Co zrobić z psem podczas urlopu ?

Ten dylemat zna każdy posiadacz czteronoga. Przed każdym wyjazdem zastanawiamy się co zrobić z psem podczas urlopu ? Zapraszamy do przeczytania sposobów radzenia sobie z tym problemem, jakie przygotowaliśmy wspólnie z certyfikowaną trenerką, petsitterką Kingą Grochowską.

pies

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Wspólny wyjazd z psem

Wyjeżdżając w podróż najlepiej psa zabrać ze sobą – radzi Kinga Grochowska współpracująca z marką Doctor Dog. Coraz więcej hoteli, gospodarstw agroturystycznych i innych tego typu miejsc chętnie przyjmuje gości spędzających urlop w towarzystwie swoich pupili. Przed wyjazdem z psem na ferie pamiętajmy, aby zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a do obroży przymocować identyfikator z naszym nazwiskiem i numerem telefon, co w sytuacji ewentualnego zgubienia się psa będzie bardzo pomocne w jego szybkim odnalezieniu.

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Opieka osoby bliskiej pupilowi

Jeśli wyjazd z psem z różnych względów nie jest możliwy, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pupila pod opieką członka rodziny lub przyjaciół, którzy dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu, aby wyprowadzać naszego psa na spacer oraz bawić się z nim. Co ważne, osoby te powinny być bliskie naszemu psu – takie, które nasz czworonóg zna i lubi.

pies

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Zaprzyjaźniony hotel dla psów

Możemy również skorzystać z pomocy profesjonalnego, zaprzyjaźnionego hotelu dla zwierząt. „Zaprzyjaźniony hotel to takie miejsce, do którego wybierzemy się z psem odpowiednio wcześniej, umożliwiając tym samym czworonogowi obwąchanie wszystkich dostępnych kątów oraz poznanie mieszkańców i pracowników takiego miejsca” – tłumaczy Kinga Grochowska. Liczba wcześniejszych wizyt w hotelu zależy od kondycji psychicznej naszego psa oraz stopnia przywiązania do właściciela. Wskazane jest również, aby podczas wizyty zapoznawczej opiekun hotelowy miał możliwość spędzenia z naszym psem trochę czasu (zabawa, spacer).

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Pomoc petsittera

Jeśli pies źle znosi współmieszkańców w hotelu, skorzystajmy z pomocy petsittera, czyli opiekuna zwierząt. Petsitter będzie przychodził do psa w ustalonych godzinach i na określony czas. W tym wypadku również bardzo istotną sprawą jest wcześniejsze zapoznanie naszego pupila z petsittterem i nawiązanie pozytywnej relacji. Zanim oddamy pupila pod opieką petsittera, wybierzmy się wspólnie na kilka spacerów. Dzięki temu opiekun naszego psa pozna zachowania i preferencje przyszłego podopiecznego, a dzięki naszej obecności, czworonóg będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie.

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Instrukcja i codzienne rytuały psa

Bez względu na to, czy zostawimy pupila pod opieką zaprzyjaźnionej osoby, petsittera czy też hotelu, bardzo pomocna, wręcz niezbędna jest spisana instrukcja, która przedstawi jak postępować z psem, co lubi, a czego nie, jak karmić oraz bawić się z nim itp. Pozwoli to zminimalizować ewentualny stres pupila związany ze zmianą codziennych rytuałów. Pamiętajmy, aby w sytuacji zmiany miejsca pobytu pupila zabrać również jego legowisko/posłanie lub kocyk, ulubione zabawki i smakołyki.

Co zrobić z psem podczas urlopu ? Gdy pies tęskni

Może się zdarzyć, że pies przebywający z dala od swojego właściciela, będzie za nim tęsknił. Osoba sprawująca opiekę nad czworonogiem powinna wówczas poświęcać mu dużo uwagi i czasu, zajmować go ulubionymi zabawami oraz zabierać na długie spacery. Zmęczony pies wykazuje ogromną radość i zadowolenie i na jakiś czas zapomina  o swojej tęsknocie. Jeśli natomiast tęsknota przybiera postać lęku separacyjnego,  wyjeżdżając na ferie zabierzmy pupila ze sobą. Zostawiając psa, pomimo starań i zaangażowania opiekuna, przysporzymy naszemu przyjacielowi potwornego cierpienia, a po powrocie czeka nas ogrom pracy, czasem wymagający nawet wsparcia behawiorysty. Zdaniem Kingi Grochowskiej, każde nasze rozstanie z psem powinno być pozbawione emocji: „Nie żegnajmy się, nie obiecujmy, że wrócimy, nie okazujmy obaw i lęków. Zostawmy pupila z przekonaniem, że wszystko jest w porządku i że jest w dobrych rękach. Pies będzie wtedy spokojny o swoją przyszłość. Pamiętajmy też, aby tak samo „chłodno” witać się po powrocie. Zasady te stosujemy bezwzględnie wobec psów lękowych, ale jako istoty bardzo emocjonalne wszystkie psiaki potrzebują opanowania z naszej strony”.

Przygarniając do naszego domu czworonoga nie tylko zyskujemy przyjaciela, ale również na nasze barki spada duża odpowiedzialność. Musimy nie tylko dbać o jego zdrowie, ale również o jego spokój i emocje. Mamy nadzieję, że przydatne okazały się dla Was nasze rady.

Polecamy również: Pies w mieszkaniu: pies w mieście – co robić by czuł się dobrze

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (221 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  23 stycznia 2015 06:07

  Najlepiej pomyśleć o tym już przed zakupem psa.

  Odpowiedz
 2. bbo  23 stycznia 2015 11:48

  Ja nie mam w domu zwierzaka, ale ci co posiadają twierdzą, że psy i koty to członkowie rodzin. Co więc zrobić z członkiem rodziny w czasie urlopu? Oczywiście wybierać takie miejsca i formy wypoczynku, gdzie można przebywać razem z pupilem.

  Odpowiedz
 3. ewikaska54  30 stycznia 2015 14:59

  Nie wyjezdzac.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  9 lutego 2015 15:26

  Trzeba myśleć o tym przed zakupem pupila. Można zorganizować mu opiekę wśród rodziny lub przyjaciół, a nie porzucać na pastwę losu w lesie czy jakimkolwiek innym miejscu, Niestety zdarz się to co coraz częściej.

  Odpowiedz
 5. luna341  14 lutego 2015 19:01

  Coraz wiecej hoteli pozwała na zabranie ze soba psa

  Odpowiedz
 6. scrabble  14 kwietnia 2015 16:53

  Zabrałabym swojego ze sobą lub zawiozła „na przechowanie” do osób które zna i lubi 😉

  Odpowiedz
 7. kasiadrozdz  25 października 2016 16:49

  ciekawe

  Odpowiedz
  • kasiadrozdz  25 października 2016 16:50

   dobre rady

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany