Czy Facebook sprawia, że jesteś nieszczęśliwy?
Dla wielu ludzi sprawdzanie aktualności na Facebooku jest już codzienną rutyną – w samych Stanach Zjednoczonych ponad 133 mln ludzi ma konto na tym portalu społecznościowym. Badacze z University of Michigan przestrzegają teraz, że mimo iż Facebook stał się ważną częścią życia wielu ludzi, to tak naprawdę sprawia, że czują się oni źle! Artykuł ukazał się w Plos One.
Naukowcy pracowali z 82 młodymi częstymi użytkownikami portalu – 53 dziewczętami i 29 chłopcami. Swoim uczestnikom wysyłali serie wiadomości tekstowych każdego dnia przez 2 tygodnie.
Wiadomości te zawierały linki do ankiety online, w której stawiano 5 pytań:
- Jak się teraz czujesz?;
- Czego się teraz obawiasz?;
- Jak bardzo samotna/y się teraz czujesz?;
- Jak wiele używałaś/eś Facebooka od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?;
- Jak wiele miałaś/eś bezpośrednich interakcji z ludźmi od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?
Poproszono także, aby na początku i na końcu badania uczestnicy ocenili swój poziom zadowolenia.
Okazało się, że kiedy w 2-tygodniowym badaniu uczestnicy częściej korzystali z Facebooka, ich dobre samopoczucie spadało. A kiedy zwiększali swój poziom bezpośrednich interakcji z ludźmi twarzą w twarz, czuli się o wiele lepiej.
Nie stwierdzono także – w przeciwieństwie do założeń zredagowanych przed badaniem – żeby ludzie częściej posługiwali się Facebookiem, kiedy czują się źle.
Główny autor badania dr Ethan Kross mówi: – Teoretycznie Facebook pozwala zaspokoić podstawową ludzką potrzebę więzi z innymi. Ale zamiast poprawiać samopoczucie, wpływa na nie negatywnie.
W maju 2013 Facebook informował, iż ma 665 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Naukowcy mają więc nadzieję, iż uda im się przeprowadzić dodatkowe badania z różnymi grupami wiekowymi.
Nie jest to pierwsze badanie, które analizuje psychologiczny i emocjonalny skutek korzystania z Facebooka. Naukowcy z University of Missouri sugerowali wcześniej, że aktywność na tym portalu może być wskaźnikiem zdrowia umysłowego danej osoby.
Badacze z Norwegii stworzyli zaś skalę uzależnienia od Facebooka, zwaną BFAS (Bergen Facebook Addiction Scale).
Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/czy-facebook-sprawia-ze-jestes-nieszczesliwy-11672.html