Czerń i biel – Harmonia w wystroju wnętrza

Połączenie tak skrajnych barw jak czerń i biel fascynuje zarówno projektantów mody, jak i dekoratorów wnętrz. Biała koszula i czarna spódnica to synonim elegancji. Podobnie jest we wnętrzu. W łazience, kuchni, a nawet salonie zestawienie kontrastującej bieli i czerni zapewni efekt wyrafinowanej nowoczesności a jednocześnie harmonii. Co ważne, połączenie to nie wymaga wyszukanych form. Najlepiej sprawdzą się tu proste, pozbawione ozdób meble i dekoracje, których szeroki wybór oferują markety Praktiker.

Czerń i biel w mieszkaniu

fot. Alexandra-Gorn–unsplash.com

 

Czerń i biel to ponadczasowe połączenie, które od kilku sezonów króluje w naszych wnętrzach. Taka kolorystyka jednak wymaga dokładnego przemyślenia i odwagi w zastosowaniu. To rozwiązanie dla tych, którzy są zwolennikami minimalizmu, klasycznych rozwiązań oraz stylistyki glamour. Obecnie nie tylko kuchnia czy łazienka, ale nawet sypialnia i salon mogą być miejscem dla czarno-białych mebli i dekoracji. Na co zwrócić szczególną uwagę w łączeniu tych dwóch barw podpowiada stylistka Praktikera, Anna Pochopień:

Czarne ściany w domu – nowy, oryginalny trend w aranżacji wnętrz!

Czarne ściany w domu – nowy, oryginalny trend w aranżacji wnętrz!

Czerń nie jest zupełną nowością w aranżacji wnętrz. Od lat widuje się ją na meblach, ramach obrazów czy obudowach sprzętów AGD. Moda na pokrywanie fragmentów kuchennych ścian farbami tablicowymi spowodowała jednak wzrost zainteresowania projektami wnętrz z dużymi powierzchniami utrzymanymi w tym odcieniu. I tak po kilku latach narodził się trend w postaci czarnych ścian.

Biały i czarny to kolory, które są uniwersalne i ponadczasowe. Sprawdzają się zarówno w klasycznych aranżacjach wnętrz, jak i w minimalistycznych czy awangardowych. Czerń jest przede wszystkim kojarzona z kolorem nowoczesności. Zestawiona z innymi barwami sprawia, że stają się one jaśniejsze i wyraźniejsze. W większych ilościach daje optyczne złudzenie zmniejszenia przestrzeni oraz może przytłaczać, dlatego nie należy jej stosować w małych pomieszczeniach oraz w takich, gdzie dostęp światła jest ograniczony. Z kolei biel to najjaśniejsza z barw, która optycznie powiększa i stanowi właściwą bazę do łączenia z innymi kolorami. Może być czysta, kremowa, lekko popielata. Każda barwa w jej otoczeniu nabiera charakteru.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  24 czerwca 2013 18:35

    Cudowna ta łazienka,tylko problem w sprzątaniu:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany