Czarnogóra – to miejsce warto wpisać w wakacyjne plany. Dlaczego??

Czarnogóra znajduje się tylko o krok od uwielbianej przez Polaków Chorwacji, a mimo to wciąż pozostaje nieodkryta. Piękno tego miejsca docenili już twórcy filmów. To właśnie w tych plenerach kręcono m.in. film o Jamesie Bondzie. Tutaj właśnie angielski szpieg wygrał słynny turniej pokerowy w „Casino Royale” i zakochał się w pięknej Vesper. W 1987 roku kręcono w Czarnogórze film „Po ciemnej stronie słońca” z udziałem początkującego  Brada Pitta.  Co takiego przyciąga do Czarnogóry ekipy filmowców?

Czarnogóra – co jest w niej takiego szczególnego?

Tym, co jest wyjątkowe dla Czarnogóry to  293,5 km linii brzegowej nad Morzem Adriatyckim oraz ponad 120 plaż. Najciekawszym miejscem jest  Riwiera Czarnogórska – czyli pas wybrzeża o długości 12,5 kilometra plaży należący do przepięknej miejscowości Budva. Ten historyczny kurort wyróżnia się niezwykłymi plażami, górzystym otoczeniem i licznymi wysepkami. Ze względu na dużą ilość słonecznych dni w roku (jest ich nawet 200!) oraz długi sezon kąpielowy, Riwiera Czarnogórska jest prawdziwym rajem  nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Czarnogóra-Budva

Czarnogóra-Budva – fot. pixabay

Czarnogóra---ocean

Czarnogóra – ocean fot. pixabay.com

Jeżeli już zabrzmiało to dla Was zachęcająco, to w serwisie Travelplanet.pl  (oferty ponad 40 biur podróży) tygodniowy wyjazd do Riwiery Czarnogórskiej lub w inne rejony Czarnogóry można znaleźć od 1.957 zł za osobę.

Zatoka Kotorska – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO

Będąc nad Riwierą Czarnogórską nie można nie odwiedzić Zatoki Kotorskiej, zwanej często Boką Kotorską. Nazwa „boka” pochodzi od włoskiego słowa ,,bocca” co oznacza ,,usta” – z lotu ptaka zatoka przypomina właśnie usta. Nad zatoką położone są średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz antyczny Risan, które stanowią turystyczne perełki. Miejscowości te, wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej, zostały w 1979 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Miasta Riwiery Czarnogórskiej warte obejrzenia

 • Miasto Budva to turystyczna stolica Czarnogóry – znajduje się tu mnóstwo restauracji, barów, klubów i straganów z pamiątkami. Warto tu odwiedzić katedrę św. Jana z wnoszącą się nad miastem wieżą oraz słynną w całym kraju Cytadelę, w której odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. W samym mieście są także wyjątkowe plaże – położona w samym centrum kamienisto-żwirowa Slovenska plaża, długa żwirowa plaża Jaz oraz piaszczysta Tresteno. Budva jest często porównywana do Dubrownika – z jego architekturą i unikatowym klimatem.
 • Miejscowość Urcinj według historyków to jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Adriatyku – liczące co najmniej dwa tysiące lat. To tutaj stykały się  kultury Zachodu i Orientu. Według lokalnych legend Urcinj stał się stolicą piratów, rabujących statki pływające po Adriatyku oraz handlujących niewolnikami. Podobno jednym z porwanych osób był hiszpański pisarz Cervantes, autor Don Kichota, którego z niewoli wykupili krewni. Spacerując malowniczymi uliczkami miasta warto pamiętać o tych  pirackich legendach.

Park Narodowy Durmitor – kolejna atrakcja Czarnogóry – dla miłośników raftingu

Nie warto wyjeżdżać z Czarnogóry bez zobaczenia Parku Narodowego Durmitor, który obejmuje malowniczy i najgłębszy kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. Tereny wpisane na listę UNESCO zachwycą miłośników raftingu, czyli spływów pontonem, kajakiem czy tratwą po rwącej rzece. Najbezpieczniejszym czasem do zorganizowania takiego spływu jest okres między 1 lipca a 15 września, gdy poziom Tary jest najbardziej odpowiedni dla uprawiania sportowych aktywności.

Czarnogóra---jezioro-Szkoderskie

Czarnogóra – jezioro-Szkoderskie fot. pixabay.com

Słynny most na Tarze i żabia muzyka  

Turystyczne centrum Durmitoru stanowi Žabljak. To niewielkie miasteczko u podnóża gór swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorami całą dolinę wypełnia „żabia muzyka”. W pobliżu Žabljaka znajduje się słynny most na Tarze, będący jednym z najwyższych w Europie. Podtrzymywany przez pięć ażurowych przęseł, w najwyższym punkcie wznosi się na wysokości 172 metrów. Z tej wysokości Tara przybiera piękny jasnozielony lub seledynowy kolor.

Jak widać Czarnogóra oferuje wiele atrakcji, które warto poznać, zanim przyjdzie na ten region turystyczna moda i plaże i miasteczka zaroją się od turystów. Kto nie jest fanem przebywania wśród tysięcy zwiedzających już teraz powinien wpisać Czarnogórę w swój kalendarz miejsc wartych szybkiego zobaczenia.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  31 lipca 2015 11:55

  Super. Chętnie bym zwiedziła tamte strony

  Odpowiedz
 2. Aneta  31 lipca 2015 13:29

  Przepiękne widoki! Mam zamiar odwiedzić Chorwację w następnym roku, więc może zahaczę również i o Czarnogórę 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  31 lipca 2015 13:42

  Moja koleżanka z pracy jest tam od dwóch dni 🙂

  Odpowiedz
 4. Jaworka  31 lipca 2015 13:48

  Kocham Chorwację i co roku tam spędzam 2 tygodnie za każdym razem gdzie indziej

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  31 lipca 2015 13:58

  Pięknie. Też chciałabym tam być.

  Odpowiedz
 6. Kobietaona  31 lipca 2015 14:16

  Niesamowite zdjęcia to dzięki nim człowiek od razu marzy żeby tam być, genialnie uchwycone chwile

  Odpowiedz
 7. Żanett  31 lipca 2015 14:58

  Piękne widoki. Podoba mi się jezioro-Szkoderskie, ale nie tylko.

  Odpowiedz
 8. martucha180  31 lipca 2015 15:19

  Ależ tam pięknie!

  Odpowiedz
 9. martus2833  31 lipca 2015 15:37

  Piękny kraj.

  Odpowiedz
 10. Tara  31 lipca 2015 20:17

  Przepiękne krajobrazy!!!

  Odpowiedz
 11. ewka  1 sierpnia 2015 07:29

  Pięknie. Pozostaję jednak w kraju patrząc na to,co się dzieje na świecie. Jak na razie takie obrazki pooglądam sobie na zdjęciach

  Odpowiedz
 12. marczella  2 sierpnia 2015 16:46

  Piękne zdjęcia 🙂

  Odpowiedz
 13. marzenie2  3 sierpnia 2015 06:39

  Śliczne ……cudny widok

  Odpowiedz
 14. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:26

  Drugie zdjęcie tak mnie zauroczyło, że nie mogłam oderwać wzroku. Pięknie 🙂

  Odpowiedz
 15. mama_kazala  4 sierpnia 2015 11:39

  właśnie wróciłam, parę dni temu i naprawde polecam! 🙂
  (opinia z pierwszej ręki;)

  Odpowiedz
 16. Anita  24 sierpnia 2015 15:24

  słyszałam dużo dobrego, ale osobiście nie byłam 🙂

  Odpowiedz
 17. efffciaa  14 marca 2016 14:15

  Podpisuję się pod tym artykułem obydwoma rękami 🙂 Piękny kraj , mili i uprzejmi ludzie gotowi duszę oddać turystom , chociaż mają zupełnie inne zwyczaje niż my , dlatego jadąc dalej na południe w kierunku Albanii można mieć wrażenie , że jest to dziki kraj , ale jest cudowny , byliśmy już 3 razy ale zawsze chętnie wracamy .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany