Co zrobić z fusami z kawy? 7 pomysłów na domowy kawowy recykling

Spis treści:

Pytanie o to, co zrobić z fusami z kawy zadaje sobie każdy kawosz. Wystarczy już jedna filiżanka, by zebrać dwie łyżeczki nierozpuszczalnych i trudnych do spłukiwania w zlewie drobinek. Łatwo więc wyobrazić sobie górę kawowych odpadków, produkowanych w tydzień, a później w miesiąc regularnego spożywania „diabelskiego trunku”. Podawaliśmy Wam już przepis na farbowanie włosów kawą czy recepty na domowe kosmetyki z dodatkiem fusów. Dziś przychodzimy z 7 kolejnymi pomysłami, mając nadzieję, że pomogą Wam one ograniczyć ilość wyrzucanych kawowych odpadków. Wypróbujcie je wszystkie!

co zrobić z fusami z kawy

źródło: www.pixabay.com

Co zrobić z fusami z kawy? 7 pomysłów na domowy kawowy recykling

 

Co zrobić z fusami z kawy?

1. Zrób z nich nawóz

co zrobić z fusami z kawy

www.pixabay.com

Fusy po kawie (oczywiście tej bez dodatku cukru) doskonale nadają się do nawożenia roślin ogrodowych. Przyciągają do ogrodu dżdżownice, które naturalnie spulchniają glebę. Co więcej, poprawiają retencję wody w glebie. Najlepszym i jednocześnie najprostszym, co możesz zrobić, by wyczyścić kubek lub opróżnić filtr po kawie, jest więc wysypanie fusów wprost pod rosnące pod Twoim oknem krzewy czy kwiaty.

 

2. Wykorzystaj je przy sianiu marchwi

www.pixabay.com

Nasiona marchwi uwielbiają zasilacz w postaci kawy! Jeśli więc zmieszasz nasiona marchewki z fusami po kawie jeszcze na etapie ich zasiewania, warzywa podziękują Ci wyjątkowo bujnymi plonami.

 

3. Odstrasz ogrodowe szkodniki

co zrobić z fusami z kawy

www.pixabay.com

O ile fusy z kawy są świetnie tolerowane przez kwiaty i inne rośliny, o tyle ogrodowe szkodniki źle znoszą ich obecność. Wystarczy zatem, że rozsypiesz fusy w różnych miejscach na działce, a uchronisz ją przed odwiedzinami nieproszonych gości, takich jak krety, ślimaki, a nawet… bezpańskie koty.

 

Co zrobić z fusami z kawy?

4. Użyj ich jako naturalnego barwnika

www.pixabay.com

Kawa to wspaniały naturalny barwnik, potrafiący pięknie „postarzać” papier i delikatnie brązowić inne białe przedmioty. By wykorzystać fusy w tym celu, zawiń ich garść w kawałek gazy i zanurz tak przygotowaną „paczuszkę” we wrzątku na około 10 minut. Po tym czasie możesz już użyć kawowej farbki do tworzenia papeterii, barwienia ręcznie robionych pudełeczek, dekoracyjnych papierowych toreb czy kijów deszczowych, wykonanych z tekturowego rulonika i wykałaczek.

 

5. Doczyść tłuste plamy

co zrobić z fusami z kawy

www.pixabay.com

Czyszczenie zatłuszczonej patelni, garnka czy drzwiczek od piekarnika potrafi przyprawić o ból głowy. Tłuste plamy niełatwo poddają się bowiem usunięciu. Z myciem tłustych powierzchni doskonale poradzą sobie jednak fusy po kawie. Wystarczy wrzucić ich garść na patelnię lub do garnka i lekko ocierać nimi problematyczne partie albo zawinąć fusy w gazę, związując materiał gumką recepturką i użyć jak kuchennego zmywaka.

 

6. Usuń brzydkie zapachy z lodówki

www.pixabay.com

Lodówki lubią absorbować brzydkie zapachy, które następnie przenikają do przechowywanej w nich żywności. Na szczęście kawowe fusy mogą nam łatwo pomóc rozwiązać ten problem. Wystarczy, że wsypiemy je do małej miseczki i zostawimy na jednej z półek, a pochłoną większość niepożądanych woni.

 

7. Zneutralizuj zapach swoich dłoni

co zrobić z fusami z kawy

www.pixabay.com

Zdolność kawy do neutralizowania zapachów warto wykorzystać także w pielęgnacji dłoni. Jeżeli po gotowaniu lub czynnościach porządkowych, skóra naszych dłoni jest przesiąknięta nieprzyjemnymi, intensywnymi zapachami, takimi jak czosnek czy cebula, warto zacząć ich mycie od pocierania fusów po kawie w zmoczonych wodą dłoniach. Nie bez powodu producenci mydeł tak chętnie dodają do nich właśnie drobinki kawy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...