Czy gin to wyrafinowany trunek, który podkreśli smak świątecznych dań?

Gin to alkohol, który znany jest głównie z tego, że jest składnikiem drinków i koktajli. Raczej nie spożywa się go solo. Przeróżne trunki pija się również do posiłków i deserów, szczególnie w czasie specjalnych okazji, jak rocznice, urodziny czy rodzinne zjazdy. Co gdyby gin włączyć do naszej kolacji wigilijnej? Czym jest ten alkohol i jak się go pija? 

Czy gin to wyrafinowany trunek, który podkreśli smak świątecznych dań?

Jak się robi gin i czym właściwie jest ten trunek?

Jest to wódka aromatyzowana jagodami jałowca, do której dodawane są również zioła i przyprawy, które różnią się w zależności od pomysłu danego producenta. Do jego wyrobu potrzebny jest spirytus o mocy co najmniej 96% zawartości alkoholu; może być on wytworzony z wielu różnych surowców, takich jak ziemniaki, kukurydza, żyto, jęczmień, a nawet winogrona. 

Aby otrzymać gin, można posłużyć się jedną z kilku metod – każda da nam odrobinę inny profil smakowy produktu końcowego. Jego twórcy mogą do spirytusu dodać ekstrakt z owoców jałowca, macerować w nim jałowiec z ziołami i przyprawami lub przedestylować go ponownie tym razem z użyciem tychże dodatków.

 

Gin z tonikiem — co trzeba wiedzieć?

Przykłady koktajli z użyciem ginu

Drink z ginem i tonikiem to zdecydowanie najpopularniejszy koktajl z użyciem tego jałowcowego alkoholu, który ma naprawdę wielu zwolenników. Ten duet świetnie ze sobą gra, tworząc orzeźwiający i interesujący napój, który na pewno trafi w gusta tych, którzy nie przepadają za zbyt słodkimi alkoholami. 

Na tym nie musimy jednak poprzestać – do naszego drinka warto dodać kilka kostek lodu, kawałek cytryny czy listek mięty, aby jeszcze bardziej go wzbogacić. Innym ciekawy przepis radzi by dodać do ginu wina musującego, wody gazowanej i syropu cukrowego. To ciekawe połączenie, które nie jest tak często spotykane, jak te bardziej tradycyjne formy podawania tego trunku.

Inne pomysły na to, z czym pić gin

Gin w wydaniu zimowym

Dania, które stawiamy na wigilijnym stole, są bardzo aromatyczne, a ciasta i desery pełne korzennych przypraw. Bez wątpienia gin może być do nich świetnym dodatkiem. Jego jałowcowy smak będzie świetnie grał szczególnie z rybami i innymi potrawami, nawet z tymi dość tłustymi. 

Dzięki swojej goryczce sprawdzi się także w duecie z wszelkiej maści słodkościami – cukierkami, czekoladkami, piernikami, makowcem i innymi daniami, które przygotowujemy, by spożyć w święta w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. 

Gościom zaserwować można drinki z ginem, ale nie obawiajmy się podawać go solo – choć przeważnie nie pija się go w ten sposób, to podczas wigilijnych dań ten sposób może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (65 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...