Ćwiczenia na czas menstruacji? To nie bajka!

Większość z nas poczułaby się lepiej podczas menstruacji, gdyby miała możliwość bycia aktywną. Część z nas jest przekonana, że jakikolwiek wysiłek w tym czasie jest niewskazany. Tymczasem specjalne ćwiczenia na czas menstruacji mogą nawet przyspieszyć okres – jeśli chodzi o jego zakończenie i poprawić Twoje samopoczucie  a także zniwelować dolegliwości.

 

Cwiczenia na czas menstruacji

– Menstruacja nie musi kojarzyć się z koniecznością rezygnacji z bycia aktywną. To po prostu czas, kiedy w sposób szczególny powinnyśmy zadbać o siebie i swój komfort. Warto zatem odnaleźć swój sposób na poprawianie samopoczucia na przykład poprzez ćwiczenia dostosowane do potrzeb naszego zmieniającego się w tych dniach organizmu – mówi Julia Butrym-Południewska, właścicielka Szkoły „Jogarytm”. Polecam w tym czasie specjalne pozycje jogi, które nie tylko pozwolą utrzymać kondycję fizyczną, ale pomogą zmniejszyć również negatywne objawy miesiączki.

Poznaj 5 prostych ćwiczeń na czas menstruacji

Pozycja psa z głową w dół (adho mukha śvanasana)

Pozycja psa z glowa w dol

– Wejdź w linę zaczepioną do ściany lub klamek drzwi i ułóż ją w linii pachwin. Pochyl się do przodu, a nogami przejdź do tyłu.

– Rękami przejdź jak najdalej do przodu, a głowę oprzyj na wałku (jeżeli nie masz wałka, użyj zwiniętego ręcznika lub koca). Stopy ustaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe. Piętami sięgaj do tyłu i w dół. Opuszczaj pięty. Przesuń uda do tyłu do kości. Wyprostuj nogi poprzez uniesienie rzepek kolanowych.

– Dłonie ustaw na szerokość barków. Oddalaj dłonie od bioder, wydłużając boki tułowia. Palce dłoni rozstaw szeroko i dociśnij. Utrzymaj proste łokcie. Przesuwaj barki do pośladków i wydłużaj szyję. Rozluźnij brzuch. Oprzyj głowę i uspokój umysł.

– Pozostań w tej pozycji około 5 minut.

Efekt: Ćwiczenie pozwala zmniejszyć skurcze dzięki miękkiemu brzuchowi, a podparta głowa wycisza umysł.

Pozycja intensywnego rozciągania (uttanasana)

Pozycja intensywnego rozciagania

– Wejdź w linę zaczepioną do ściany i ułóż ją w linii pachwin. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Zewnętrzne krawędzie stóp równoległe.

– Przed sobą ustaw krzesło, a na nim wałek lub koc. Z wydechem wyciągnij tułów do przodu i pochyl. Zegnij ręce, a czoło oprzyj na przedramionach.

– Unieś rzepki kolanowe, a uda przesuń do tyłu do kości. Nogi całkowicie wyprostuj. Wydłuż boki tułowia. Rozluźnij brzuch oraz krzyż i lędźwie.

– Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt: Asana pomaga zmniejszyć wzdęcia i uczucie ciężkości. Łagodzi także bóle głowy.

 

Pozycja góry (parvatasana)

Pozycja gory

– Przy ścianie połóż wałek i usiądź na nim tak, żeby plecy przylegały do ściany.

– Nogi skrzyżuj.

– Spleć szczelnie palce rąk i przekręć. Następnie wyprostuj łokcie i unieś ręce nad głowę. Wydłużaj równomiernie boki tułowia.

– Pozostań w tej pozycji około pół minuty, a następnie zmień splot palców rąk i ponownie wykonaj pozycję przez 30 sekund.

Efekt: Dzięki tej asanie narządy wewnętrzne brzucha unoszą się i przesuwają do kręgosłupa dając uczucie przestrzeni w tym obszarze.

 

Pozycja bohatera z głową w dół (adho mukha virasana)

Pozycja bohatera z glowa w dol

– Na macie rozłóż koc i połóż na nim wałek, a na wałku jeszcze jeden koc, tym razem złożony.

– Połącz duże palce stóp i usiądź na piętach. Między stopy a pośladki połóż koc tak, aby pośladki nie wisiały w powietrzu.

– Połóż tułów na wałku, ręce skrzyżuj i razem z głową połóż na kocu.

– Pozostań w pozycji około 5 minut.

Efekt: Dolne plecy wydłużają się i rozszerzają, co pogłębia ich rozluźnienie. Umysł, kierując się do wewnątrz, wycisza się.

 

Leżąca pozycja boczna z dużym palcem stopy (supta padangusthasana III)

Lezaca pozycja boczna z duzym palcem stopy

– Na macie połóż złożony koc w miejscu, w którym będzie znajdować się Twoja głowa. Obok maty ułóż wałek tak, żebyś mogła swobodnie położyć na nim wyprostowaną nogę.

– Połóż się na macie z głową na kocu i jedną stopą przylegającą do ściany.

– Na stopę załóż pasek i wyprostowaną nogę połóż na wałku. Obie nogi proste. Oba boki tułowia powinny być tej samej długości.

– Pozostań w tej pozycji około 5 minut

Efekt: Ta asana otwiera i rozluźnia miednicę. Usuwa uczucie ciężkości i poprawia perystaltykę jelit.

 

Ćwiczenia podczas menstruacji okiem ginekologa

– Podczas menstruacji można ćwiczyć. Trzeba tylko wiedzieć jak. Niewskazane są wszystkie ćwiczenia wysiłkowe, ściskające i napinające mięśnie brzucha. Należy pamiętać również, żeby nie wykonywać takich treningów, które zawierają pozycje odwrócone, np. świece ­– mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekologRuch jest jak najbardziej wskazany, szczególnie, że może pozytywnie wpłynąć na często obniżone samopoczucie kobiety w tych dniach.

Zdjęcia: mat. nadesłane

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (257 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...