Crystal Clear – z miłości do środowiska!

Jeansy, spodnie, które zostały zaprojektowane z myślą o robotnikach, podbiły świat mody i od lat są atrybutem nowoczesnego stylu życia i klasyki w ubiorze. Dzwony, rurki, spodnie z szerokimi nogawkami… Dla każdego znajdzie się coś, co będzie mu odpowiadało najbardziej. Największą popularnością, zwłaszcza w ostatnich czasach stały się spodnie z efektem “znoszonych” jeansów. Nie zawsze jednak za ich powstaniem stoi etyka pracy oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska procesy. Są jednak marki, dla których jest to priorytet.

Nie ma chyba osoby, która nie miałaby choć jednej pary jeansów. W zależności od dodatków, są odpowiednie na każdą okazję. Kochamy urok prostych, zwykłych jeansów, które dobrze wyglądają w każdym wydaniu, nawet biznesowym. Jakiś czas temu renesans popularności zyskały spodnie z efektem znoszonych jeansów. Niebieski klasyczny denim od lat cieszy się największym powodzeniem. Jak powstaje taki odcień? Czy efekt “znoszonych” jeansów można uzyskać bez szkody dla planety?

Lee Jeans clear Crystal

Photo by Ergita Sela on Unsplash

Efekt “znoszonych” jeansów

To jedne z najpopularniejszych jeansów, zwłaszcza w ostatnich latach. Uzyskuje się go przez działania mające na celu sztuczne postarzenie jeansu, w rezultacie materiał wygląda na znoszony, wyblakły, ma dziury, wystrzępienia. Jeszcze dekadę temu często stosowano metodę sandblastingu, czyli piaskowania. Podczas wykonywania tych zabiegów pracownik musi być odpowiednio chroniony, inaczej grożą mu ciężkie choroby płuc, często śmiertelne. Metoda piaskowania jest dość ryzykowna, więc producenci starają się z niej wycofywać, jednak nie wszyscy. Ponadto piaskowanie oraz inne metody “postarzania” jeansów nie są bezpieczne dla środowiska – zanieczyszczają je i wykorzystują duże ilości wody. Na szczęście są też takie marki jak Lee Jeans, które odcinają się od tego typu działań i wypracowują swoje skuteczne metody.

Farbowanie jeansu

Podobny, choć już nie tak bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka – ale dla środowiska już tak – jest tradycyjny sposób farbowania jeansu na klasyczny kolor niebieski. Aby uzyskać denim w najpopularniejszym niebieskim kolorze, w procesie barwienia wykorzystywane są dodatkowe składniki – związki chemiczne i sole. Roztwór wodny, który powstaje w procesie tradycyjnego farbowania zawiera w sobie szkodliwe dla środowiska związki, więc woda nie nadaje się już do recyklingu. W odpowiedzi na tę tradycyjną metodę, Lee Jeans sięgnęło do nowoczesnej techniki Crystal Clear.

 

Crystal Clear – czystsza przyszłość

Lee Jeans opracowała innowacyjny proces barwienia, który ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne i zmniejsza ilość odpadów. Crystal Clear, bo tak nazywa się ten proces, to technika farbowania oszczędzająca wodę, która drastycznie zmniejsza ilość chemikaliów potrzebnych do barwienia dżinsu i tym samym ułatwia recykling wody zużytej w trakcie procesu farbowania. Barwnik indygo nie przenika do materiałów i przędzy. W technologii Crystal Clear stosuje się komponenty organiczne, które nie zagrażają środowisku. W rezultacie w roztworze użytym podczas barwienia jeansu nie ma resztek soli, dzięki czemu można ją ponownie wykorzystać w bezpieczny sposób.

Clear Crystal Lee Jeans

Photo by Jasmin Chew on Unsplash / kolaż wł. redakcji

 

Crystal Clear – zalety

Technika farbowania jeansu Crystal Clear ma jeszcze więcej zalet. Metoda ta wykorzystuje mniej energii, co jest dodatkowym atutem, przyjaznym dla środowiska. Ponadto, Crystal Clear generuje mnie odpadów, zmniejsza zużycie wody  i ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Jest to bardzo dobry i znaczący krok w produkcji jeansu, warty docenienia. Marka Lee Jeans od lat dba o to, żeby produkcja ich ubrań miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Crystal Clear to jedno z wielu działań w ramach akcji „For A World That Works”.

Fot. materiały nadesłane, kolaż wł. redakcji

 

Lee

Lee® to marka jeansowa, która ma ponad 130-letnią historią i bogate dziedzictwo. Od wielu lat z wielkim sukcesem przyczynia się do popularności odzieży denimowej na świecie. Lee® od wielu lat wyznacza nowe trendy, oferuje modne kolekcje i dowodzi, że jeans to o wiele więcej niż tylko ubrania robocze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (63 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  8 lipca 2021 22:14

  uwielbiam 🙂

  Odpowiedz
 2. maminek  9 lipca 2021 07:53

  uwielbiam jeans – w każdej postaci

  Odpowiedz
 3. HarpTeam  26 lipca 2021 14:32

  Uwielbiam jeansy ale jeszcze bardziej dresy i swobodę. Dresy są bardzo wdzięczne zwłaszcza gdy mamy konflikt z wagą. Jeansy w takim konflikcie nie są naszymi sprzymierzeńcami :/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany