Czy functional freeze to problem, który dotyczy też Ciebie? Sprawdź jaki stan ducha ukrywa się pod tym pojęciem
Kiedy popularne określenie „niechcemisie” zaczyna nabierać mocy i staje się realnym problemem, który wpływa na psychikę – pora działać! Functional freeze definiuje stan, w którym odczuwamy brak motywacji do działania, marazm, niemoc, przytłoczenie i znudzenie. Do tego czujemy się jak na autopilocie nie biorąc tan naprawdę mentalnie udziału w wykonywaniu codziennych czynności. Tak bierna postawa często przejawia się nieustannym scrollowaniem social mediów, która jest niejako ucieczką od innych aktywności. Jak walczyć z tym zjawiskiem lub jemu przeciwdziałać? Skąd się bierze „funkcjonalne zamrożenie” i jak na nas wpływa?
Spis treści:
Co to jest functional freeze?
Funkcjonalne zamrożenie to często znak naszych czasów, stąd nie dziwi fakt, że zjawisko zyskało swoją nazwę. Takie „zamrożenie” najczęściej objawia się uczuciem letargu, zobojętnienia na świat, wrażeniu, że czynności wykonujemy jedynie machinalnie. Functional freeze to również odcinanie się od emocji i byciu obecnym w podejmowaniu czynności oraz izolacji społecznej. Osoby, których dotknęło to zjawisko bardzo często mają wrażenie, że są jakby nieobecne, działają machinalnie, bez analizy i żadnych emocji. Ludzie, którzy doświadczają zamrożenia funkcjonalnego bardzo często wycofują się także z życia społecznego szukając wymówek do spotkań ze znajomymi. Wolą biernie spędzać czas wolny np. w pozostając w domu na kanapie i beznamiętnie scrollując media społecznościowe, filmy i rolki z sieci czy platformy zakupowe.
Skąd bierze się zamrożenie funkcjonalne?
Functional freeze to zjawisko, które w dużej mierze jest efektem narażenia na stres. Jeśli jest on długotrwały w niezauważalny sposób, bardzo powoli zmienia nasza psychikę powodując, że nasza percepcja także ulega pewnej transformacji. Utarta chęci do działania, radości z podejmowanych czynności czy spotkań z ludźmi oraz Utarte wzorce powoli „wchodzą w krew” stając się jedynym znanym rozwiązaniem. Inny czynnikiem wywołującym taki stan może być też przebodźcowanie, które wywołuje uczucie zatrzymania się o „odcięcia się” od nich.
Jak uniknąć functional freeze?
Nieustannie pozostawanie z nosem w telefonie w perspektywie długofalowej nikomu nie wychodzi na dobre. Tu potrzeby jest zdrowy balans i odcięcie się od sieci, by doświadczać także życia offline. Cyfrowy detoks może zatem przynieść bardzo dobre rezultaty, podobnie jak inne metody przywracające uczucie bycia tu i teraz. Chcą świadomie zapobiegać „funkcjonalnemu zamrożeniu” dobrze dbać o swój psychiczny dobrostan podejmując czynności, które działają relaksująco. Może to być np. spacer po parku czy lesie, przejażdżka rowerowa, regularny wypad za miasto na łono natury czy ćwiczenia takie jak joga lub trening cardio. Dodając do tego zdrową dietę, odpowiednią ilość snu oraz większą troskę o siebie np. sprawiając sobie od czasu do czasu małe przyjemności może zdziałać cuda. Efekt odmrożenia jest więc na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko chcieć!
Chcesz poprawić sobie samopoczucie? Zobacz jak możesz to zrobić w prosty sposób: