Czarnogóra – to miejsce warto wpisać w wakacyjne plany. Dlaczego??
Czarnogóra znajduje się tylko o krok od uwielbianej przez Polaków Chorwacji, a mimo to wciąż pozostaje nieodkryta. Piękno tego miejsca docenili już twórcy filmów. To właśnie w tych plenerach kręcono m.in. film o Jamesie Bondzie. Tutaj właśnie angielski szpieg wygrał słynny turniej pokerowy w „Casino Royale” i zakochał się w pięknej Vesper. W 1987 roku kręcono w Czarnogórze film „Po ciemnej stronie słońca” z udziałem początkującego Brada Pitta. Co takiego przyciąga do Czarnogóry ekipy filmowców?
Czarnogóra – co jest w niej takiego szczególnego?
Tym, co jest wyjątkowe dla Czarnogóry to 293,5 km linii brzegowej nad Morzem Adriatyckim oraz ponad 120 plaż. Najciekawszym miejscem jest Riwiera Czarnogórska – czyli pas wybrzeża o długości 12,5 kilometra plaży należący do przepięknej miejscowości Budva. Ten historyczny kurort wyróżnia się niezwykłymi plażami, górzystym otoczeniem i licznymi wysepkami. Ze względu na dużą ilość słonecznych dni w roku (jest ich nawet 200!) oraz długi sezon kąpielowy, Riwiera Czarnogórska jest prawdziwym rajem nie tylko w sezonie wakacyjnym.
Jeżeli już zabrzmiało to dla Was zachęcająco, to w serwisie Travelplanet.pl (oferty ponad 40 biur podróży) tygodniowy wyjazd do Riwiery Czarnogórskiej lub w inne rejony Czarnogóry można znaleźć od 1.957 zł za osobę.
Zatoka Kotorska – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Będąc nad Riwierą Czarnogórską nie można nie odwiedzić Zatoki Kotorskiej, zwanej często Boką Kotorską. Nazwa „boka” pochodzi od włoskiego słowa ,,bocca” co oznacza ,,usta” – z lotu ptaka zatoka przypomina właśnie usta. Nad zatoką położone są średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz antyczny Risan, które stanowią turystyczne perełki. Miejscowości te, wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej, zostały w 1979 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Miasta Riwiery Czarnogórskiej warte obejrzenia
- Miasto Budva to turystyczna stolica Czarnogóry – znajduje się tu mnóstwo restauracji, barów, klubów i straganów z pamiątkami. Warto tu odwiedzić katedrę św. Jana z wnoszącą się nad miastem wieżą oraz słynną w całym kraju Cytadelę, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. W samym mieście są także wyjątkowe plaże – położona w samym centrum kamienisto-żwirowa Slovenska plaża, długa żwirowa plaża Jaz oraz piaszczysta Tresteno. Budva jest często porównywana do Dubrownika – z jego architekturą i unikatowym klimatem.
- Miejscowość Urcinj według historyków to jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku – liczące co najmniej dwa tysiące lat. To tutaj stykały się kultury Zachodu i Orientu. Według lokalnych legend Urcinj stał się stolicą piratów, rabujących statki pływające po Adriatyku oraz handlujących niewolnikami. Podobno jednym z porwanych osób był hiszpański pisarz Cervantes, autor Don Kichota, którego z niewoli wykupili krewni. Spacerując malowniczymi uliczkami miasta warto pamiętać o tych pirackich legendach.
Park Narodowy Durmitor – kolejna atrakcja Czarnogóry – dla miłośników raftingu
Nie warto wyjeżdżać z Czarnogóry bez zobaczenia Parku Narodowego Durmitor, który obejmuje malowniczy i najgłębszy kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. Tereny wpisane na listę UNESCO zachwycą miłośników raftingu, czyli spływów pontonem, kajakiem czy tratwą po rwącej rzece. Najbezpieczniejszym czasem do zorganizowania takiego spływu jest okres między 1 lipca a 15 września, gdy poziom Tary jest najbardziej odpowiedni dla uprawiania sportowych aktywności.
Słynny most na Tarze i żabia muzyka
Turystyczne centrum Durmitoru stanowi Žabljak. To niewielkie miasteczko u podnóża gór swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorami całą dolinę wypełnia „żabia muzyka”. W pobliżu Žabljaka znajduje się słynny most na Tarze, będący jednym z najwyższych w Europie. Podtrzymywany przez pięć ażurowych przęseł, w najwyższym punkcie wznosi się na wysokości 172 metrów. Z tej wysokości Tara przybiera piękny jasnozielony lub seledynowy kolor.
Jak widać Czarnogóra oferuje wiele atrakcji, które warto poznać, zanim przyjdzie na ten region turystyczna moda i plaże i miasteczka zaroją się od turystów. Kto nie jest fanem przebywania wśród tysięcy zwiedzających już teraz powinien wpisać Czarnogórę w swój kalendarz miejsc wartych szybkiego zobaczenia.
Super. Chętnie bym zwiedziła tamte strony
Przepiękne widoki! Mam zamiar odwiedzić Chorwację w następnym roku, więc może zahaczę również i o Czarnogórę 🙂
Moja koleżanka z pracy jest tam od dwóch dni 🙂
Kocham Chorwację i co roku tam spędzam 2 tygodnie za każdym razem gdzie indziej
Pięknie. Też chciałabym tam być.
Niesamowite zdjęcia to dzięki nim człowiek od razu marzy żeby tam być, genialnie uchwycone chwile
Piękne widoki. Podoba mi się jezioro-Szkoderskie, ale nie tylko.
Ależ tam pięknie!
Piękny kraj.
Przepiękne krajobrazy!!!
Pięknie. Pozostaję jednak w kraju patrząc na to,co się dzieje na świecie. Jak na razie takie obrazki pooglądam sobie na zdjęciach
Piękne zdjęcia 🙂
Śliczne ……cudny widok
Drugie zdjęcie tak mnie zauroczyło, że nie mogłam oderwać wzroku. Pięknie 🙂
właśnie wróciłam, parę dni temu i naprawde polecam! 🙂
(opinia z pierwszej ręki;)
słyszałam dużo dobrego, ale osobiście nie byłam 🙂
Podpisuję się pod tym artykułem obydwoma rękami 🙂 Piękny kraj , mili i uprzejmi ludzie gotowi duszę oddać turystom , chociaż mają zupełnie inne zwyczaje niż my , dlatego jadąc dalej na południe w kierunku Albanii można mieć wrażenie , że jest to dziki kraj , ale jest cudowny , byliśmy już 3 razy ale zawsze chętnie wracamy .