Ćwiczenia z piłką – dla zdrowia i urody

Piłka to nie tylko ciekawy przyrząd do ćwiczeń, ale również oryginalny mebel w naszym domu czy miejscu pracy. Siedząc na piłce możemy pracować przy komputerze w pozycji bezpiecznej i zdrowej dla naszego kręgosłupa, a także w chwilach odpoczynku oprzeć o nią stopy. To również doskonały przyrząd do ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Warto wyposażyć się w piłkę rehabilitacyjną, aby poprawić swój wygląd i samopoczucie, a także uchronić kręgosłup przed różnego rodzaju schorzeniami.

cwiczenia z pilka rehabilitacyjna (3)

Wybór odpowiedniej piłki nie jest trudny. Jeśli piłkę kupujemy dla siebie, możemy upewnić się, czy piłka rehabilitacyjna jest dla nas odpowiednia. Należy wykonać mały test. Siadamy na piłce, opierając stopy o podłoże, a następnie sprawdzamy jaki jest kąt pomiędzy naszym tułowiem a udami. Jeśli wynosi około 90 stopni, wybraliśmy dobry rozmiar piłki.

Poprawa siły mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę, kształtowanie mięśni brzucha, ud i pośladków oraz wzmocnienie grzbietu to tylko niektóre efekty ćwiczeń z  piłką rehabilitacyjną. Niezależnie od tego, czy leżymy czy siedzimy na piłce nasze mięśnie pracują, aby ciało mogło się na niej utrzymać. Wszystkie partie mięśni są zmuszone do wzmożonego wysiłku, dlatego piłka rehabilitacyjna pobudzi nasze mięśnie, rozciągnie je i wzmocni. Ćwiczenia na niej pozwala odciążyć kręgosłup, dlatego są szczególnie polecane wszystkim tym, którzy mają problemy z kręgosłupem. Nie od dziś wiadomo, że piłka rehabilitacyjna korzystnie wypływa na samopoczucie kobiety w ciąży, ponieważ pozwala na odciążenie mięśni pleców i pomoże w pierwszym okresie porodu. W czasie skurczu można na niej podskakiwać, krążyć biodrami, aby złagodzić ból.

Ćwiczenia z piłką

Pomysły na ćwiczenia są nieograniczone. Piłka rehabilitacyjna urozmaici nużące serie ćwiczeń gimnastycznych, które dotychczas wykonywaliśmy. Dzięki niej możemy kształtować każdą partię ciała w przyjemny i ciekawy sposób. Mnóstwo propozycji ćwiczeń, filmików z ćwiczeniami znajdziemy w  internecie, dlatego co kilka tygodni możemy zmienić zestawy ćwiczeń i walczyć o piękny wygląd innych partii ciała. Ważne jest to, aby ćwiczenie powtórzyć kilka razy.

Do najpopularniejszych ćwiczeń na piłce należą ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i ramion, mięśni kręgosłupa, brzucha oraz ud. Warto zacząć od prostego ćwiczenia z piłką. Wystarczy klęknąć na kolanach, a piłkę trzymać przed sobą. Ręce powinny być wyprostowane. Piłkę podnosimy do góry nad głową, wdychamy powietrze nosem, a następnie powoli ja opuszczamy do pozycji wyjściowej, wydychając powietrze ustami. Musimy pamiętać, aby każde ćwiczenie z piłką powtórzyć co najmniej dziesięć razy.

cwiczenia z pilka rehabilitacyjna (1)

Równie łatwym ćwiczeniem przeznaczonym dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z piłką są brzuszki na piłce. Kładziemy się na plecach na piłce, kolana pozostają w pozycji zgiętej, a stopy stabilnie opierają się o podłogę. Następnie powoli podnosimy się z piłki. Naszym zadaniem jest maksymalne wychylenie się do przodu i pozostanie w takiej pozycji przez dwie sekundy. Po tym czasie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenia należy powtórzyć dziesięć razy.

Ciekawym ćwiczeniem są „pompki” z wykorzystaniem piłki. Przyjmujemy pozycję z opartymi dłoni na podłodze, nogi są wyprostowane, a stopy opierają się na piłce. Opuszczamy tułów do poziomu podłogi, uginając ramiona. Następnie prostujemy ramiona, aby wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie standardowo powtarzamy dziesięć razy.

cwiczenia z pilka rehabilitacyjna

Piłka rehabilitacyjna to doskonały rekwizyt do ćwiczeń w domu, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, ale można z powodzeniem ćwiczyć na niej na świeżym powietrzu. Sprawdzi się w trakcie sesji treningowej na trawie, tarasie czy plaży.

Piłka ukaże się lepszym pomysłem na prezent lepszy niż pudełko czekoladek niezależnie od płci i wieku obdarowywanego. Zapewni natychmiastową radość, dzięki endorfinom wydzielanym w trakcie aktywności fizycznej, a w dłuższej perspektywie zapewni piękną i zgrabną sylwetkę.

Pilki można zakupić w sklepie: http://www.ortopedyczny24.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (338 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  8 lipca 2013 18:55

  Normalnie mam ochotę kupić sobie piłkę!

  Odpowiedz
 2. Masza  9 lipca 2013 08:16

  Po przeczytaniu artykułu również nabrałam ochoty na zakup piłki.

  Odpowiedz
 3. Lindale  9 lipca 2013 19:34

  uwielbiam pilates 🙂

  Odpowiedz
 4. madzior1390  10 lipca 2013 09:16

  a u mnie taka piłeczka zalega na strychu więc chyba muszę wygrzebać to cudo i z ćwiczeniami do dzieła 🙂

  Odpowiedz
 5. Alyssa  10 lipca 2013 09:40

  szkoda ze niemam takiego piłki ;D

  Odpowiedz
 6. pathyelisia  10 lipca 2013 10:57

  ja ma piłkę i właśnie nie wiem jak z nią ćwiczyć 🙁 szkoda, ze nie ma więcej ćwiczeń pokazanych i co one powodują 🙂

  Odpowiedz
 7. nungal  11 lipca 2013 08:36

  piłka to genialna sprawa 🙂

  Odpowiedz
 8. aneczkaaa  28 lipca 2013 17:07

  skoro piłkę już mam teraz trzeba tylko trochę chęci by zacząć ćwiczyć, no w końcu każdy z nas powinien zadbać o siebie i swoje zdrowie. A ćwiczenia z piłką będą do nas samą frajdą 😀

  Odpowiedz
 9. ava  14 lipca 2015 22:11

  moja piłka spełnia rolę krzesła gdy pracuję przy laptopie, polecam wypróbować 🙂

  Odpowiedz
 10. efffciaa  17 marca 2016 15:24

  Mój synek ma piłkę do skakania – taką z uszami i czasem mi ją pożycza , jak się akurat przez chwilę nią nie bawi to sobie mogę poćwiczyć , jak juz się nauczyłam trzymać równowagę to jest fajnie .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany