Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę! Dowiedz się jak temu zapobiec

14 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. WHO uznało ją za pierwszą niezakaźną epidemię. Pomimo tego, że wydawać by się mogło, ze dotyczy ona osób dojrzałych, coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę. Niebezpieczeństwo cukrzycy polega na tym, że przez długi czas pozostaje niezdiagnozowana, po cichu atakując naczynia krwionośne oczu, mózgu, serca oraz nerek.

measuring glucose level blood test from diabetes child baby

Coraz więcej diabetyków w Polsce i na świecie

Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na cukrzycę choruje 347 milionów osób, przewiduje się że w 2035 roku cukrzyków będzie aż 592 miliony[1]. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi 2,6 miliona osób, z czego 750 tysięcy jest nieświadomych choroby[2]. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała w 2011 cukrzycę za jedną z czterech chorób zabijających ludzkość – co 10 sekund na świecie ktoś umiera z powodu jej powikłań[3]. 90% przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2[4], która należy do chorób cywilizacyjnych i jest ściśle związana ze spożywaniem wysokoprzetworzonej, kalorycznej żywności oraz siedzącym trybem życia. Najczęściej cukrzyca objawia się u osób dojrzałych, jednak liczba młodszych pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 zwiększa się z roku na rok.

Otyłość jest główną przyczyną cukrzycy

Wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 wśród dzieci obserwuje się od około 10 lat[5]. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, eksperci wskazują rosnącą falę otyłości. Według ostatnich badań Instytutu Żywności i Żywienia, już ponad 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z problemem otyłości lub nadwagi[6]. Na tegorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą amerykańscy lekarze przedstawili nawet przypadek najmłodszego dziecka na świecie z rozpoznaną cukrzycą typu 2 – dziewczynka miała 3 lata i ważyła 35 kg[7] Ryzyko wystąpienia cukrzycy u otyłych dzieci jest większe niż w przypadku osób dorosłych. Organizm dziecka wykazuje większe zapotrzebowanie na insulinę, odpowiedzialną za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Gdy dziecko szybko przybiera na wadze, jego organizm nie nadąża z produkcją wystarczającej ilości insuliny. Dlatego tak ważnym jest, by od pierwszych chwil życia dziecka kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe podając mu zbilansowane posiłki odpowiednie dla jego wieku i potrzeb.

Father holding the hand of his new born son

Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę – Profilaktyka przeciwcukrzycowa przez pierwszych 1000 dni życia

Kluczowe znaczenie ma pierwszych 1000 dni życia dziecka, w trakcie których rodzice mają realny wpływ na jego zdrowie. Przeciwdziałać cukrzycy można już od chwili poczęcia dziecka, poprzez prawidłowe odżywianie się przyszłej mamy. Po narodzinach Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację przy rozszerzaniu diety. Naturalne karmienie obniża ryzyko nadwagi i otyłości. Ponadto, mleko matki zawiera składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju niemowlęcia. Na etapie rozszerzania diety, należy kontynuować ochronę i podawać dziecku żywność, gwarantującą bezpieczeństwo i jakość dla wrażliwego organizmu dziecka, oznaczoną wskazaniem wieku. Produkty dla najmłodszych dzieci należą do kategorii produktów szczególnego przeznaczenia żywieniowego, które spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa funkcjonujące w Unii Europejskiej i posiadają w swoim składzie wyłącznie produkty bezpiecznego pochodzenia. Dziecko w trakcie pierwszych 3 lat życia ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe i szczególnie delikatny organizm, dlatego podawane mu posiłki muszą mieć bezpieczny skład i być odpowiednio zbilansowane. Od najmłodszych lat należy również zachęcać dziecko do aktywności ruchowej.

Walkę z cukrzycą zacznij od siebie

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że wpływa na nią prowadzony styl życia i sposób odżywiania. Niezdrowa dieta złożona z kalorycznych i wysokoprzetworzonych produktów oraz siedzący tryb pracy zwiększa ryzyko wystąpienia tej niezwykle groźnej choroby. W Polsce, jak i na świecie działa wiele organizacji, które edukują i prowadzą badania na temat insulinooporności, która może prowadzić do cukrzycy, jednak profilaktykę przeciwko tej chorobie można rozpocząć samodzielnie – zmieniając styl życia na zdrowszy, ograniczając liczbę spożywanych kalorii do poziomu, który jest dopasowany do potrzeb naszego organizmu, i wprowadzając do codziennego jadłospisu zdrowe, bezpieczne i pełnowartościowe produkty. Przeciwdziałanie otyłości, która jest główną przyczyną cukrzycy typu 2, należy rozpocząć od pierwszych chwil życia dziecka poprzez karmienie piersią, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i podawanie bezpiecznych i odpowiednich dla wieku produktów. O tym, jak dbać o zdrowe i bezpieczne żywienie dziecka w pierwszych trzech latach życia, można przeczytać więcej na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl.


Przypisy:

[1] Niebieska Księga Cukrzycy, Warszawa 21 listopada 2013.

[2] Raport z wyników badania „Społeczny obraz cukrzycy” 14 listopada 2010

[3] Tamże

[4] Dane Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

[5] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/cukrzyca-u-dzieci-przyczyny-diagnoza-sposoby-leczenia_35804.html

[6] http://www.izz.waw.pl/pl/component/content/article/3-aktualnoci/aktualnoci/547-sklepiki-i-stolowki-szkolne-w-swietle-nowych-przepisow

[7]Źródło: http://mojacukrzyca.pl/to-przeraza-3-latka-z-cukrzyca-typu-2/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  13 listopada 2015 11:33

  Artykuł bardzo na czasie.

  Odpowiedz
 2. bbo  13 listopada 2015 11:51

  Cukrzyca to niebezpieczna choroba i zmaga się z nią wielu moich bliskich i znajomych. Nie zawsze otyłych.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  13 listopada 2015 16:13

  Coraz więcej ludzi zmaga się z tą chorobą 🙁

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  13 listopada 2015 17:56

  W większości jedzenia jest teraz mnustwo cukru. Stąd ta epidemia cukrzycy. Nawet w kielbasach jest cukier!

  Odpowiedz
 5. Jaworka  15 listopada 2015 16:22

  Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę ale jak dla mnie to jest błędne koło bo z jednej strony walka z cukrzycą a z drugiej jedzenie na szybko w FastWodach a dzieciom jak widzę też się nie żałuje niczego i od małego są tak karmione nawet te wszystkie serki budynie gotowe to jest jeden cukier

  Odpowiedz
 6. Marysia  6 grudnia 2015 17:31

  Biedne dzieci 😐

  Odpowiedz
 7. kasiadrozdz  19 września 2016 09:55

  Cukrzyca u dzieci ma bardziej gwałtowny przebieg niż u dorosłych. Jest też bardziej niebezpieczna, dlatego istotne jest, by szybko ją zdiagnozować. Jakie objawy u dziecka mogą wskazywać na tę chorobę?

  Odpowiedz
  • kasiadrozdz  19 września 2016 09:55

   W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań na cukrzycę wśród dzieci, szczególnie na cukrzycę typu I, której nie da się zapobiegać. Ogromnym problemem tej choroby jest zbyt późne jej rozpoznanie i w następstwie większe szkody, jakie poczyna ona w organizmie dziecka. Tylko szybkie zdiagnozowanie cukrzycy może zapobiec jej powikłaniom i zapewnić dziecku w miarę normalne życie.

   Odpowiedz
   • kasiadrozdz  19 września 2016 09:55

    Cukrzyca u dzieci: co to za choroba?
    Cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, w przeciwieństwie do typu II, gdzie za wystąpienie choroby odpowiadają czynniki takie jak otyłość, styl życia czy sposób odżywiania.

    Odpowiedz
 8. Kika07645  19 lipca 2017 05:09

  Cieszę się, że tyle co mogłam to dałam mojemu dziecku przez półtora roku, czyli moje mleko. Teraz je dużo warzyw i owoców, a ruch na szczęście bardzo lubi, więc mam nadzieję, że nie dopadnie nas cukrzyca

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany