Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę

Niskie temperatury na zewnątrz sieją spustoszenie na naszej skórze. Do jej przesuszenia dochodzi tak  z powodu działających kaloryferów, klimatyzacji, suchego i zimnego powietrza na dworze, jak i z powodu zachowania gruczołów łojowych. Są one odpowiedzialne za produkcję sebum. Niestety zimą działają wolniej – w efekcie nie wytwarzają tyle sebum, ile w czasie innych pór roku. Gdy gruczoły łojowe przestają produkować tłuszcz (w temp. ok. + 8°C) skóra staje się coraz bardziej porowata i coraz trudniej utrzymuje wilgoć. Często może objawiać się to suchą pękająca skórą.
Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę

fot. depositphtos

Przede wszystkim należy używać kremów natłuszczających czy wręcz maści (maść zwykle ma bardzo mało wody w składzie) oraz wspomóc organizm od środka. W internecie znajdziecie masę artykułów co należy jeść i jak dużo pić. Listy są długie… My dzisiaj przewrotnie pokażemy krótszą i łatwiejsza do zapamiętania listę, czego nie jeść, gdy masz suchą skórę.  Zaczynamy!

1. Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – cukier

ciastka

Cukier jest najgorszym winowajcą, który przyczynia się do powstawania suchej skóry, ponieważ osłabia kolagen.
Kolagen i elastyna to są białka podporowe skóry. To one nadają jej sprężystość i elastyczność. W procesie glikacji niszczone są te dwa białka. Glikacja polega na tym, że do Twoich białek (kolagen, elastyna)  „przyczepia” się cukier -w efekcie stają się one coraz bardziej „twarde”. Objawami tego są zmarszczki, sucha skóra a nawet jej pęknięcia.
Czasami spożywasz  dużo cukru, nawet o tym nie wiedząc – na przykład pijąc przepyszne, ale bardzo słodkie koktajle. Kontroluj pod tym kątem swoje pożywienie.

 

2. Czego NIE JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – Rafinowane węglowodany

fot. pixabay.com

Jeśli jeszcze nie znasz tego określenia – to czas najwyższy się z nim zaznajomić. Rafinowane węglowodany to przetworzona żywność bogata w cukry proste. Taka żywność ma mniejszą wartość odżywczą, powoduje także wyrzut insuliny po ich zjedzeniu. Podobnie jak cukier, produkty te także niszczą kolagen. Przykładem takiej żywności mogą być produkty, które powstały z użyciem dużej ilości  białego cukru, syropu kukurydzianego, białej mąki (czyli białe pieczywo, płatki kukurydziane, ciastka, rogaliki). Mówimy także stanowcze nie frytkom oraz czipsom.

 

3. Jeśli masz suchą skórę unikaj żywności o wysokim indeksie glikemicznym

Żywność ta jest podobna do żywności bogatej w rafinowane węglowodany. Przykładem tego typu żywności może być biały ryż, białe pieczywo, ziemniaki pieczone, piwo. Gdy jemy  żywność o wysokim indeksie glikemicznym poziom cukru we krwi wrasta, co długotrwałym okresie doprowadza do utraty przez skórę elastyczności. Brak elastyczności skóry także prowadzi do przesuszenia.

 

4. Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – Fast food

 

Fast food jest nie tylko szkodliwy dla Twojej talii, ale także dla stanu Twojej skóry!

Chociaż trudno całkowicie wyeliminować pewne produkty z codziennej diety, to wprowadzając stopniowe zmiany, takie jak kontrolowanie spożycia cukru, zamiana białych pieczyw na pełnoziarniste, czy analiza indeksu glikemicznego spożywanych produktów, możemy wpływać korzystnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na zdrowie naszej skóry. Pamiętajmy, że dbanie o odpowiednią dietę to kluczowy element kompleksowej opieki zarówno w kontekście kosmetologii, jak i zdrowego stylu życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (241 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...