Czas radosnego obdarowywania – zacznij myśleć o prezentach już dziś

Nadchodzą Mikołajki i święta Bożego Narodzenia, które są powodem do radości, ale czy tylko? Przygotowania do nich kojarzą się nam z horrendalnymi zmaganiami, porządkami i godzinami spędzonymi w kuchni czy w sklepowych kolejkach. Aby ten czas nabrał jednak magicznej mocy, pomyślmy o prezentach już dziś. Żeby tradycji stało się zadość, upominki powinny być wyjątkowe i trafione. Podpowiadamy, co i jak wybrać, aby wiązało się to tylko z czystą przyjemnością.

prezent

Specjaliści od psychologii społecznej mawiają, że obdarowywanie jest w nas silnie zakorzenione i wiąże się z poczuciem obowiązku. Zresztą wymienianie się uprzejmościami i prezentami od zawsze było podstawą więzi między ludźmi. Chociażby dlatego, że to tak istotne, nadające magicznej mocy świętą, nie powinniśmy zwlekać z wyborem i kupnem prezentu do ostatniej chwili. Ponieważ przyparci do muru nierzadko wybieramy upominki spontanicznie, przy okazji wypowiadając z machnięciem ręki „a niech będzie to”.
A to właśnie czas jest podstawą sukcesu – musimy go poświęcić nieco więcej, żeby podarunek sprawił bliskiej osobie prawdziwą przyjemność. Tym bardziej, że zaplanowanie zakupu i znalezienie upominku już teraz, pomoże ominąć szczyt przedświątecznej gorączki.

 

Prezent idealny jest indywidualny

Dla każdego można kupić coś co zostanie przyjęte z szerokim uśmiechem. Prezent powinien być jednak szykowny – na miarę obdarowywanego. Pamiętajmy – kupujmy tylko takie rzeczy, które sami chcielibyśmy mieć, które są porządne jakościowo i wartościowe. Przecież prezent to również symboliczny wyraz naszej wrażliwości i szacunku dla danej osoby.

Uważajmy jednak, aby nie przesadzić – kupowanie „pod siebie” może zakończyć się klęską. Dlatego myślą przewodnią podczas planowania listy zakupów, powinna być myśl o najbliższych, ich stylu życia, hobby, a nawet o marzeniach. Aby wpasować się w gusta członków rodziny i przyjaciół, można wgłębić się w ich pasje. Jeżeli wiem, że np. któryś z nich niemal od zawsze interesował się starymi zegarkami, to zadowoli go kolejny okaz z targu staroci lub kolekcjonerski eksponat. Zadanie to wymaga jednak nie lada wyczucia i poświęcenia. Zorientowanie się w temacie zajmuje jeszcze więcej czasu, niż znalezienie i zakup samego prezentu. Podczas nich warto polegać też na opiniach specjalistów, koneserów. Jeżeli prezent ma być zgodny z pasją danej osoby, to musimy uważać, aby nie stanowił powtórzenia któregoś z elementu zgromadzonej przez nią kolekcji. Dotyczy to tak samo upominków o dużej wartości, jak i o mniejszej, np. książek czy płyt z muzyką.

 

Funkcjonalne prezenty są dla wszystkich

Jeżeli trudno kupić komuś upominek zgodny z pasją, możemy przebierać w prezentach użytkowych i funkcjonalnych, które zwykle są strzałem w „10”. Zgodnie z zeszłorocznymi wynikami badań firmy Deloitte, aż 76 proc. z nas koncentruje się na praktycznych prezentach. To z reguły rzeczy, na które nie może pozwolić sobie sama obdarowywana osoba, a które my możemy sprezentować. Wtedy przy wyborze powinniśmy kierować się np. wiekiem i płcią obdarowywanej osoby. Błędem jest myślenie, że rzeczy funkcjonalne są dobrym rozwiązaniem tylko dla mężczyzn. Wszystkich zadowolą sprawdzone, klasyczne rozwiązania – coś niebanalnego, oryginalnego i najwyżej jakości. Mogą to być rzeczy, które uzupełnią wystrój domu. – Świetnymi pomysłami na prezent są rzeczy, które są eleganckie, a jednakowo wiążą się z wygodą i mają szeroki wachlarz zastosowań. Do takich należą elementy srebrnej galanterii stołowej tj. cukiernice, patery czy świeczniki oraz zestawy sztućców – mówi Małgorzata Otte z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra. Ta biżuteria dla stołu, zadowoli nie tylko wymagające panie domu, ale też jej pozostałych użytkowników. Dla szukających prezentów z osobistym akcentem proponujemy zestawy z dedykowanymi grawerami – dodaje Małgorzata Otte.

W ostatnich latach hitem wśród prezentów, które ogłaszane były m.in. przez szwedzki Instytut Analizy Handlu, był tablet. Technologiczne gadżety, takie jak ten cieszą się popularnością od wielu lat. Mimo to na najwyższych miejscach list najczęściej kupowanych prezentów nie brakuje też ubrań i kulinarnych upominków, np. chińskiego woka czy książki kucharskiej. Kto wie, może hitem tego roku będzie właśnie srebrna galanteria stołowa – funkcjonalna, a jednocześnie elegancka i najwyżej jakości?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...