Czerwone flagi w związku, czyli kiedy brać nogi za pas i uciekać z toksycznej relacji
Z pewnością wiele z Was słyszało o terminie czerwone flagi. Zwykle stosuje się go w odniesieniu do relacji, która dobrze nie wróży. Toksyczne zachowania partnera, partnerki lub nawet obojga doprowadzają do konfliktów i osłabienia więzi, a w efekcie poczucia osamotnienia, żalu, niespełnienia w związku i finalnie rozstania. Jakie zachowania znajdują się na czarnej liście i oznaczane są czerwoną flagą? Oto odpowiedź.
Spis treści:
Toksyczna relacja, czyli jaka?
Czerwone flagi pojawiają się w relacji, w której powoduje ona więcej cierpienia niż szczęścia. Partnerzy wzajemnie się ranią, obwiniają lub krytykują, tracą sobą zainteresowanie, oddalają się od siebie, stosują przemoc i często przestają też szanować. Taki związek nie ma solidnych podstaw do przetrwania, a gdy sytuacja trwa zbyt długo negatywnie wpływa ona na psychikę obu stron. Jeśli rozmowy nie pomagają drugim krokiem powinno być udanie się po pomoc do specjalisty od par. Taka terapia pomogła wielu parom pożegnać kryzys, więc na pewno warto spróbować. Pomocy fachowca muszą jednak chcieć obie strony. Jeśli jedna z nich nie chce dołożyć starań do walki o utrzymanie związku w takim przypadku najrozsądniej jest się po prostu rozstać zamiast wzajemnie unieszczęśliwiać.
Jak rozpoznać czerwone flagi w związku?
Istnieje cały szereg tzw. „znaków ostrzegawczych”, których pojawienie się u partnera powinno wzbudzić nasz niepokój lub skłonić do myślenia o przyszłości związku. Przemoc fizyczna, emocjonalna czy psychiczna są nie do zaakceptowania. Jakie zachowania są na czarnej liście?
Zdrada partnera
Niewierność partnera zwykle automatycznie oznacza koniec związku. Co jednak jeśli się druga strona się do niej nie przyznaje, a dowody na to jednoznacznie wskazują? Wtedy zapalić nam się powinna czerwona lampka, bo brak lojalności przeczy idei udanego partnerstwa. Jeśli więc druga strona ukradkiem koresponduje w charakterze romantycznym z jakąś osobą przez telefon czy komputer lub zaczyna się z nią spotykać, choć uparcie temu przeczy – trzeba działać!
Przemoc fizyczna
Jeśli podczas kłótni lub nawet bez szczególnego powodu między partnerami dochodzi do rękoczynów taki związek nie ma szans na szczęście. Na przemoc nigdy nie ma przyzwolenia, więc będąc ofiarą takiego zachowania zamiast liczyć na poprawę lepiej jak najszybciej zakończyć toksyczną relację.
Notoryczne kłamstwa
Przyłapanie partnera lub partnerki na kłamstwie jeden raz nie daje jeszcze powodu to wystawienia czerwonej flagi. Jeśli jednak sytuacja zaczyna się powtarzać daje to do myślenia i podważa fundamenty związku. Rezultat pod postacią utraty zaufania jest więc nieuchronny. Bez niego jednak żadnej związek nie ma większych szans na przetrwanie.
Bezpodstawna zazdrość
Kiedy jeden z partnerów zaczyna być chorobliwie zazdrosny o drugą stronę i to bez powodu powinno nam się zaświecić czerwone światło. Zwykle takie zachowanie zaczyna się niewinnie, od lekko rzucanych komentarzy czy pytań na temat potencjalnych relacji z innymi ludźmi. Z czasem jednak dochodzi do bezpodstawnych oskarżeń o niewierność, romansowanie czy flirtowanie.
Krytykowanie drugiej strony
Jeśli partner lub partnerka nieustannie krytykuje zachowanie, styl, nawyki czy wygląd drugiej strony nieuchronnie prowadzi to do obniżenia w niej poczucia wartości lub nawet popadnięcia w kompleksy. Jeśli do tego dochodzi do celowego upokarzania partnera czy partnerki, także w towarzystwie – takie zachowanie jest niedopuszczalne.
Karanie ciszą
Sławne ciche dni to tak naprawdę przysłowiowa „kara” dla drugiej strony za niewłaściwe zachowanie, błąd czy słowa. Kiedy sytuacja trwa zbyt długo relacja zamiast się poprawiać sukcesywnie ulega pogorszeniu i staje się coraz bardziej toksyczna. Cisza finalnie zostaje przerwana kłótnią, będącą wynikiem skumulowania złych emocji i frustracji i koło się zamyka.
Nienaturalna zaborczość
Chęć zatrzymania przy sobie ukochanej osoby powoduje nierzadko zaborcze zachowania takie jak ograniczanie wolności partnera Zaborcza osoba może posuwać się do prób zablokowania kontaktów drugiej strony od znajomych, narzucać jej izolację od otoczenia czy też nieustannie domagać się uwagi i atencji oraz zapewnień o uczuciach.
Brak komunikacji
Czasami zdarza się tak, że jedna ze stron chce dokładać starań do walki o związek, zachęca do rozmowy i rozwiązywania problemów poprzez dialog, zaś druga unika konfrontacji i ucieka od problemów. To czerwona flaga dla związku, która jasno powinna dać nam do zrozumienia, że taki związek nie ma przyszłości.
Chęć kontroli
Kiedy partner zaczyna sprawdzać drugiej stronie telefon, komputer, billingi czy nawet posuwa się do jej śledzenia świadczy to o braku zaufania, ale też o chorobliwej obawie przed byciem zranionym. Jeśli zatem takie zachowanie obserwujemy u swojej drugiej połówki, a uwagi na temat niestosowności takiego postępowania nie przynoszą rezultatu trzeba poważnie zastanowić się nad przyszłością takiej relacji.
Jak postąpić, gdy widzimy czerwone flagi?
Pierwszym krokiem jest oczywiście właściwe rozpoznanie i zinterpretowanie sygnałów ostrzegawczych. Ważna jest więc ich solidna weryfikacja i zadanie sobie pytania czy nasze wnioski są zasadne czy też nie. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”- trzeba działać. Zatem jeśli relacja nie przynosi nam szczęścia, a zamiast tego jest źródłem złego samopoczucia i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić taki związek należałoby zakończyć.