Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne rozwiązania i recyklingowe pomysły

Kochasz Święta wypełnione zapachem igliwia, ale kiedy na kalendarzu pojawia się data 6 stycznia czujesz żal, że nadszedł czas, by rozebrać choinkę? Widok martwych choinek, porzuconych przy śmietniku budzi w Tobie smutek i co roku zastanawiasz się, jak zapobiec temu marnotrawstwu? Przedstawiamy kilka sposobów na poświąteczny recykling, który pozwoli Ci w pełni wykorzystać dar natury, jakim bez wątpienia jest każde iglaste drzewo!

Spis treści:

Pytanie o to, co zrobić z choinką po Świętach każdego roku powraca na usta osób zainteresowanych ekologią i recyklingiem. Na szczęście nasza pomysłowość i rosnąca świadomość na temat konieczności ograniczenia odpadów z czasem przynoszą na nie coraz więcej odpowiedzi. Opisujemy dla Was kilka najlepszych propozycji!

co zrobić z choinką po Świętach

źródło: www.pixabay.com

Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne rozwiązania i recyklingowe pomysły

 

Oddaj drzewko na zbiórkę biomasy

www.pixabay.com

W niektórych dużych miastach po Świętach organizowane są akcje zbierania wyschniętych choinek. Przyniesione przez ludzi drzewka są rozdrabniane i przetwarzane na tzw. biomasę, którą następnie obsypuje się sadzonki. W ten sposób można dać świątecznej choince drugie życie!

 

Zawieź choinkę do ZOO

mężczyzna niesie choinkę

ZOO to idealne miejsce dla wysychających choinek. Są tam one błyskawicznie zagospodarowywane, stając się pokarmem dla zwierząt lub ściółką dla ptactwa.

Przekaż ją w ręce leśników

www.pixabay.com

Niewielkiego iglaka w doniczce, któremu udało się przetrwać wysokie temperatury w mieszkaniu, można przekazać leśnikom, którzy zasadzą go w lesie. Co roku Lasy Państwowe organizują własne zbiórki choinek.

 

Wykorzystaj igły sosny, świerku lub jodły… w kuchni!

Zielone igły sosny, świerku lub jodły, które nie straciły świeżości i sprężystości możesz też wykorzystać w kuchni lub w domowym spa! Przygotowany z nich napar to bogate źródło witaminy C (jedna filiżanka dostarcza jej więcej niż szklanka soku z pomarańczy) oraz antyoksydantów, a co za tym idzie skuteczny lek na przeziębienie, katar i kaszel. Herbatę z igieł sosny dawniej spożywali Indianie z Ameryki Północnej, by ochronić się przed szkorbutem. Polacy ratowali się nią w czasie wojny, gdy brakowało pożywienia i leków. Do dziś leczą się nią mieszkańcy Syberii, cierpiący na ból zatok. A oto kilka łatwych, inspirujących przepisów!

 

Sól sosnowa lub świerkowa

Weź kilka garści igieł sosny lub świerku i jeśli znajdziesz (nie jest to konieczne), dodaj do nich garść sosnowych bądź świerkowych pączków. Przygotuj kilka garści soli wysokiej jakości (najlepiej niejodowanej). Wrzuć igły, pączki i sól do misy blendera, thermomixu, ewentualnie do moździerza (przy tej opcji postaraj się najpierw drobno pociąć lub pokroić igły). Zmiksuj mieszankę i przesiej ją przez sitko. Gotową sól przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej w słoiczku. Możesz użyć jej do posypania frytek albo przygotować relaksującą kąpiel z jej dodatkiem.

 

Rozgrzewający napar pełen witamin

www.pixabay.com

Weź łyżkę igieł sosny, świerku lub jodły i dokładnie je umyj. Wrzuć do kubka i zalej gorącą wodą, odstawiając do zaparzenia na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu przecedź napar przez sitko i dodaj do smaku trochę miodu i – opcjonalnie: cytrynę, plasterki jabłka i skórkę pomarańczy.

 

Ciasteczka z sosnowym igliwiem

Przygotuj:

  • 2, 5 szklanki mąki,
  • szklankę cukru,
  • kostkę margaryny,
  • 3 jajka,
  • 3 łyżki kakao,
  • garść pokrojonych igieł świerku, sosny lub jodły,
  • łyżeczkę proszku do pieczenia.

Sposób przygotowania:

Zmiksuj margarynę z cukrem i jajkami. Dodaj mąkę, kakao, proszek do pieczenia i posiekane igły. Wymieszaj dokładnie ciasto i je rozwałkuj. Foremkami powycinaj dowolne kształty. Piecz około 15 minut w 180 stopniach.

 

Galaretka ze świerkowymi igłami

Przygotuj:

  • 1 kg igieł świerku,
  • 1 kg cukru żelującego albo cukier i żelatynę
  • 3/4 litra wody,
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny,
  • ewentualnie barwnik spożywczy – polecamy żółty lub zielony.

 

Sposób przygotowania:

Opłucz igły, wrzuć je do dużego garnka i zalej połową litra wody. Ustaw na wolny ogień i gotuj półtorej godziny pod przykryciem. Przecedź płyn przez sitko z gazą. Jego naturalny kolor będzie jasnobrunatny, więc jeśli chcesz, by wyglądał bardziej apetycznie, dodaj do niego barwnik spożywczy. Dodaj wodę, cukier żelujący, a jeśli używasz cukru i żelatyny, także sok z cytryny. Gorącą galaretkę przelej do wyparzonych słoików i odstaw do ostygnięcia.

 

Teraz, gdy wiesz już, co zrobić z choinką po Świętach, wierzymy, że dołączysz do grona osób, które dały swojemu drzewku drugie życie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (220 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...