Czego nie jeść wieczorem? Tych produktów powinnaś się wystrzegać!

Czy powinnyśmy jeść kolację, czy z niej zrezygnować? Różnica zdań specjalistów może przyprawić o zawrót głowy. Najpopularniejsza teoria głosi, że owszem, powinnyśmy jeść ten posiłek, jednak pod pewnymi warunkami! Czego nie jeść na kolację?

To prawda, że zbyt późno zjedzona i zbyt ciężka kolacja niemal na pewno nam zaszkodzi. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z kolacji. Wieczorny posiłek nie spowoduje przytycia ani problemów zdrowotnych, jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, kolacji nie powinno się jeść później niż 2-3 godziny przed snem. Po drugie, nie powinna ona być zbyt ciężkostrawna ani zbyt kaloryczna. Czego nie jeść wieczorem?

czego nie jeść wieczorem

źródło: pexels.com

Czego nie jeść wieczorem? 5 produktów, których nie powinnaś jeść na kolację

1. Słodycze

Ciasto, lody czy nawet bułka z dżemem to zły pomysł na kolację czy przekąskę przed snem. Zawarty w nich tłuszcz spowolni metabolizm, ale to tylko połowa problemu. Cukier nie tylko powoduje tycie, ale pobudza też układ nerwowy, po takiej kolacji możesz mieć więc spore problemy z zaśnięciem! Jeżeli nie możesz się obejść bez cukru, zostaw go na śniadanie – pierwsze lub drugie. 

2. Nasycone kwasy tłuszczowe 

Masło ma wiele zdrowotnych właściwości, nie powinnaś jednak zajadać się nim przed pójściem spać. Nasycone kwasy tłuszczowe, jak już wspomnieliśmy, spowalniają metabolizm, a więc również regenerację tkanek podczas snu, i mogą doprowadzić nie tylko do szybkiego poszerzenia się obwodu Twojej talii, ale także do kłopotów z trawieniem. Po tłustym posiłku będzie Ci się też po prostu gorzej spało! Wieczorem unikaj także wędlin i tłustego mięsa oraz serów.

3. Pieczywo i makaron

Węglowodany są niezbędnym składnikiem zdrowej diety, ale… niekoniecznie powinniśmy je spożywać na kolację. Jeżeli organizm nie zdąży spalić węglowodanów przed zaśnięciem, zmieniają się one w tkankę tłuszczową, a oprócz tego mogą doprowadzić do nagłych skoków cukru! 

4. Bardzo ostre produkty

Curry, chili czy inne ostre przyprawy to bardzo indywidualna kwestia. Jedni mogą je jeść, inni zaś skarżą się, że ostre potrawy powodują u nich podrażnienie żołądka. Nawet jeśli jednak Twój żołądek nie ma problemu z trawieniem ostrych potraw, lepiej nie jedz ich przed snem. Jeżeli nie zdążysz ich strawić, ryzykujesz nadprodukcję kwasu żołądkowego, a co za tym idzie – refluks, zgagę i bóle brzucha. Żegnaj, spokojny śnie!

5. Owoce

Owoce na kolację to zły pomysł, mimo że są bardzo zdrowe! Niestety zawierają dużo cukru, który, jeżeli nie zostanie strawiony, odłoży się w naszych boczkach. Warto też pamiętać, że niestrawione owoce to prosta droga do wzdęć i gazów. 

Wiesz już, czego nie jeść przed snem. A co jeść na kolację, żeby nie przytyć? Coś lekkiego, ale sycącego. Pełnoziarniste pieczywo, chudy nabiał, mięso lub ryba oraz owoce i warzywa o niskiej zawartości błonnika zagwarantują nam poczucie zdrowego nasycenia oraz spokojny sen.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  7 maja 2018 15:33

  Oglądałam na youtubie wywiad z dr Jerzym Jaśkowskim, w którym twierdził, że owoce właśnie lepiej jeść wieczorem a nie rano. Jeśli uda mi się znaleźć ten odcinek, to wkleję link. Ale przy okazji polecam posłuchanie jego wypowiedzi na różne tematy na kanale tagenttv.

  Odpowiedz
 2. as_sa  7 maja 2018 21:41

  Pełno sprzeczności w tym artykule. Najpierw że owoce i warzywa na kolację to nie jest dobry pomysł, a na końcu artykułu, że owoce i warzywa „zagwarantują nam poczucie zdrowego nasycenia oraz spokojny sen”… :/

  Odpowiedz
 3. Wusia  8 maja 2018 10:22

  Po prostu nie jeść kolacji! A odnośnie owoców , które uwielbiam- już nieraz przekonałam się ,że ich jedzenie wieczorem to bardzo zły pomysł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany