Czy Facebook sprawia, że jesteś nieszczęśliwy?

Dla wielu ludzi sprawdzanie aktualności na Facebooku jest już codzienną rutyną – w samych Stanach Zjednoczonych ponad 133 mln ludzi ma konto na tym portalu społecznościowym. Badacze z University of Michigan przestrzegają teraz, że mimo iż Facebook stał się ważną częścią życia wielu ludzi, to tak naprawdę sprawia, że czują się oni źle! Artykuł ukazał się w Plos One.

Facebook

Naukowcy pracowali z 82 młodymi częstymi użytkownikami portalu – 53 dziewczętami i 29 chłopcami. Swoim uczestnikom wysyłali serie wiadomości tekstowych każdego dnia przez 2 tygodnie.

Wiadomości te zawierały linki do ankiety online, w której stawiano 5 pytań:

 • Jak się teraz czujesz?;
 • Czego się teraz obawiasz?;
 • Jak bardzo samotna/y się teraz czujesz?;
 • Jak wiele używałaś/eś Facebooka od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?;
 • Jak wiele miałaś/eś bezpośrednich interakcji z ludźmi od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?

Poproszono także, aby na początku i na końcu badania uczestnicy ocenili swój poziom zadowolenia.

Okazało się, że kiedy w 2-tygodniowym badaniu uczestnicy częściej korzystali z Facebooka, ich dobre samopoczucie spadało. A kiedy zwiększali swój poziom bezpośrednich interakcji z ludźmi twarzą w twarz, czuli się o wiele lepiej.

Nie stwierdzono także – w przeciwieństwie do założeń zredagowanych przed badaniem – żeby ludzie częściej posługiwali się Facebookiem, kiedy czują się źle.

Główny autor badania dr Ethan Kross mówi: – Teoretycznie Facebook pozwala zaspokoić podstawową ludzką potrzebę więzi z innymi. Ale zamiast poprawiać samopoczucie, wpływa na nie negatywnie.

W maju 2013 Facebook informował, iż ma 665 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Naukowcy mają więc nadzieję, iż uda im się przeprowadzić dodatkowe badania z różnymi grupami wiekowymi.

Nie jest to pierwsze badanie, które analizuje psychologiczny i emocjonalny skutek korzystania z Facebooka. Naukowcy z University of Missouri sugerowali wcześniej, że aktywność na tym portalu może być wskaźnikiem zdrowia umysłowego danej osoby.

Badacze z Norwegii stworzyli zaś skalę uzależnienia od Facebooka, zwaną BFAS (Bergen Facebook Addiction Scale).

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/czy-facebook-sprawia-ze-jestes-nieszczesliwy-11672.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. nungal  29 sierpnia 2013 07:59

  Nie dziwne, że takie wyszły im wyniki przy pytaniach skonstruowanych w ten sposób a nie inny sposób.

  Odpowiedz
 2. Masza  29 sierpnia 2013 08:16

  Mogłabym spokojnie żyć bez facebooka,za to znam wiele osób,które obowiązkowo logują się na swoje konto,sprawdzają nowe wpisy,dodają własne,lajkują,wklejają różne zdjęcia.Jednym zdaniem – dzień bez odwiedzin facebooka,jest dniem straconym.

  Odpowiedz
 3. Lindale  29 sierpnia 2013 09:36

  Ja też codziennie korzystam z fb, ale nie wrzucam maniakalnie zdjęć i wpisów. Dla mnie to sposób kontaktowania się ze znajomymi i np. robienia zakupów.

  Odpowiedz
 4. gusia.  29 sierpnia 2013 21:43

  Tam mam jedną fotkę i chętnie zaglądam,żeby zobaczyć co tworzą inni.Jestem chyba podglądaczem:-),ale też lubię się pośmiać z niektórych dziwnych wstawek.

  Odpowiedz
 5. bbo  30 sierpnia 2013 21:12

  Korzystam z FB każdego dnia, ale nie jestem jakąś maniaczką. Myślę, że jak wszystko w nadmiarze, tak i FB może przyprawiać o depresję, jeżeli uzależnia się od tego każdy swój krok.

  Odpowiedz
 6. as_sa  24 sierpnia 2014 16:11

  Ja też codziennie korzystam z fb ale głównie po to żeby dowiedzieć się co nowego słychać u moich znajomych

  Odpowiedz
 7. katja  20 kwietnia 2016 19:37

  Nie mam profilu na FB i jestem szczęśliwa. Nie rozumiem zbytnio tego fenomenu. Fakt że na pewno może w pewnych sytuacjech może być przydatny, ale jak ktoś na okrągło robi sobie zdjęcia pod ścianą ,koło drzewa itd…byle tylko coś umieścić na portalu. Czasem jest to po prostu żałosne i bez sensu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany