Crossfit – czy już uprawiasz?

Zastanawiałaś się czym jest popularny crossfit?  Internet, telewizja, prasa – wszyscy mówią o nowej metodzie treningu. Po fitnessie, jodze teraz nastała moda na ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe. Crossfit to sport dla osób z mocnym charakterem. Wspólnie z  Agito.pl wyjaśniamy na czym polega i kto powinien się nim zainteresować.

Crossfit – Skąd się wziął?

Crossfit wywodzi się z amerykańskich siłowni garażowych. Drogi sprzęt i ograniczony metraż wymagał nieco innego podejścia do ćwiczeń. I tak, jeden z ambitnych facetów, który chciał wyrzeźbić swoje ciało, całkiem przypadkiem stał się ojcem tego treningu. Najpierw zaczął szkolić funkcjonariuszy policji, a później znalazł w tym pomysł na biznes i jest obecnie właścicielem kilku tysięcy siłowni, gdzie miliony ludzi praktykują ten sport. Kolejny american dream.

Crossfit – Na czym polega?

Crossfit to rodzaj intensywnego treningu, bazujący na dużej liczbie powtórzeń i wykorzystaniu ciężaru swojego ciała. Wymaga wytrzymałości i przyzwoitej kondycji, bo jak inaczej znieść serię kilkudziesięciu pompek, skłonów, czy setki podskoków na skakance? Ćwiczenia nastawione są na maksimum wysiłku w krótkim czasie. Taki trening trwa maksymalnie godzinę, najczęściej oscyluje w granicach 30-40 minut. Aby ćwiczenia były skuteczne, tworzy się niewielkie grupy osób o podobnej kondycji i stopniowo zwiększa się wysiłek – z treningu trzeba wyjść wyczerpanym i mokrym od potu.

Crossfit – Efekty

Skąd ten sukces corssfitu? Z jego skuteczności. Ćwiczenia dopasowane do grupy i duża intensywność są po prostu efektywne. Powodują duży wydatek energetyczny, pozwalają szybko zobaczyć efekty w postaci ubytku tkanki tłuszczowej, ujędrnienia ciała, wzmocnienia  i wyrzeźbienia mięśni. Początkowo był bardziej popularny u mężczyzn, teraz kluby pełne są kobiet, które mogą w ten sposób jeszcze szybciej ujędrnić pośladki, uda, pozbyć się oponki i cellulitu. Co  najważniejsze, trening ułożony jest w ten sposób, by zadbać o każdą partię ciała. Z założenia jest to trening codzienny – WOD (wokout of the day), dlatego wymaga kompleksowego podejścia do ciała, by nie nadwerężyć i nie zaniedbać żadnej partii mięśni.

Crossfit – Uzależnia! 

Im większy wysiłek, tym większą satysfakcję odczujemy po jego zakończeniu. Oprócz bardziej atrakcyjnej sylwetki, otrzymujemy zastrzyk endorfin i pozbywamy się codziennego stresu. Trening wzmacnia nie tylko mięśnie, ale też charakter. Regularny wysiłek wymaga poukładania sobie planu dnia i lepszej organizacji. Efekty ćwiczeń widać zdecydowanie szybciej niż podczas tradycyjnych treningów na siłowni, co jeszcze bardziej motywuje do dawania z siebie 100%.

Crossfit – Dla kogo?

Teoretycznie dla każdego – dla kobiet i dla mężczyzn, którzy nie mają przeciwskazań zdrowotnych do ćwiczeń. Choć część osób może czuć się nie na siłach, szybki efekt i dodatkowa motywacja grupy sprawia, że ten sport łatwo pokochać. Bo kiedy już kupimy karnet na pierwszy miesiąc, będziemy się starać, by nie zostawać w tyle grupy. A po miesiącu, będziemy już fanami crossfitu. Boom na crossfit przyciąga do klubów nie tylko wysportowanych i silnych, ale też początkujących. Dla nich utworzono specjalne grupy, pozwalające na wdrożenie się w styl treningu i nabranie kondycji. Dlatego ten sport jest tak modny.

Crossfit – Czego potrzeba do treningu?

Wszystkie sprzęty będą na Ciebie czekać już w klubie. Z pewnością przydadzą Ci się personalne akcesoria, takie jak rękawiczki do ćwiczeń  Będziesz też korzystać z hantli, sztang, czy drążków, a przy spoconych dłoniach łatwo o podrażnienia. Jeśli nasza dieta pozostawia jeszcze wiele do życzenia, mogą przydać się suplementy, baton energetyczny po treningu czy produkt przyspieszający regenerację po treningu . Jeśli chodzi o sam strój, postaw na wygodne buty i materiały odprowadzające wilgoć z ciała. Gwarantujemy, że każdy trening to rzeka potu. To wszystko możesz wrzucić do pojemnej torby. Pewnie będziesz nosił ją do pracy, bo trening będzie odbywać się albo przed nią, albo zaraz po niej.

Co sądzicie o takiej metodzie treningu?  Zdecydujecie się?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...