Czy implanty stanowią bezpieczny sposób na powiększenie piersi?
Zbyt mały biust może być przyczyną kompleksów dla wielu kobiet. Rozwój dzisiejszej technologii medycyny estetycznej pozwala jednak na skuteczne przeciwdziałanie temu stanowi rzeczy. Za przykład może posłużyć chirurgiczna korekcja biustu.
Co nazywamy operacją powiększania piersi?
Mowa tu o specjalnym zabiegu, który umożliwia skorygowanie kształtu i wielkości biustu z pobudek czysto estetycznych. Operacja jest polecana dla kobiet niezadowolonych z aktualnego rozmiaru własnych piersi, które czują się z tego powodu nieatrakcyjne. Powiększanie biustu jest zazwyczaj wykonywane w przypadkach:
- wrodzonego niedorozwoju piersi,
- upośledzonej symetrii klatki piersiowej i mięśni piersiowych,
- nieprawidłowości piersi w zakresie kształtu i rozmiaru na skutek ciąży lub skrajnych zmian masy ciała,
- pooperacyjnej amputacji gruczołu piersiowego (np. na drodze zbiegów rekonstrukcji po przebytej mastektomii).
Na czym polega powiększenie piersi implantami?
Proces korekcji biustu polega na wprowadzeniu specjalnych implantów piersiowych w jednym z trzech miejsc: pod gruczołem piersiowym, pod mięśniem piersiowym większym bądź podpowięziowo. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem okazuje się umiejscowienie implantu częściowo w dwóch miejscach – pod gruczołem i pod mięśniem piersiowym. Technika ta określana jest mianem zabiegu dual plane. Warto pamiętać, że najważniejszym elementem skuteczności procesu powiększenia jest właściwy dobór implantów. Chirurg dobiera je na podstawie wielkości i kształtu biustu pacjentki, z kolei jego umiejętności i praktyczne doświadczenie determinują poziom wykonanego zabiegu. Obecnie wykorzystywane są dwa typy implantów, które dzielimy ze względu na wypełnienie:
- z solą fizjologiczną,
- z żelem silikonowym.
Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?
Choć zabieg przebiega z uwzględnieniem znieczulenia, to po jego zakończeniu na operowanym obszarze mogą pojawić się widoczne obrzęki i siniaki. Niejednokrotnie pacjentki odczuwają mniej lub bardziej uciążliwe dolegliwości bólowe, które mogą utrzymywać się do kilku dni po operacji. Ból mija między pierwszym a drugim tygodniem po zabiegu, a pierwsze 14 dni wymagają od kobiet noszenia specjalnego stanika uciskowego dla podtrzymania uzyskanych efektów operacji.