Czy i jak się przygotować do ciąży? Jaki jest najlepszy wiek na na ciążę?

Jak pary starają się o dziecko? Jakie przygotowania są ważne dla kobiet, a jakie dla mężczyzn? Na te i inne pytania odpowiedziało ponad 1000 badanych przez TNS Polska. Z odpowiedzi wyłania się ciekawy portret młodej pary myślącej o dziecku. A kiedyś było tak prosto…..

jak się przygotować do ciąży?

fot. Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Najlepszy wiek na urodzenie dziecka? 20 – 25 lat 

Zdaniem połowy Polaków (49 proc.) najlepiej jest zacząć starania o dziecko, gdy ma się 20-25 lat.
38 proc. z nas uważa natomiast, że lepiej jest, gdy przyszli rodzice są nieco starsi i znajdują się w przedziale wiekowym 26-30 lat. Co ciekawe za tą drugą opcją częściej opowiadają się osoby młodsze, z wykształceniem średnim lub wyższym oraz mieszkańcy dużych miast, powyżej 200 tys. mieszkańców.

Osoby powyżej 46 roku życia, są zdania, że w ciążę najlepiej zajść jeszcze w czasie studiów, tj. w wieku 20-25 lat. Wynika to chyba z dystansu, którego już nabrali do tego, co dzieje się w życiu i oczywiście doświadczenia. Młodzi rodzice wprawdzie „pomęczą” się podczas studiów, ale już w pierwszym okresie pracy zawodowej będą mieli odchowane dzieci. Nie mówiąc już o problemie młodych kobiet bez dzieci, które większość pracodawców podejrzewa o chęć zajścia w ciążę – od razu po uzyskaniu zatrudnienia.

Tylko nieliczni zapytani wskazywali inne odpowiedzi.

Jak długo trwają starania o ciążę?

W przypadku pytania o czas w jakim udało się zajść w ciążę ponad połowa odpowiedzi (54 proc.), wskazuje, że na poczęcie dziecka czekali mniej niż pół roku. Są to najczęściej pary, które zachodzą w ciążę zaraz po ślubie i chcą szybko założyć rodzinę. Ale jest również duża grupa badanych, która na pozytywny wynik testu ciążowego czekała znacznie dłużej, powyżej 2 lat  (33 proc.).

– Nasz pierwszy syn w sierpniu skończy dwa latka. To idealny czas na młodsze rodzeństwo. Wszystko mieliśmy przemyślane i zaplanowane. Na początku bardzo chcieliśmy dziewczynkę. Po kilku miesiącach starań nie robi to nam już żadnej różnicy. Z pierwszym dzieckiem nie było żadnego problemu – miesiąc po zrobieniu wszystkich badań i otrzymaniu zielonego światła od lekarza trzymałam już w rękach test z dwiema kreskami. Teraz zielone światło od lekarza też jest, test miesiąc w miesiąc też. Tylko tej jednej kreski nam brakuje… – opowiada Malwina Bakalarz, autorka bloga parentingowego bakusiwo.pl

 

Jak się przygotować do ciąży?

jak się przygotować do ciąży?

fot. Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować – Już na samym początku podjęcia decyzji o staraniu się o potomka, warto podjąć działania, które mogą pomóc zajść w ciążę. – przekonuje Marek Pięta z działu medycznego firmy HAVAC, właściciela marki dr Bocian.Nie chodzi tu jednak tylko o nastawienie mentalne, ale również inne czynniki. Jednym z nich są odpowiednie suplementy diety. Zawierają one stosowne witaminy, minerały, a także wyciągi roślinne, które mają za zadanie wzmocnić i oczyścić organizm, zarówno kobiety, jak i mężczyzny przed planowanym poczęciem – dodaje. Podobnie uważa 20 proc. ankietowanych w badaniu TNS, którzy stwierdzili, że odpowiednie odżywianie, właśnie przez suplementy diety, jest jednym z podstawowych czynników przygotowania się do ciąży.

Zdrowy tryb życia przede wszystkim…

W życiu przyszłego rodzica, przychodzi taki moment, kiedy zaczyna przygotowywać się do przyjścia na świat swojego potomka. 51 proc. Polaków uważa, że najważniejsze w przygotowaniu do ciąży jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Rozumiemy przez ten termin: zdrowe odżywianie, sen, ruch, unikanie stresu oraz zachowanie tzw. „higieny umysłu” czyli spokój i zadowolenie z życia. W przypadku odpowiednio dobranej diety, pamiętajmy aby była bogata w warzywa i owoce. Nie można zapominać również o węglowodanach (kasze, zwłaszcza gryczana i jęczmienna) oraz tłuszczach roślinnych. Na pewno nie zaszkodzą, a wręcz pomogą rośliny strączkowe oraz orzechy, a także ryby, drób oraz jajka, zawierające kwasy omega-3.

Prawie połowa z nas (44 proc.) sądzi, że pomocna w kwestii przygotowania do ciąży okazuje się również konsultacja z lekarzem, a niewiele ponad jedna trzecia badanych uważa, że ważne jest zrobienie podstawowych badań (np. krew, mocz). Wykonanie takich testów pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu w razie wykrycia niedoborów i uspokoi jeżeli wynik będzie po naszej myśli. W razie słabszych wyników zawsze będziemy mogli szybo zareagować i znaleźć przyczynę oraz rozwiązanie problemu. A głowa wolna od problemów, to większa szansa na pozytywne zakończenie i poczęcie maluszka.

