Czy dieta wegetariańska u dzieci jest zdrowa?

Rodzice coraz częściej decydują się na stosowanie diety opartej na produktach roślinnych także u dzieci, a nawet niemowląt. Czy jednak brak mięsa w diecie najmłodszych to dobry pomysł? Kiedy można stosować dietę roślinną? Czy w każdym wieku jest ona akceptowalna? Czy dieta wegetariańska u dzieci jest zdrowa?

Przede wszystkim odżywianie się produktami pochodzenia roślinnego jest związane z unikaniem produktów odzwierzęcych i wysokoprzetworzonych. Pożywienie niskoprzetworzone powszechnie rozumie się jako pokarmy, które pochodzą bezpośrednio z natury i w procesie obróbki nie straciły zbyt wielu składników odżywczych.

gotowanie-z-dzieckiem

 Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest w stanie zapewnić dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Białko i żelazo znajdują się nie tylko w mięsie! Pełnowartościowa dieta oparta na produktach roślinnych pozwala wybierać różnego rodzaju warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy lub pestki. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku żywności pochodzenia roślinnego może znaleźć się także – szczególnie w menu dzieci – tzw. „jedzenie śmieciowe”. Jest to bezwartościowe jedzenie! Biały chleb, chipsy ziemniaczane czy dietetyczna coca-cola to najgorsze, co możemy podać do jedzenia naszym pociechom. Dlatego należy podkreślić, że aby dietom roślinnym nadać sens, należy spożywać wyłącznie produkty niskoprzetworzone.

rozszerzanie-diety-dziecka---kobietamag.pl

 Zgodnie ze stanowiskiem amerykańskich, kanadyjskich i brytyjskich stowarzyszeń dietetyków, amerykańskich i kanadyjskich stowarzyszeń pediatrów oraz Departamentu Zdrowia USA, prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska, w tym wegańska, jest odpowiednia dla człowieka na każdym etapie życia. Stanowiska światowych towarzystw pediatrycznych są jednoznaczne: jest to całkowicie bezpieczna forma żywienia. Należy jednak uwzględnić fakt, iż dzieci i młodzież – tak jak i w innych sferach życia – powinny być kierowane przez dorosłych i to dorośli powinni zadbać o ich prawidłową edukację w tym zakresie. Podstawą diety, która ma przynieść korzyść organizmowi jest jej prawidłowe zbilansowanie, a tego pacjentów uczą dietetycy. Zawsze przed zmianą diety należy udać się po poradę do wykwalifikowanego dietetyka.

O autorze:

dr Piotr Dominik – doktor nauk rolniczych, technolog żywności i żywienia człowieka. Ukończył studia doktoranckie z zakresu oceny jakości żywności. Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Doradca Żywieniowy. Wykładowca akademicki SGGW, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, obecnie adiunkt w Szkole Głównej Turystyki i Rekreacji. Opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Dietetyk”. Promotor i recenzent prac licencjackich i magisterskich, autor i recenzent badań, opracowań, podręczników i monografii z zakresu żywienia, dietetyki, gastronomii i hotelarstwa. Specjalista ds. szkoleń i kształcenia kadr hotelarsko-gastronomicznych PZH, ekspert do spraw HORECA w Instytucie Wiedzy i Umiejętności oraz Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Kadr Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Ewcia  13 lutego 2016 08:02

    Dieta wegetariańska ma swoich zwolenników i przeciwników. Każdy przedstawia swoje racje. Najważniejsze to to, żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Dieta powinna być zbilansowana. Myślę, że dla oczyszczenia organizmu z toksyn dieta wegetariańska jest odpowiednia. Nie zaszkodzi, a zdrowy rozsądek w tym wszystkim jest najważniejszy. Od diety wegetariańskiej chyba wegańska jest bardziej rygorystyczna.

    Odpowiedz
  2. AnnStyl  13 lutego 2016 09:20

    Cieszę się, że pojawił się ten artykuł. Jest bardzo pouczający i daje mnóstwo wskazówek dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z wegetarianizmem. Zgadzam się w zupełności z przedstawioną teorią w artykule i mogę poprzeć ją własnymi kilkudziesięcioma latami doświadczeń na własnym organizmie. Co do dzieci, to rzeczywiście trzeba bardzo skrupulatnie przestrzegać rad specjalisty w tej dziedzinie. Należy dbać o to, aby dostarczyć temu młodego organizmowi wszystkich koniecznych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. A tak na marginesie słodziak z tego malucha pałaszującego sałatę :).

    Odpowiedz
  3. magda6915  13 lutego 2016 10:31

    Moim zdaniem taka dieta wymaga wcześniej zaczerpniętej wiedzy, jeśli ktoś nie do końca się na tym zna szybko może nabawić się anemii

    Odpowiedz
  4. martucha180  13 lutego 2016 12:51

    Najpierw wizyta u dietetyka, a potem kombinowanie ze zmianą diety, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

    Odpowiedz
  5. Żanett  13 lutego 2016 15:19

    Ja mam własne zdanie na temat wszelkich diet. Nikt mnie nie przekona, że rezygnowanie z jakichś produktów, jest dobre dla organizmu (oczywiście jeśli nie ma ku temu powodów zdrowotnych. Każdy człowiek powinien odżywiać się normalnie, regulując ilości i dopasowując do swoich potrzeb. Rezygnowanie całkowicie z mięsa, nabiału itd. nie ma dobrych skutków dla człowieka, a tym bardziej dla takiego małego szkraba. Bo czym innym jest ograniczenie jakiejś grupy produktów w diecie, a czym innym całkowita rezygnacja z ich dostarczania.

    Odpowiedz
  6. lilkawodna  13 lutego 2016 15:25

    A ja bym nie ryzykowała i nie eksperymentowała na zdrowiu dziecka. Pediatra mojej córeczki przy każdej wizycie pyta czy dziecko spożywa mięso i mówi o tym jak bardzo jest ono ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka. Osobiście nie zdecydowałabym się na eliminacje mięsa z menu córki. Poza tym to,że ktoś nie je mięsa to jego własny wybór, więc dlaczego pozbawiać dziecko prawa do tego samego wyboru? Niech zna smak różnych mięs i niech samo świadomie podejmie decyzję o jego jedzeniu bądź nie jedzeniu.

    Odpowiedz
    • martus2833  14 lutego 2016 22:45

      Dokładnie

      Odpowiedz
    • Aneta  15 lutego 2016 11:56

      Święte słowa, myślę tak samo.

      Odpowiedz
  7. Anna  13 lutego 2016 19:58

    Właśnie, wybór czy dziecko powinno przejść na wegetarianizm – powinno należeć do niego samego. Rodzice nie powinni odbierać dziecku możliwośći jedzenia mięsa, tylko dlatego, że sami nie chcą.

    Odpowiedz
  8. AnnaKwasniak  13 lutego 2016 21:46

    Człowiek od wieków jadł mięso i nadal powinien je jeść (wg mnie). Jednak jeśli ktoś ma inne zdanie niech chociaż robi to rozsądnie, wszystko dokładnie skonsultuje z lekarzami i dopiero majstruje przy diecie dziecka. Niestety wielu wegetarian nie dostarcza do organizmu wszystkiego co jest mu potrzebne

    Odpowiedz
  9. Ewelina  14 lutego 2016 14:34

    Nie mam zamiaru ryzykować na zdrowiu dziecka, jak dorośnie, nie będzie chciało jeść mięsa nie będę mieć nic przeciwko, ale na pewno będę pilnować, bu uzupełniało witaminy zawarte w mięsie w inny sposób

    Odpowiedz
  10. Wusia  14 lutego 2016 19:46

    Dieta dla dziecka, bez względu na to jaka by była to dość duże ryzyko.Wszyscy dietetycy i lekarze podkreślają ,że najważniejsze w sposobie odżywiania jest równowaga składników.Dziecko jest w intensywnej fazie rozwoju i potrzebuje zarówno białka roślinnego jak i zwierzęcego dlatego nie odważyłabym się na weganizm.

    Odpowiedz
  11. Wusia  14 lutego 2016 19:49

    Dodaje jeszcze -na wegetarianizm też nie zdecydowałaby sie a tym bardziej dla moich dzieci.

    Odpowiedz
  12. gusia.  14 lutego 2016 21:05

    Moje dziecko nie jadało mięsa,ale w starszym wieku i już wróciło do normy 😉 Pewnie zjada się tego mięsa za dużo,ale zrezygnować całkiem ,to nie.

    Odpowiedz
  13. Gocha  14 lutego 2016 21:29

    Nigdy nie wykluczyłabym z diety mojego dziecka mięsa, chyba, że wpływałoby to negatywnie na zdrowie.

    Odpowiedz
  14. Jaworka  15 lutego 2016 13:25

    Nie jestem przekonana do żadnych diet a tym bardziej dla dziecka co innego odmawianie sobie jedzenia mięsa lub innych produktów ze względów zdrowotnych ale żebym sama miała zrezygnować z jedzenia wszystkiego bo akurat jest taka moda to na pewno nie

    Odpowiedz
  15. Anita  15 lutego 2016 20:53

    akurat na ten temat za dużo nie wiem..

    Odpowiedz
  16. bbo  15 lutego 2016 21:18

    Natura dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych. WSZYSTKICH! Tak to jest sprytnie skonstruowane. Znaczy, że WSZYSTKIE są nam potrzebne, a już szczególnie dzieciom, które rosną i rozwijają się. KROPKA.

    Odpowiedz
  17. Melrose  21 lutego 2016 13:57

    Wszystko należy robić z głową i nie eksperymentować na dziecku. Nie można mu zmienić diety bez porady specjalisty. Jeżeli jednak dietetyk układa dietę bezmięsną to myślę, że nie ma w tym nic złego dla dziecka.

    Odpowiedz
  18. Patriszia  3 kwietnia 2016 23:18

    Moim zdaniem nie powinno się stosować takiej diety na dzieciach. Według mnie wszytko jest potrzebne organizmowi tylko jedzone z głową. Sama z mięsa nie umiałabym zrezygnować.

    Odpowiedz
  19. alga  3 października 2016 14:42

    Mam podobne zdanie co Patriszia, ale nie krytykuję innych za wybory, ja jednak bym nie narzucała dziecku ani nikomu diety, uważam że można jeść wszystko ale z umiarem, po dietach nabawiłam się tylko zaparć, gdyby nie dicopeg byłby ciężko się ich pozbyć

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany