Cytologia płynna – na czym polega? Kiedy wykonać badanie?

Cytologia płynna to badanie, na które regularnie powinny zgłaszać się kobiety od 25. r.ż. lub po rozpoczęciu współżycia. Na jego podstawie wykrywa się stany przednowotworowe i nowotwór szyjki macicy. Sprawdź, na czym polega cytologia płynna i jak często należy ją przeprowadzać.

Spis treści:

Cytologia płynna – co to za badanie?

Cytologia płynna inaczej jest nazywana cytologią jednowarstwową, cienkowarstwową lub na podłożu płynnym. Na jej podstawie możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w budowie komórek macicy, zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości czy dojdzie do transformacji nowotworowej. Dzięki temu możliwe jest wczesne wdrożenie leczenia, co wiąże się z lepszym efektem terapeutycznym. Cytologia płynna może być przeprowadzona jednocześnie z badaniem w kierunku HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, którego eksperci uważają za główną przyczynę rozwoju raka szyjki macicy.

Na czym polega cytologia płynna?

Badanie cytologii płynnej przeprowadza się w czasie badania ginekologicznego. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to usuwa nadmiar śluzu z szyjki macicy, po czym przystępuje do pobrania materiału do badania. Cytologia płynna polega na pozyskiwaniu komórek nabłonkowych szyjki macicy przy użyciu dedykowanej do tego szczoteczki. Materiał umieszcza się w pojemniczku ze specjalnym płynnym podłożem. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie poddaje się ją mikroskopowej ocenie histopatologicznej.

Kto i jak często powinien wykonywać cytologię płynną?

Cytologia płynna do badanie, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta. Jest ono skierowane do kobiet po 25. r.ż. lub młodszych, które są aktywne seksualnie. Powinno być wykonywane raz na 2 lata. W przypadku występowania czynników predysponujących do powstania choroby nowotworowej szyjki macicy (jak m.in. przypadki raka szyjki macicy w rodzinie, potwierdzone zakażenie wirusem HPV) lekarz ustala indywidualny harmonogram wykonywania cytologii płynnej. Zazwyczaj kobiety z grupy ryzyka powinny zgłaszać się na to badanie co najmniej raz do roku. Jeśli lekarz stwierdzi zapalenie narządu rodnego, to przesunie termin wykonania cytologii płynnej do czasu wyleczenia stanu zapalnego.

Cytologia płynna – jak przygotować się do badania?

Cytologia płynna wymaga niewielkiego przygotowania ze strony pacjentki. Nie należy zgłaszać się na badanie w czasie krwawienia miesiączkowego, na 2 dni przed rozpoczęciem i 2 dni po zakończeniu okresu. Eksperci zalecają, aby cytologia płynna została wykonana między 10. a 20. dniem cyklu. Przeciwwskazaniem do badania jest leczenie z użyciem preparatów dopochwowych. Na co najmniej dobę przed cytologią płynną nie należy współżyć, wykonywać irygacji, poddawać się ultrasonografii dopochwowej, badaniu ginekologicznemu, przeprowadzać wymazów i posiewów z kanału szyjki macicy. Pacjentka zgłaszająca się na badanie powinna przygotować informacje o terminie i czasie trwania ostatniej miesiączki, przyjmowanych lekach ginekologicznych czy schorzeniach ginekologicznych.

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,86 z 5)
loading... zapisuję głos...