Czas zaplanować świąteczne porządki

Przyjemne skojarzenia ze świętami Bożego Narodzenia często zakłóca niemiła myśl o przytłaczającej liczbie obowiązków w czasie przygotowań. Dlatego warto je odpowiednio zaplanować i wypracować taki system sprzątania, który pozwoli cieszyć się rodzinną atmosferą. Świąteczne porządki najlepiej zacząć od pozbycia się części rzeczy, które można sprzedać na aukcji lub sezonowo przechować poza domem.

wiosenne porządki w domu alergika

Przygotowując się do świąt najlepiej zacząć od listy pomieszczeń do posprzątania. Warto dość szczegółowo określić wszystkie czynności, które trzeba wykonać w danym miejscu. Następnie trzeba określić, ile dni zostało do świąt i oszacować czas, który każdy z domowników może przeznaczyć na świąteczne porządki. Przy planowaniu warto wziąć pod uwagę codzienne zajęcia członków rodziny. Dzięki temu można skutecznie rozdzielić zadania, mając pewność, że wszystko zostanie posprzątane na czas. Warto także wypisać wszystkie zadania i przydzielić konkretną osobę do wykonania poszczególnych czynności – można to zapisać w formie tabelki albo listy wraz z propozycją dnia i godziny zrealizowania zadania, która uwzględnia harmonogram zajęć domowników. Taka lista umieszczona w miejscu widocznym dla wszystkich członków rodziny pozwoli na szybkie monitorowanie postępu prac i jednocześnie zapewni poczucie kontroli nad świątecznymi porządkami, bo na bieżąco można wykreślać te czynności, które zostały już wykonane. Warto również wyznaczyć jedno miejsce, gdzie można odkładać niepotrzebne rzeczy. Ułatwi to ich późniejszą segregację na przedmioty do wyrzucenia, na sprzedaż lub na sezonowe przechowanie poza domem.

Tak naprawdę dopiero po dokładnym przejrzeniu rzeczy, które mamy w domu i pozbyciu się tych niepotrzebnych, można zabrać się za właściwe sprzątanie. Praktykuję to co roku. Bez dobrze zorganizowanej pracy domowej w grudniu, nie byłabym w stanie skutecznie połączyć licznych zobowiązań zawodowych z przygotowaniami do świąt – mówi Anna Lewicka, lekarz internista.

 

Dzieci również pomogą

Warto wspólnie wypracować taki system sprzątania, który ułatwi wykonywanie obowiązków domowych każdemu członkowi rodziny. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy tylko jedna osoba zajmuje się sprzątaniem i w efekcie zasiada do świątecznego stołu zmęczona, a na cieszenie się rodzinną atmosferą nie ma już siły. Najlepiej wspólnie zadecydować o podziale obowiązków i dostosować je do możliwości poszczególnych domowników. Warto włączyć do sprzątania dzieci, które bez problemu powinny poradzić sobie z lekkimi zadaniami, takimi jak uporządkowanie swoich zabawek czy ułożenie rzeczy na biurku. Nastolatkom można przydzielić mycie okien, kabiny prysznicowej lub odkurzenie wszystkich pomieszczeń.

 

Więcej miejsca na święta

Jednym z elementów świątecznych porządków powinno być pozbycie się z domu niepotrzebnych i nieużywanych w okresie zimowym rzeczy. Jeżeli z nich w ogóle nie korzystamy, można je wyrzucić, oddać znajomym czy sąsiadom lub sprzedać na aukcji. Zdarza się również, że w mieszkaniu nie ma miejsca na choinkę lub brakuje wolnej powierzchni, aby móc przenocować gości. Dodatkową przestrzeń można uzyskać wywożąc części przedmiotów, z których nie korzystamy akurat w czasie świąt. Nie zawsze można je umieścić na strychu czy w piwnicy, dlatego też w okresie zimowym wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, takich jak samoobsługowe komórki typu self storage. Pełnią one rolę zewnętrznej szafy zamykanej na klucz, w której przechowuje się rzeczy różnej wielkości.

 – W okresie świątecznym zgłasza się do mnie wiele osób, które decydują się na sezonowe przechowywanie swoich rzeczy – mówi Dorota Sztuba z poznańskiego Euro Self Storage Komórki do Wynajęcia. – Część z nich decyduje się na okresowe wynajęcie komórki, aby schować w niej zbędne meble czy inne nieużywane w tym czasie przedmioty, takie jak sprzęt sportowy, dokumenty czy odzież. Natomiast po świętach klienci przywożą do komórek sztuczne choinki i ozdoby świąteczne, które zostaną wykorzystane w kolejnym roku.

Sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się staranna selekcja przedmiotów w domu i regularne pozbywanie się tych, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Dopiero wtedy można przejść do gruntownego sprzątania domu lub mieszkania. Dobrze jest trzymać się ustalonego wcześniej harmonogramu prac, dzięki czemu szybciej przejdzie się do przyjemniejszej części świątecznych przygotowań, czyli wspólnego gotowania i kupowania prezentów. Zaplanowanie świątecznych porządków z odpowiednim wyprzedzeniem sprawi, że przy wigilijnym stole panować będzie świąteczna atmosfera i bez przeszkód będzie można cieszyć się ze wspólnych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...