Przepis na czarny czosnek to sposób na długowieczność!
Czarny czosnek nazywany jest piątym smakiem – umami. Ma też 10-krotnie więcej właściwości leczniczych od swojego białego odpowiednika. To bez wątpienia świetny wybór zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, znanym jako czas największych przeziębień. Poza tym, jako niezwykle aromatyczna przyprawa, nada twoim daniom niepowtarzalnego smaku.
Biały czosnek to nieodłączny element chyba każdej kuchni. Nie tylko nadaje potrawom charakterystycznego i niezwykłego smaku, ale też jest źródłem zdrowia. Okazuje się jednak, że istnieje też inna i jeszcze bardziej zbawienna jego wersja, a powstaje w wyniku długotrwałej fermentacji. Naszym dzisiejszym bohaterem jest czarny czosnek. Słyszałaś o nim, a może próbowałaś?
Czarny czosnek to przepis na długowieczność! Słyszałaś o jego właściwościach?
Czarny czosnek „pochodzi” z Korei, jednak chyba najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych. To nic innego jak białe, dobrze znane ząbki, tyle, że po długotrwałym procesie fermentacji. Idealnym dla niego towarzystwem są owoce morza, kurczak, a także kolendra czy sezam. Jeśli chodzi o smak, jest on o wiele łagodniejszy niż w przypadku klasycznego czosnku. To raczej przyprawa kwaśno-słodka zmierzająca w kierunku octu balsamicznego. Wyczuwalny jest też waniliowo-śliwkowo-grzybowy posmak. Brzmi ciekawie? Bez dwóch zdań ciekawie brzmią też właściwości, jakie w sobie kryje. Jest zdecydowanie bardziej odżywczy od swojego jaśniejszego odpowiednika, nawet 10-krotnie! Zawiera 18 aminokwasów, z czego aż 8 niezbędnych do życia. Z pewnością zainteresuje cię też fakt, iż ma dużo większe stężenie przeciwutleniaczy niż biały klasyk oraz zawiera najsilniejszą substancję bakteriobójczą – allicynę. Co to oznacza dla twojego zdrowia? Czarny czosnek wzmacnia odporność, zapobiega chorobom serca i nowotworom, obniża ciśnienie krwi, chroni wątrobę, spowalnia procesy starzenia i działa przeciwzapalnie. To nie wszystko. Możesz go wykorzystać też jako prawdziwy zastrzyk energii.
Jak przygotować czarny czosnek w domu?
Najłatwiej kupić gotowy czarny czosnek, bowiem jego przygotowanie w domowych warunkach jest niezwykle pracochłonne. Nie jest jednak niemożliwe, dlatego dziś wyjaśnimy ci jak ten proces powinien przebiegać krok po kroku. Będziemy potrzebować naczynia żaroodpornego oraz główek czosnku – tyle ile zmieścimy do garnka. Całość zabezpieczamy folią aluminiową. I teraz część najtrudniejsza i wiążąca się z wyższymi opłatami na prąd. Na 40 dni będziesz musiała też zrezygnować z piekarnika. Twój czosnek bowiem przez cały ten czas powinien być w nim zamknięty w temperaturze 60 stopni.