Kolejny aspekt, na który zwrócili uwagę badani, to możliwość odstresowania się (23 proc.), a co za tym idzie zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i nie przepracowywanie się.

Warto wspomnieć, że jest również grupa 16 proc. badanych, która wcale nie przygotowuje się do przyjścia dziecka. Takie zachowanie nie jest jednak odpowiedzialne, gdyż to właśnie od kondycji  rodziców w dużej mierze zależy zdrowie ich potomstwa.

jak się przygotować do ciąży?

fot. Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Kobieta i mężczyzna – różne punkty widzenia na ciążę

Postrzeganie przygotowań do ciąży przez kobiety oraz mężczyzn bardzo się różni. Odpowiedzi badanych wskazują, że w oczach kobiet staranie się o dziecko jest bardziej złożone – Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni widzą potrzebę podejmowania konkretnych działań przed zajściem w ciążę. Przykładowo, 62 proc. kobiet jest zdania, że ważnym aspektem jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Podobne zdanie wyraża tylko 39 proc. mężczyzn. – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian, pierwszego w Polsce kompletnego zestawu koncepcyjnego dla par starających się o dziecko.

Należy również pamiętać, że problem z zajściem w ciążę to nie tylko „problem” kobiety, ale również jak wskazują eksperci – w 35 proc. problem mężczyzny. Oznacza to, że „płeć brzydka” zdecydowanie powinna poświęcać więcej czasu na wzmocnienie organizmu i dogonienie w tym aspekcie „płci pięknej”.

Powyższe wnioski z badania wskazują, że aby nasze wysiłki w staraniu o dziecko zakończyły się sukcesem musimy zaangażować się w sprawę w stu procentach, zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny. Otaczająca nas codzienność w postaci braku wypoczynku, ciągłego stresu, złego odżywiania, smogu na ulicach, nie ułatwia nam zadania.

****************

Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenia marki dr Bocian w dniach 26 czerwca- 1 lipca 2015 r. Próba: ogólnopolska, reprezentatywna próba 1016 mieszkańców Polski w wieku 15i więcej lat (w tym 496 osób w wieku od 18 do 45 lat). Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (297 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  8 sierpnia 2015 09:29

  Wiek wiekiem, a życie życiem. Niełatwo dziś żyć bez stresu. A swoją drogą – świetna sesja fotograficzna!

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  8 sierpnia 2015 09:40

  Fajny artykuł. Statystyki statystykami. Co z tego, że według nich najlepszym wiekiem na pierwsze dziecko jest wiek miedzy 20 a 25 rokiem życia, gdy wtedy większość ludzi nie ma stabilnej pracy. Trzeba być odpowiedzialnym i pamiętać, że dziecku trzeba zapewnić dobre warunki życia. Trzeba je utrzymać. A poza tym ja do macierzyństwa dorosłam dopiero koło trzydziestki i dopiero wtedy zdecydowałam się na dziecko. I jestem szczęśliwą i świadomą mamą.

  Odpowiedz
 3. Gocha  8 sierpnia 2015 15:35

  Też uważam, że najlepszy jest przedział 20-25 (nie biorąc pod uwagę sytuacji finansowej rodziców). W tym przedziale wiekowym człowiek ma dużo energii i siły – co się przydaje przy maluszku. Może gorzej ze świadomością i odpowiedzialnością ;p Ale to już jest indywidualna sprawa

  Odpowiedz
 4. martus2833  9 sierpnia 2015 19:41

  Myślę, że najlepszy czas to 26 – 28 lat. Nie zgadzam się, że dobrze jest zajść w ciążę jeszcze na studiach. Uważam, że powinno się mieć w miarę ustabilizowaną sytuację finansową.

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  13 sierpnia 2015 14:52

  Ja swoje pierwsze dziecko urodziła mając 28 lat a drugie 30 lat i to był dla mnie dobry czas. Mam dwójkę cudownych synów i dużo energii by móc się nimi zajmować.
  Moim zdaniem nie ma reguły ,kobieta po 30 może mieć więcej siły chęci i energii niż np 25 letnia kobieta .
  najważniejsze jest aby mieć w miarę stabilną sytuację,dobrego partnera a przede wszystkim chęć na posiadanie potomstwa 🙂

  Odpowiedz
 6. sylwiawes  13 sierpnia 2015 14:54

  Moim zdaniem nie ma reguły ,kobieta po 30 może mieć więcej siły chęci i energii niż np 25 letnia kobieta .
  najważniejsze jest aby mieć w miarę stabilną sytuację,dobrego partnera a przede wszystkim chęć na posiadanie potomstwa 🙂
  Ja swoje pierwsze dziecko urodziła mając 28 lat a drugie 30 lat i to był dla mnie dobry czas. Mam dwójkę cudownych synów i dużo energii by móc się nimi zajmować.

  Odpowiedz
 7. Anita  24 sierpnia 2015 15:53

  Myślę, że każdy ma swój indywidualny wiek, gdy jest gotowy na dziecko.

  Odpowiedz
 8. jola  28 sierpnia 2015 22:33

  a kto teraz świadomie decyduje się na macierzyństwo w wieku 20 lat? kiedy ja zdecydowałam sie na dziecko miałam 29 lat, teraz to chyba standard, a przed ciążą odwiedziłam ginekologa żeby porobić wszystkie badania, do tego brałam kwas foliowy i provag żeby uzupełnić florę okolic intymnych w bakterie kwasu mlekowego bo często wczesniej łapały mnie infekcje a tego wolałabym w ciąży uniknąć

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany