Częste błędy popełniane przez kobiety w ciąży

Już zbadałaś objawy ciąży – wiesz, że w niej jesteś  i oczekujesz z radością dnia porodu. Ciąża jest okresem nie tylko ogromnej radości, ale także i niepokoju.  Z pomocą wówczas przychodzi rodzina, znajomi czy lekarze. Często też przyszłe mamy zasięgają porad z książek czy internetu. Ogrom tych informacji powoduje, że czasem zostają popełniane różne błędy.

ciaza

Rezygnacja ze szkoły rodzenia

Wiele kobiet uważa zajęcia w szkole rodzenia za stratę czasu. Zaledwie 2% z nich uczęszcza na takie zajęcia. Bierze się to z przekonania, że skoro ich mamy i babcie dawały sobie radę bez tego typu udogodnień to i one sobie bez problemu poradzą.  Często jest to błędne myślenie. Informacje o przebiegu porodu, pielęgnacji noworodka czy zmianach jakie zachodzą w ciele kobiety w ciąży stanowią kompendium wiedzy dla przyszłej mamy.  Mimo tego, kobiety tłumaczą się brakiem czasu, a przecież obecnie nie są koniecznie spotkania stacjonarne, ogólnodostępna stała się także szkoła rodzenia online, umożliwiające pozyskanie wiedzy, która w niedalekiej przyszłości może okazać się bezcenna.

ciazaWłasne metody kuracji

Nie zawsze oczywistym faktem jest, że zażywanie leków bez recepty w okresie ciąży powinno być poddane konsultacji z lekarzem. Należy zatem zwracać uwagę nie tylko na skład zażywanych leków, ale także kosmetyków, które są używane.  Nawet witaminy po których kobieta czuje się źle powinny być zamienione na inne. Często w takich przypadkach wystarczy zakup innych produktów, by móc uniknąć bólów brzucha czy nudności.

Niedobór snu

Okres ciąży powinien być czasem na odpoczynek i regenerację. Często jest jednak inaczej. Dla wielu kobiet dzień jest zbyt krótki by sprostać wszystkim obowiązkom domowym i zawodowym. Lekceważą to, że sen jest niezwykle potrzebny w tym okresie, a jego niedobór, powoduje osłabienie i stres. Należy zatem odnaleźć złoty środek, korzystając z drzemek w ciągu dnia czy po prostu chodzić wcześniej spać.

Nieprawidłowa dieta

Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna w okresie ciąży każdej kobiety. Nie należy zatem jeść za dwoje – jak to dawniej uważano. Przekonanie, że dziecko potrzebuje tyle samo kalorii, co przyszła mama jest wielkim błędem. Maleństwu należy przede wszystkim dostarczyć niezbędnych wartości odżywczych, witamin oraz minerałów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  25 września 2016 21:22

  Dla młodych mam jak najbardziej przydatny artykuł przede wszystkim trzeba mieć swojego lekarza i z nim wszystko konsultować jakie witaminy i w jakich ilościach brać

  Odpowiedz
 2. nevermind9  25 września 2016 22:58

  Sama prawda

  Odpowiedz
 3. ewalub  26 września 2016 15:12

  Nie chodziłam do szkoły rodzenia. W czasie porodu słuchałam położnej i poszło dość dobrze 🙂

  Odpowiedz
 4. esa  7 października 2016 14:34

  Ogólnie aktywności fizyczna się bardzo w ciąży przydaje, pomaga walczyć z zaparciami, u mnie takie ćwiczenia i dicopeg pozwoliły mi się uporać z tym problemem bardzo szybko.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany