Czego nie bierzesz na letni wyjazd i potem żałujesz?

Czasem brak zwykłych chusteczek antybakteryjnych może skończyć się poważną infekcją intymną. Jak temu zapobiec? Wystarczy zastosować kilka prostych rad, a nawet najdłuższa podróż stanie się przyjemnością.

MUST HAVE na letni wyjazd

Długie podróże, podczas których mamy ograniczoną możliwość dbania o higienę intymną, sprzyjają infekcjom intymnym. Aby temu zapobiec, w trakcie podróży trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Na co powinnaś zwrócić uwagę?

 

  1. Żel antybakteryjny

 

Noś podróżny żel antybakteryjny, który doskonale sprawdza się, gdy masz ograniczony dostęp do bieżącej wody. Żel nie zajmuje dużo miejsca w bagażu i niewiele kosztuje, a jest bardzo skuteczny w walce z zarazkami. Co ważne – stosowanie żelu nie wymaga spłukiwania.

 

2. Odświeżające chusteczki i jednorazowe nakładki sedesowe

 

Korzystając z publicznej toalety nie siadaj bezpośrednio na deskę sedesową. W niektórych nowoczesnych toaletach publicznych są specjalne dozowniki z takimi nakładkami, niestety to rzadkość, dlatego w aptece kup specjalne jednorazowe nakładki, które chronią i zapewniają komfort. 10 sztuk kosztuje ok. 4zł.

Pamiętaj, że miejskie toalety (a także te w pociągach i na stacjach benzynowych) to siedlisko bakterii. Każdego dnia korzystają nich tysiące osób. Bakterie znajdują się na deskach, kranach, klamkach, podajnikach do papierowych ręczników. Dlatego zawsze dokładnie myj ręce po skorzystaniu z toalety. Bywają sytuacje, gdy w toalecie brakuje bieżącej wody (np. w pociągu). Wówczas niezbędne są jednorazowe chusteczki nawilżające. W torebce powinnaś obowiązkowo mieć także chusteczki do higieny intymnej, które doskonale zastępują płyn do higieny intymnej i bieżącą wodę. Najlepsze są te, które zawierają kwas mlekowy. Stosując produkty o kwaśnym pH dbasz o zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej pochwy. Takie odświeżające chusteczki do higieny intymnej używaj po każdym skorzystaniu z toalety. Pamiętaj, by wycierać się nimi w kierunku od przodu ku tyłowi. W ten sposób nie przenosisz bakterii i zmniejszasz ryzyko infekcji.

 

3. Wkładki higieniczne

 

Obowiązkowo stosuj bezzapachowe wkładki higieniczne, które wymieniaj po każdym skorzystaniu z toalety. Unikaj produktów zapachowych, które mogą podrażniać skórę i śluzówkę pochwy.

 

4. Tampony i podpaski

 

Jeśli masz miesiączkę, pamiętaj o wzięciu odpowiedniej liczby tamponów lub podpasek. Obowiązkowo wymieniaj je co 2-3 godziny.

 

5. Bawełniana bielizna

 

W dniu wyjazdu załóż wygodną bawełnianą bieliznę, która będzie przewiewna i nie będzie krępować ruchów. Zamiast jeansów, załóż luźną, najlepiej dłuższą spódnicę. Pamiętaj, by ubrania uszyte były z przewiewnych materiałów, które nie odparzą skóry i nie będą jej podrażniać.

 

6. Prebiotyki

 

Pamiętaj, że zanim wyruszysz w drogę, powinnaś zadbać o równowagę flory bakteryjnej. Już kilka dni przed podróżą stosuj preparaty z prebiotykami. Prebiotyki są pożywieniem dla naszej własnej flory bakteryjnej, w odróżnieniu od probiotyków, które dostarczają bakterii obcych nam szczepów). Prebiotyki w składzie zawiera Żel dopochwowy Multi-Gyn FloraPlus

Natomiast w zapobieganiu dolegliwości intymnych pochodzenia bakteryjnego doskonale sprawdza się Żel dopochwowy Multi-Gyn ActiGel 50 ml Stosowanie żelu nie niesie ze sobą ryzyka lekooporności. Cena ok. 45 zł za opakowanie.

 

7. Woda mineralna w dużej ilości

 

Długie podróże i nagłe zmiany klimatu często wiążą się ze zmianą dotychczasowej flory bakteryjnej, przez co jesteś bardziej narażona na infekcje intymne. Dlatego szczególną uwagę zwróć na to, co pijesz i jesz. Pij przynajmniej 2-3 litry wody mineralnej dziennie. Pijąc, oczyszczasz drogi moczowe z drobnoustrojów i zmniejszasz ryzyko zakażenia.

Unikaj spożywania cukrów, które same w sobie stanowią idealną pożywkę dla grzybów i bakterii. Specjaliści zauważyli, że kobiety, które mają problemy z cukrzycą częściej zapadają na grzybicę pochwy. Pamiętaj, że cukier to nie tylko słodycze (ciasta, czekolady, batoniki, cukierki), ale także słodzone jogurty i przetwory mleczne, słodzone soki, ketchup, sosy, a nawet niektóre rodzaje pieczywa (słodkie bułeczki, kajzerki wypiekane z mąki pszennej).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...