Ćwiczymy małe rączki, czyli zręcznościowe zabawki dla dzieci

Wraz z rozwojem układu ruchowego, dzieci uczą się panować nad podstawowymi czynnościami, do których należy siedzenie, wstawanie, czy chodzenie. Jednocześnie uczą się także chwytania, a dalej bardziej precyzyjnych ruchów rączkami i paluszkami. To tak zwana mała motoryka, która u poszczególnych dzieci rozwija się w różnym tempie.

To umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego warto wspomagać ich rozwój, na przykład poprzez różnego rodzaju gry i zabawki zręcznościowe czy wspólne lepienie z plasteliny lub masy solnej. Dzięki temu dziecko w przyjemny i bezstresowy sposób może pracować nad swoją motoryką ruchowo-wzrokową.

Oto lista ciekawych propozycji gier i zabawek zręcznościowych, które nie tylko będą skutecznie wspierać ćwiczenia małej motoryki u Twojego malucha, ale również dostarczą Wam mnóstwa radości i świetnej zabawy! Listę zręcznościowych zabawek przygotowaliśmy na podstawie oferty: https://bobomio.pl/zabawa-i-nauka/zabawki-zrecznosciowe.

Ryż po kantońsku nie tylko dla głodnych

Drewniana gra zręcznościowa „Ryż po kantońsku”  marki Milaniwood to świetna rozrywka oraz świetny sposób na ćwiczenie małej motoryki. Dodatkowo, można poćwiczyć umiejętności władania pałeczkami, które mogą przydać się w japońskiej restauracji! Zasady gry są niezwykle proste a jednocześnie dość wciągające. Z dużej miseczki, za pomocą pałeczek trzeba wybrać jak najwięcej drewnianego „ryżu”. Przegrywa ten, który będzie miał mniej.

Zestaw do łowienia kaczek – wędkarzyki

To bardzo wciągająca zabawka zręcznościowa. Świetnie sprawdzi się podczas kąpieli w wannie lub w basenowym ogrodzie.
Zestaw zawiera 6 różnokolorowych kaczek, które radośnie unoszą się na wodzie. Każda z nich posiada dziurkę w ogonie, a ich właściciel wędkę z haczykiem. Zabawa nie jest łatwa, ale z pewnością wciągająca. Zabawka wspomaga ćwiczenie koordynacji ruchowej, cierpliwości oraz rozwija umiejętności manualne.

Balansująca wieża z krzeseł

Kto próbował kiedyś budować domki z kart, poradzi sobie także z tymi krzesełkami. Ale dla dziecka to nie jest już takie łatwe. Aby powstała wysoka wieża, trzeba naprawdę precyzyjnie je ustawiać, jedno na drugim. Taka zabawka idealnie ćwiczyć będzie małe rączki, ale również przyniesie niemałą satysfakcję z osiągniętych efektów!

Drewniane bierki

Bierki to dobrze znana niemal wszystkim dorosłym gra zręcznościowa. Dziś również jest dość popularna, ale warto wybrać wersję bardziej solidną, drewnianą. Wówczas poszczególne elementy się nie wyginają, a zabawa przebiega sprawniej. Bierki świetnie ćwiczą koncentrację i cierpliwość. Tu nie chodzi o czas, ale o efekt, a ten osiąga się poprzez ćwiczenie małej motoryki i pomysłowość.

Pop-arty! Zestaw do robienia biżuterii

To uwielbiana przez wszystkie dziewczynki zabawka zręcznościowa, która pozwala na stworzenie przepięknych kolorowych zestawów biżuterii dla całej rodziny. Taki zestaw pozwala na kreatywną, twórczą i pełną wyzwań zabawę – nie jest bowiem łatwo nawlekać drobne elementy, gdy rączki dopiero uczą się tak precyzyjnych ruchów.

Zabawki zręcznościowe mają w sobie kilka bardzo pożądanych zalet. Po pierwsze wspierają rozwój małej motoryki, a ponadto niosą ze sobą mnóstwo dobrej zabawy. Ćwiczenie zręczności zawsze wiąże się z całą listą przeróżnych emocji, ale nauka ich przeżywanie to także wspaniałe ćwiczenie dla małych dzieci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  19 lutego 2018 08:32

  Sprawność manualna jest bardzo ważna. A w bierki ostatnio grałam w dzieciństwie…

  Odpowiedz
 2. Anett13  22 lutego 2018 11:43

  Fajne teraz te gry dla dzieci. Z tych wyzej wymienionych te krzesła mnie bardzo zaintrygowały.

  Odpowiedz
 3. J  18 kwietnia 2018 09:03

  lubię z córką robić biżuterię

  Odpowiedz
 4. pa2ul  4 maja 2018 12:18

  u nas klocki sprawdziły się idealnie.

  Odpowiedz
 5. kate1980  20 marca 2019 15:20

  u mnie rewelacyjnie sprawdza się łowienie rybek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany