Czego nie wolno rowerzyście?

Spis treści:

Początek maja to czas, kiedy rozpoczyna się sezon, a na ulicach miast pojawia się coraz więcej rowerzystów. Wielu z nich czuje się niepewnie również dlatego, ze nie wiedzą, jak zachować się na drodze. O tym, co wolno, a czego nie wolno rowerzyście, mówi Karol Popławski ze sklepu Wygodny Rower.

rowerzysta skok

fot. freepik, User8647581

Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista, co wiąże się z przywilejami, ale też określonymi obowiązkami. Warto o nich pamiętać, by nie narazić się na wypadek, albo – w najlepszym wypadku – mandat – uczula Karol Popławski.

Jazda po chodniku

Wbrew powszechnym mitom, jazda na rowerze po chodniku nie jest zabroniona. Rowerzysta może, choć nie musi, korzystać z chodnika w przypadku, gdy:

  • warunki pogodowe (mgła, ulewa, porywisty wiatr, etc.) uniemożliwiają jazdę po ulicy,
  • na równoległej jezdni nie ma pasa ruchu dla rowerów,
  • dopuszczalna prędkość na drodze wynosi więcej niż 50 km/h,
  • chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a obok nie biegnie droga rowerowa,
  • rowerzysta ma pod opieką cyklistę w wieku do 10 lat.

Na niektórych chodnikach dopuszczono ruch rowerów. Są one specjalnie oznakowanie i możemy po nich jeździć bez względu na punkty podane powyżej. Chodniki takie występują najczęściej wzdłuż dróg krajowych, albo w miastach. Pamiętajmy jednak, ze bezwzględne pierwszeństwo na takim chodniku zawsze ma pieszy.

Chodnik z dopuszczonym fakultatywnie ruchem rowerowym

Równie ważne jest, byśmy przed każdym przejściem dla pieszych schodzili z roweru i przeprowadzali nasz pojazd przez pasy. Nie mamy obowiązku zsiadania z roweru, jeśli przez przejście poprowadzona jest ścieżka rowerowa.

Ciągi pieszo-rowerowe

Zwane inaczej drogami dla pieszych i rowerów. Podczas gdy na chodniku rowerzysta pozostaje tylko gościem, z drogi dla rowerów jest zobligowany korzystać.

Należy odróżnić ciąg pieszo-rowerowy, w którym pierwszeństwo ma pieszy, od drogi dla rowerów bezpośrednio przylegającej do chodnika. Jest to normalna droga rowerowa, na którą pieszemu nie wolno wejść, zaś rowerzysta ma zakaz wjeżdżania rowerem na chodnik. Cykliści jadący po takiej drodze z przeciwnych kierunków powinni trzymać się zasad ruchu prawostronnego

Pamiętajmy, że rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym. Musimy natomiast ustąpić pierwszeństwa samochodom, jeżeli włączamy się do ruchu, np. gdy wjeżdżamy z pobocza lub ścieżki rowerowej na ulicę.

 

Jazda po ulicy

Rowerzysta, który jedzie po jezdni, powinien trzymać się prawej strony ulicy, może także wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony, za to kierowca nie ma obowiązku zostawić mu w tym celu miejsca. Jeśli jedziemy na równi z kierowcą lub szybciej, a kierowca sygnalizuje skręt w prawo, mamy pierwszeństwo przejazdu – tłumaczy Popławski. – Radziłbym jednak uważać z tego typu manewrami, bo zdarza się, że kierowcy po prostu „spychają” rowerzystów – dodaje. Na skrzyżowaniu (w tym na rondzie) i bezpośrednio przed nim możemy wyjątkowo poruszać się środkiem pasa, jeśli umożliwia on opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Zasady panujące na drodze to jedno. Ważne jest także prawidłowe wyposażenie roweru. Nasz jednoślad musi posiadać przednią lampkę o świetle białym lub żółtym, tylną o świetle czerwonym, a także światełka odblaskowe. Obligatoryjne jest posiadanie hamulców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...