Cytrynowe drzewko w twoim domu. Co zrobić, aby w salonie wyrosły cytryny?

Marzą ci się świeże cytryny prosto z drzewa? Możesz je zerwać nawet wiosną, bez wyjazdu do słonecznej Italii. Jak to możliwe? Wystarczy, że wyhodujesz własną roślinkę. Bez pestycydów, w pełni naturalne, świeże – takie będą twoje zbiory z dużego pokoju.

Aromatyczny zapach i niezastąpione w kuchni owoce. To wszystko zapewnia cytrynowe drzewko, które możesz wyhodować we własnym domu. Co więcej, nie jest to wcale trudny i skomplikowany proces. A za to nagroda – nieoceniona! Taka roślina będzie nie tylko przydatna w trakcie gotowania i przygotowywania rozmaitych napojów oraz w zapewnieniu orzeźwiającego zapachu. Bez wątpienia ożywi twoje wnętrza również wizualnie. Co więcej, żółty kolor owoców to prawdziwy hit tej wiosny, a przy okazji wyraz radości i optymizmu. I jak dobrze wiemy, rośli w mieszkaniu nigdy dość. Podpowiadamy jak wyhodować drzewko cytrynowe z pestki!

Cytrynowe drzewko w twoim domu. Co zrobić, aby w salonie wyrosły cytryny?

Aby cokolwiek wyrosło z ziemi, potrzebujesz pestek (czyli nasion) dojrzałych cytryn, które następnie powinnaś zalać wodą na około dobę. Tyle samo wcześniej powinna odstać woda, która trafi do kubeczka z pestkami. Gdy będą już odmoczone, usuń ich zewnętrzną, cienką, prawie przezroczystą powłoczkę. Nasiona po obraniu wracają do wody, a ty powinnaś w tym czasie przygotować ziemię. Możesz zaopatrzyć się w klasyczną ziemię ogrodową, którą kupisz w sklepie ogrodniczym lub wykorzystać mieszaninę torfu z piaskiem (również dostępna w ogrodniczym). Zanim do umieszczonej w doniczce ziemi wsadzisz nasiona, najpierw ją podlej, tak aby pozostała wilgotna w czasie sadzenia. Pestki wyjmujesz z wody i wciskasz w nią na głębokość ok. 2 mm, tak aby częściowo wystawały. Powinny być umieszczone blisko siebie zataczając kolejne okręgi. Następnie przysypujesz je drobnymi kamykami, podlewasz i odstawiasz w jasne miejsce, do którego na bieżąco docierać będą słoneczne promienie. Pamiętaj bowiem, że naturalne środowisko cytryn to nie klimat umiarkowany, a śródziemnomorski. W mieszkaniu powinno być zatem ciepło.

Warto wiedzieć: Roślina szybciej wykiełkuje jeśli przykryjesz kamyczki plastikowym opakowaniem lub folią. Pozbądź się go, gdy z ziemi zaczną wyrastać zielone łodyżki. A powinnaś je dostrzec po około 3 tygodniach. Oczywiście drzewko nigdy nie wyrośnie jeżeli nie będziesz go regularnie podlewała. Nie możesz też go przelać – ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie skąpana w hektolitrach wody.

 

Tak hodują cytrynę na Instagramie i cieszą się z naturalnych, nie spryskanych pestycydami owocami:

https://www.instagram.com/p/BpmoeTGFhGw/ https://www.instagram.com/p/BvLfDvNA-L8/ https://www.instagram.com/p/BvG4nIzA1u-/ https://www.instagram.com/p/BtQQEHIA2dm/ https://www.instagram.com/p/BuzXMvQnc2q/ https://www.instagram.com/p/Bh4Oqzfjb83/ https://www.instagram.com/p/9OYbpOw-fc/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  12 kwietnia 2019 08:41

  Cudowne! Pamiętam, że kiedyś było takie w domu moich rodziców.

  Odpowiedz
 2. J  12 kwietnia 2019 08:49

  fajne i latem rzeczywiście świetnie rośnie ale zimą moja padła

  Odpowiedz
 3. Skosa Sandra  12 kwietnia 2019 09:43

  Bardzo przydatne informacje,dlatego wypróbuje sama wyhodować cytrynę.

  Odpowiedz
 4. Kika07645  12 kwietnia 2019 10:07

  Super, przyda się do codziennej wody z cytryną 😉 i jak bedzie cieszyć oko ^^ ogólnie jakoś nie lubię kwiatków w domu, ale takie coś mnie kusi

  Odpowiedz
 5. Emotikonka  12 kwietnia 2019 18:17

  Wygląda uroczo.

  Odpowiedz
 6. Alluska12  12 kwietnia 2019 19:59

  Pięknie wygląda 🙂

  Odpowiedz
 7. macierzanka  12 kwietnia 2019 20:14

  Chciałabym mieć takie cytrynowe drzewko.

  Odpowiedz
 8. martuska665  13 kwietnia 2019 09:05

  Jestem zaskoczona patrząc na te zdjęcia, że takie małe drzewka dają tak dużo owoców.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany