Ćwiczenia i porady przy bólu kręgosłupa
Dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem są niezwykle powszechnym zjawiskiem. Według statystyk ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa dotyczy 11,9% pacjentów, a odcinka szyjnego 4,9%. Wynika to niewątpliwie częściowo ze stylu życia, jaki prowadzi większa część społeczeństwa. Praca w trybie siedzącym, mała aktywność fizyczna, zła dieta – wszystkie wymienione czynniki wpływają negatywnie na oś szkieletu ludzkiego ciała, jaką stanowi kręgosłup.
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
Niezwykle ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, dzięki którym kręgosłup będzie mniej obciążony. Zmniejszą one bowiem ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych lub też z czasem pozwolą na zmniejszenie nasilenia bólu już występującego.
Siedzący tryb pracy wymaga wprowadzenia nawyków takich jak: przygotowanie i użytkowanie dobrze wyprofilowanego fotela zapewniającego odciążenie kręgosłupa oraz wykonywanie krótkich przerw od nieruchomego siedzenia co około 20-30 minut.
Nawykiem, z którego należy zrezygnować, jest zakładanie nogi na nogę – taka pozycja istotnie obciąża kręgosłup.
Ruch to zdrowie
Nieoceniony wpływ na odciążenie kręgosłupa ma aktywność fizyczna. WHO zaleca dorosłym wykonywanie przynajmniej 150 minut średnio intensywnego wysiłku tygodniowo lub 75 minut wysiłku intensywnego. Ćwiczenia takie niosą za sobą wiele korzyści, nie tylko związanych z kręgosłupem. Celem ćwiczeń mających bezpośredni wpływ na kręgosłup jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, dzięki czemu staje się on bardziej stabilny i mniej narażony na ból. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń zależy od odcinka kręgosłupa, w obrębie którego lokalizują się dolegliwości bólowe.
Przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczeń zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty z dziedziny rehabilitacji lub fizjoterapii, tak aby wykonywane ćwiczenia były odpowiednio spersonalizowane.
Przykładowym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie przykręgosłupowe jest „deska”. Wykonywanie jej polega na uklęknięciu, a następnie oparciu się na przedramionach w taki sposób, aby barki znajdowały się bezpośrednio nad łokciami. Innym z ćwiczeń wykonywanych w przypadku dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego jest siad na krześle w pozycji wyprostowanej, z rękami opartymi o kolana, a stopami dotykającymi podłoża. Ćwiczenie wykonywane w tej pozycji to skierowanie głowy do przodu, a następnie powrót do pierwotnej pozycji.
Czasami jednak bez pomocy farmakologicznej trudno się obyć. Szybką ulgę w bólu przynoszą wtedy leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierające np. deksketoprofen. Należy jednak pamiętać, że to leczenie objawowe i nie zastąpi zmiany stylu życia.
Co robić w przypadku utrzymujących się dolegliwości?
Nigdy nie należy bagatelizować przedłużającego się bólu. W wielu przypadkach niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i ustalenia indywidualnego planu leczenia. Zdrowe nawyki i regularna aktywność fizyczna często pozwalają zapobiec oraz zmniejszyć nasilenie dolegliwości bólowych.