Czy da się ustalić ojcostwo jeszcze w ciąży?

Jak wykonać test ojcostwa w ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe?

W USA czy krajach Europy Zachodniej nikogo nie dziwi już sytuacja ustalenia ojcostwa w przypadku nienarodzonego dziecka. W Polsce nadal jest to nowość, o której nie wszyscy jeszcze wiedzą. 

Badanie kobiet w ciazy

Do niedawna potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego pokrewieństwa pomiędzy danym mężczyzną a nienarodzonym jeszcze dzieckiem wiązało się z ryzykiem, jakie towarzyszy amniopunkcji czy biopsji kosmówki. Obecnie dla pacjentów (również z Polski) dostępna jest bezinwazyjna metoda, która jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo i co najważniejsze jest ona całkowicie bezpieczna.

Bezpieczeństwo i pewność

Wykorzystanie najnowszej dostępnej technologii zwanej jako Sekwencjonowanie Nowej Generacji pozwala na skuteczne ustalenie ojcostwa bez narażania matki i dziecka na utratę zdrowia. Skuteczność badań DNA w ciąży jest taka sama, jak tych wykonywanych już po narodzeniu dziecka czyli 100% przy wykluczeniu ojcostwa oraz powyżej 99.9% przy jego potwierdzeniu. Jest to obecnie najczulszy test na rynku.

Z pomocą przychodzą zagraniczne laboratoria … 

Niestety polskie laboratoria nie mają jeszcze technicznych możliwości na wykonanie tego badania. Niemniej jednak przy współpracy z zagranicznymi renomowanymi ośrodkami dają pacjentom możliwość skorzystania z najnowocześniejszych zdobyczy współczesnej biotechnologii.

Warto wiedzieć, że testy ojcostwa wykonywane  w trakcie ciąży różnią się pod względem technicznym od tych przeprowadzanych już po narodzinach dziecka. Przy tych pierwszych analizie poddawane jest wolne DNA (tzw. cffDNA) krążące w osoczu ciężarnej. Zawiera ono zarówno materiał genetyczny matki jak i dziecka. Jego wyizolowanie oraz poddanie gruntownej analizie pozwala na wydanie jednoznacznego rezultatu pokrewieństwa. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że wolne DNA (cffDNA) jest krótsze i bardziej pofragmentowane niż DNA znajdujące się bezpośrednio w komórkach danego człowieka. Oznacza to, że jego analiza wymaga zastosowania znacznie czulszych metod. Wykorzystanie tradycyjnej technologii STR w tym przypadku nie znajduje zastosowania. Taki test odznacza się zbyt małą czułością, a jego wynik nie może być uznany za w pełni wiarygodny. Metoda STR z powodzeniem pozwala natomiast ustalić ojcostwo już po przyjściu dziecka na świat.

Jak wykonać test ojcostwa w ciąży

Żeby wykonać badanie ojcostwa w ciąży wcale nie trzeba zgłaszać się do zagranicznego ośrodka. Co więcej wykonując badanie bezpośrednio za granicą wcale nie będzie ono tańsze. Ceny tych testów są takie same w Polsce jak w Europie Zachodniej czy USA i wynoszą ok. 6 000 zł. Decydując się jednak na badanie w Polsce możemy liczyć na obsługę w rodzimym języku oraz jego pełną koordynację. Wystarczy zadzwonić wcześniej i umówić się na pobranie krwi w placówce, a następnie zgłosić się do niej w ustalonym dniu i godzinie. Na miejscu od przyszłej matki oraz ojca zostanie pobrana krew. Pacjenci muszą też wypełnić specjalny formularz, w którym zostaje wskazany m.in. sposób przekazania wyniku.  Na rezultat oczekuje się krótko bo do 2 tygodni.

Więcej informacji na temat bezpiecznej metody ustalenia ojcostwa  w ciąży można znaleźć na stronie http://ojcostwoprenatalne.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  23 maja 2014 12:48

  Ciekawe, kiedy ta metoda dotrze do nas?

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  23 maja 2014 20:31

  Już jest , kosztuje 6 tyś.

  Odpowiedz
 3. bbo  23 maja 2014 21:29

  Tanio nie jest.

  Odpowiedz
 4. Sylwia  1 marca 2015 17:28

  ach 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany