Czas na bezpieczne lato! 3 fakty o opalaniu, które musisz znać

Wokół opalania narosło wiele mitów. Niektórzy uważają, że jest ono niebezpieczne, inni sądzą, że odmładza, jeszcze inni starają się chronić przed promieniowaniem słonecznym, używając tego samego kremu od kilku lat. Jaka jest prawda? Poznaj 3 fakty dotyczące oddziaływania promieni słonecznych na skórę i opalaj się bezpiecznie!

Tołpa dermo mani

 

Fakt #1. Opalanie przyspiesza starzenie się skóry

To niestety prawda. Opalenizna tylko pozornie nas odmładza. W gruncie rzeczy promieniowanie UV (a przede wszystkim promieniowanie UVA) wnika w głąb skóry właściwej, uszkadzając przy tym włókna kolagenowe, odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry. Efektem nadmiernego opalania jest więc szybsze starzenie się skóry i powstawanie głębszych zmarszczek.


Fakt #2. Filtr należy dopasować do miejsca, w którym spędzasz wakacje

Wiele osób kupuje jeden krem do opalania na wszystkie okazje – bez względu na to, czy spędza urlop nad Bałtykiem czy w gorącej Afryce. To duży błąd. Prawdą jest, że krem ochronny z filtrem UV należy dobierać do fototypu skóry, ale także do klimatu, w którym będziesz wypoczywać. Zasada jest prosta – im bliżej równika się wybierasz, tym wyższy filtr SPF wybierz. Pamiętaj także, że największe nasłonecznienie jest nie tylko nad morzem, ale także w górach.

Fakt #3. Krem do opalania z poprzednich wakacji nie nadaje się do użytku

Duża część kremów do opalania z filtrem ma datę ważności nie dłuższą niż 12 miesięcy od otwarcia, co oznacza, że po roku może nie spełniać swojej najważniejszej funkcji, jaką jest ochrona Twojej skóry. Istotne jest także to, w jaki sposób dany kosmetyk był przechowywany. Jeżeli często leżał na słońcu, jego przydatność skraca się, ponieważ mógł się utlenić. Warto kupować nowy krem do opalania co roku po pierwsze dlatego, używanie przeterminowanych kosmetyków może być nie efektywne, ale także prowadzić do powstawania uczuleń i zmian alergicznych na Twojej skórze.

Opalanie? Najlepiej z umiarem i z dobrym kremem z filtrem!

Na koniec tego artykułu chcielibyśmy podkreślić, że nie warto demonizować opalania, ale podchodzić do niego z rozsądkiem i ostrożnością. Przed wyjściem na plażę czy na spacer w letni dzień zawsze stosuj krem z odpowiednim filtrem, dobranym do Twojego fototypu skóry oraz miejsca, w którym przebywasz. Nie zapominaj, aby wymieniać swój krem do opalania co 12 miesięcy. Pamiętaj także, aby nasmarować się ok. 30 minut przed wyjściem z domu i powtarzać ten zabieg co ok. 2 godziny, a zbliżające się lato będzie bezpieczne i wolne od poparzeń.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...