Czas na usta

Czerwone, zdrowie usta są atrybutem pięknej kobiety. Mężczyźni zawieszają na nich wzrok. Choć wszyscy o tym wiedzą, łatwo zapomnieć o podstawowej pielęgnacji warg.

zadbane usta

 

Pierzchnięcie warg

Usta wymagają szczególnego traktowania: są pokryte bardzo cienką warstwą naskórka, niemal nie mają gruczołów łojowych, nie chroni ich melanina, są za to silnie unerwione i unaczynione. To wszystko sprawia, że łatwo wysychają i pękają pod wpływem zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur. Skóra warg wydaje się napięta, a następnie pęka i krwawi. Określa się to mianem pierzchnięcia warg.

Nieładnemu i bolesnemu pierzchnięciu można zapobiegać, unikając oblizywania ust na wietrze, odruchowego oblizywania lub skubania już uszkodzonych warg oraz wystawiania ich na działanie mrozu lub słońca.

Brzydkie zajady

O wiele poważniejszym problemem mogą okazać się zajady. Są to krwawiące pęknięcia w kącikach ust. Są one powodowane niedoborem witamin, a ten z kolei może mieć wiele przyczyn: kurację antybiotykową, nadużywanie kawy i inne. Powodem powstawania zajadów mogą być także reakcje alergiczne na sztućce, protezy zębowe, długotrwały stres i przepracowanie, a więc ogólne osłabienie organizmu.

Jeśli ranki zajadów zostaną zakażone bakteriami lub drożdżakami, może pojawić się nadżerka – trudna do usunięcia i bardzo nieestetyczna, a przede wszystkim – bolesna.

Zajadom należy zapobiegać, stosując urozmaiconą dietę, unikając stresujących sytuacji i obserwując swoje reakcje na nowe leki, sztućce czy pastę do zębów. Choć zazwyczaj mijają one samoczynnie, przedłużająca się obecność zajadów wymaga konsultacji z lekarzem.

Unikaj i lecz

Pierzchnięcia warg i zajadów można uniknąć, chroniąc i odżywiając delikatną skórę warg. Pomóc w tym mogą preparaty od La Roche Posay, tworzone z myślą o skórze wyjątkowo podatnej na uszkodzenia. Nie tylko łagodzą one podrażnienia warg i okolic, ale też wyraźnie wygładzają skórę ust, czyniąc ją zdrową, piękną i naturalnie ponętną. Bruzdy i spękania stają się mniej widoczne, a usta mniej skłonne do pękania i podrażnień.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany