Czas wolny – Czas dla rodziny

Kilka dni wolnego to okazja, żeby odetchnąć po tygodniu pełnym pracy i spędzić trochę czasu ze swoją rodziną. Aby ten czas nie przeleciał nam między palcami, warto rozplanować, co będziemy robić. Aktywny wypoczynek, a może leniuchowanie nad wodą?

czas wolny  dla rodziny

Wspólne wycieczki to wielka frajda przede wszystkim dla najmłodszych członków rodziny ? rodzice są blisko, mają czas, a w koło tyle się dzieje. Spędzając czas z dzieckiem poza domem, mamy szansę lepiej je poznać, a także pokazać siebie z innej, bardziej rozrywkowej, niż na co dzień, strony. Warto zaplanować weekend w taki sposób, żeby każdy znalazł coś dla siebie ? w końcu nie tylko maluchy mają się dobrze bawić, wypocząć powinni również rodzice.

W małpim gaju

Dobrym rozwiązaniem zarówno na upalne, jak i deszczowe dni, jest wizyta na placu zabaw typu indoor. Dzieci uwielbiają baseny pełne kolorowych kulek, prowadzące do nich zjeżdżalnie
i konstrukcje, po których można się wspinać. Rodzice z kolei mają szansę odpocząć przy kawie lub załatwić swoje sprawy, zostawiając pociechy pod opieką animatorek. ? Trzeba, jednak pamiętać
o ryzyku, które wiąże się z wizyta w małpim gaju ? dzieci na pewno będą chciały do niego wrócić ? żartuje Grażyna Milewska z Kinderplanety, ogólnopolskiej sieci placów zabaw.

Małpie harce

ZOO to obowiązkowy punkt na wycieczkowej mapie każdej rodziny. Najbardziej entuzjastycznie reagują kilkulatki, które już znają różne gatunki zwierząt ? wiedzą ?jak robi lew?, jaką trąbę ma słoń,
a w co pomalowana jest zebra. Odwiedziny w ZOO to doskonała lekcja przyrody i gwarantowana moc wrażeń.

Być czarną owcą w rodzinie. To wcale nie jest tak złe, jak się wydaje!

Być czarną owcą w rodzinie. To wcale nie jest tak złe, jak się wydaje!

Rola czarnej owcy w rodzinie nie jest łatwa. Wymaga odwagi, wewnętrznej siły i umiejętności podejmowania konfrontacji. To trudne zadanie, ale ma też swoje pozytywy. Jakie?

Lato w mieście

Wakacyjny okres obfituje także w różnego rodzaju festiwale, jarmarki i festyny. Większość z nich zapewnia atrakcje najmłodszym gościom ? od ulicznych mimów, przez konkursy, po bańki mydlane
i kultową watę cukrową. W ten sposób, rodzice nie ponosząc dużych kosztów, mogą zorganizować dziecku pełne wrażeń popołudnie. Warto również wybrać się z maluchem na targ staroci ? historie, które kryją stare przedmioty, niespotykane wzory i archaiczne urządzenia na pewno zaciekawią małych odkrywców.

Z przyrodą za pan brat

Na krótką weekendową wycieczkę idealnie nadają się również parki krajobrazowe. Słoneczna pogoda, plecak z przekąskami i dobre humory to wszystko, czego potrzeba aby wyprawa była udana. Nawet, jeśli rodzice nie są znawcami fauny i flory, dziecko będzie miało szansę samodzielnie zaobserwować wiele ciekawych zjawisk. Dodatkową atrakcją mogą być rowery ? własne lub wypożyczone na miejscu.

Jak ryba w wodzie

Jeśli zapowiada się pogodny weekend, nie pozostaje nic innego, jak spakować ręczniki, stroje kąpielowe i wyruszyć nad wodę ? jezioro, odkryty basen, a może morze? Mając pod opieką malucha, trzeba przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Rodzice powinni sprawdzić, jak głębokie jest kąpielisko, czy plaża jest czysta, a dziecko dobrze nasmarowane kremem z filtrem. Po wstępnym rozeznaniu rodzice mogą cieszyć się leniuchowaniem, oczywiście do momentu, kiedy malec wciągnie ich do wody.

Wybierając się z dzieckiem w ciekawe miejsca, dostarczamy mu całej masy bodźców ? mówi Monika Ćwiek, psycholog współpracująca z Kinderplanetą. ? Takie wypady są niezwykle ważne dla rozwoju maluszka, a także dla zacieśniania rodzinnych więzi. Jeśli nie możemy przeznaczyć na wycieczki całego weekendu, postarajmy się zorganizować popołudniowe wyjście, np. na plac zabaw lub na spacer po parku ? dodaje.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Tereniasz  19 lipca 2016 19:15

    Choćby nie wiem co, trzeba znaleźć troche czasu wolnego dla rodziny

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany