Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę

Zima sieje spustoszenie na naszej skórze. Do jej przesuszenia dochodzi tak  z powodu działających kaloryferów, klimatyzacji, suchego i zimnego powietrza na dworze, jak i z powodu zachowania gruczołów łojowych. Są one odpowiedzialne za produkcję sebum. Niestety zimą działają wolniej – w efekcie nie wytwarzają tyle sebum, ile w czasie innych pór roku. Gdy gruczoły łojowe przestają produkować tłuszcz (w temp. ok. + 8°C) skóra staje się coraz bardziej porowata i coraz trudniej utrzymuje wilgoć. Często może objawiać się to suchą pękająca skórą.
Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę

fot. depositphtos

Przede wszystkim należy używać kremów natłuszczających czy wręcz maści (maść zwykle ma bardzo mało wody w składzie) oraz wspomóc organizm od środka. W internecie znajdziecie masę artykułów co należy jeść i jak dużo pić. Listy są długie… My dzisiaj przewrotnie pokażemy krótszą i łatwiejsza do zapamiętania listę, czego nie jeść, gdy masz suchą skórę.  Zaczynamy!

1. Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – cukier

ciastka

Cukier jest najgorszym winowajcą, który przyczynia się do powstawania suchej skóry, ponieważ osłabia kolagen.
Kolagen i elastyna to są białka podporowe skóry. To one nadają jej sprężystość i elastyczność. W procesie glikacji niszczone są te dwa białka. Glikacja polega na tym, że do Twoich białek (kolagen, elastyna)  „przyczepia” się cukier -w efekcie stają się one coraz bardziej „twarde”. Objawami tego są zmarszczki, sucha skóra a nawet jej pęknięcia.
Czasami spożywasz  dużo cukru, nawet o tym nie wiedząc – na przykład pijąc przepyszne, ale bardzo słodkie koktajle. Kontroluj pod tym kątem swoje pożywienie.

 

2. Czego NIE JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – Rafinowane węglowodany

fot. pixabay.com

Jeśli jeszcze nie znasz tego określenia – to czas najwyższy się z nim zaznajomić. Rafinowane węglowodany to przetworzona żywność bogata w cukry proste. Taka żywność ma mniejszą wartość odżywczą, powoduje także wyrzut insuliny po ich zjedzeniu. Podobnie jak cukier, produkty te także niszczą kolagen. Przykładem takiej żywności mogą być produkty, które powstały z użyciem dużej ilości  białego cukru, syropu kukurydzianego, białej mąki (czyli białe pieczywo, płatki kukurydziane, ciastka, rogaliki). Mówimy także stanowcze nie frytkom oraz czipsom.

 

3. Jeśli masz suchą skórę unikaj żywności o wysokim indeksie glikemicznym

Żywność ta jest podobna do żywności bogatej w rafinowane węglowodany. Przykładem tego typu żywności może być biały ryż, białe pieczywo, ziemniaki pieczone, piwo. Gdy jemy  żywność o wysokim indeksie glikemicznym poziom cukru we krwi wrasta, co długotrwałym okresie doprowadza do utraty przez skórę elastyczności. Brak elastyczności skóry także prowadzi do przesuszenia.

 

4. Czego NIE POWINNAŚ JEŚĆ, jeśli masz suchą skórę – Fast food

 

Fast food jest nie tylko szkodliwy dla Twojej talii, ale także dla stanu Twojej skóry!

***

Oczywiście nie da się wyeliminować całkowicie tych produktów z naszej diety, ale można powoli zmieniać przyzwyczajenia: kontrolować cukier, zamienić białe bułeczki na razowy żytni chleb, przeanalizować tabelę produktów spożywczych pod kątem indeksu glikemicznego. Podziękuje nam za to nie tylko nasza figura, ale i skóra.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (238 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. marra  8 lutego 2017 13:44

  Bardzo przydatne porady. Ja od dłuższego czasu odżywiam się zdrowiej, niż kiedyś i widzę super efekty – skóra przestała być przesuszona, a do tego nie pojawia się trądzik 🙂

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  8 lutego 2017 17:09

  Mam sucha skórę i dzięki temu artykułowi dowiedziałam się ciekawych rzeczy 🙂

  Odpowiedz
 3. Jaworka  8 lutego 2017 20:16

  Krótko i łatwo do zapamiętania ja nie ma problemów z przesuszoną skóra ale wymienione tutaj produkty spożywam bardzo rzadko zostaje mi tylko ryż a bardzo go lubię ale te porady muszę przekazać znajomej która ma takie problemy

  Odpowiedz
 4. janka1312  8 lutego 2017 23:33

  cukier? ale jak bez niego żyć 😉

  Odpowiedz
 5. martucha180  9 lutego 2017 16:41

  W sumie wszyscy powinni unikac tych produktów.

  Odpowiedz
 6. marrika  10 lutego 2017 03:19

  Nic nowego, niestety producenci wszędzie sypią cukier. Dlatego nie kupuję owocowych jogurtów, tylko sama je robię.

  Odpowiedz
 7. malgosia  13 lutego 2017 09:32

  Zaciekawił mnie artykuł,wszystko co złe to cukier.Warto się nad tym zastanowić poważnie.

  Odpowiedz
 8. SkrybaDiabla  21 lutego 2017 00:27

  Nic nowego się nie dowiedziałam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany