposób skutecznie leczyć zajady?
Do prawidłowego leczenia zajadów niezbędna jest ich kompleksowa diagnostyka. Najczęściej sięgamy po dostępne bez recepty środki miejscowe – kremy, maści czy plasterki. Warto jednak, szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych, stosować witaminowe suplementy diety, które pomogą nam poradzić sobie z problemem. Nasza dieta w tym czasie powinna obfitować w produkty bogate w żelazo oraz witaminę C. Warto włączyć do codziennego jadłospisu rośliny strączkowe, sery, żółtka jaj, kaszę jaglaną czy kakao.
Chociaż zajady są problemem powszechnym, nie warto ich bagatelizować, szczególnie w momencie, kiedy pojawiają się często i towarzyszą im inne objawy. Bogata w witaminy dieta powinna wspomóc proces leczenia, a w razie potrzeby można sięgnąć także po suplementy diety. Istotne jest to, aby nie bagatelizować nawracających stanów zapalnych i w razie potrzeby udać się do lekarza na badania przesiewowe, które pozwolą zastosować odpowiednią kurację.