Co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ?

Rozmowa rekrutacyjna to ogromny stres dla każdego poszukującego zatrudnienia i chcącego zmienić pracodawcę. Czujemy się na egzaminie, a niektóre pytania mogą się wydać nam zaskakujące. Osoby rekrutujące nowych pracowników obecnie są świetnie przeszkolone i mogą obserwować Twoją reakcję nawet na niewinne pytanie o coś do picia. Jak wyjść zwycięsko z rozmowy rekrutacyjnej?  Wspólnie ze specjalistami z Manpower radzimy co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ?

Luis Villasmil Unsplash.com

 Co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ?  –  Pierwsze wrażenie 

–   Starający się o pracę kandydat oceniany jest od momentu przyjścia do firmy. Należy o tym pamiętać, gdy będziemy rozmawiać z osobą pracującą w recepcji czy sekretariacie, – podpowiada Sylwia Chwastyk-Kolasa, ekspert agencji zatrudnienia Manpower. – Istotne jest to, byśmy na rozmowę kwalifikacyjną przybyli kilka minut wcześniej, zadbali o oficjalny strój biznesowy i oczywiście abyśmy wiedzieli z kim mamy się spotkać. Nieciekawym początkiem jest na pewno moment, gdy kandydat nie pamięta nazwiska osoby, z którą był umówiony, na jakie stanowisko aplikował, a nawet czy trafił do tej agencji, do której miał przyjść. Takie przypadki niestety się zdarzają. Jeśli zatem obawiamy się, że stres może nas sparaliżować, warto wydrukować zaproszenie przesłane przez rekrutera lub po prostu zanotować dane  osoby, z którą się widzimy,
jej stanowisko i numer telefonu, –
dodaje przedstawiciel Manpower

Gdy rekruter już zaprosi nas do sali, pojawia się częste pytanie „czego się Pan/ Pani napije?”. Nawet jeśli  w danej chwili nie mamy ochoty na nic do picia, dobrze jest poprosić o szklankę wody. Rozmowa może potrwać około godziny. W tym czasie poruszane będą tematy wygodne i te mniej komfortowe. W przypadku pytania trudnego, kandydaci często, mniej bądź bardziej świadomie, rozładowują napięcie sięgając właśnie  po coś do picia. Daje to kilkanaście sekund więcej na odpowiedź, a milczenie w tym czasie nie jest trudną ciszą.

 Co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ? – Jakie padną pytania?

Niemożliwe jest przewidzenie całego kształtu rozmowy z rekruterem, jednak na wiele pytań o pracę, które zostaną zadane można i warto się przygotować. Ich dobór jest uzależniony od kompetencji, które mają zostać zbadane, roli jaką ma pełnić kandydat, a także od kultury biznesowej środowiska, w którym będzie pracował.  To, co jest charakterystyczne dla większości rozmów, to pytania o dotychczasowe doświadczenia zawodowe, zakres obowiązków, a także powody zakończenia współpracy z poprzednimi pracodawcami.

–   Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter zechce z pewnością rozszerzyć informacje zawarte w CV kandydata, a także poznać motywy poszukiwania przez niego nowego miejsca pracy, – mówi Sylwia Chwastyk-Kolasa z Manpower. Niestety nadal wielu kandydatów nie wie co na to odpowiedzieć. Tu proponuję wrócić
do początku. Jeszcze zanim zdecydujemy się odpowiedzieć na daną ofertę, zastanówmy się dlaczego to robimy, jakiej pracy szukamy i czego oczekujemy od przyszłego pracodawcy. Dobrze przygotowana, przemyślana odpowiedź może nam pomóc w przekonaniu go do swojej kandydatury.
 

Dobrze jeśli kandydat jeszcze przed rozmową zastanowi się kto może mu udzielić referencji zawodowych  i w jaki sposób można się z tą osobą skontaktować. Pytając o przeszłość zawodową, rekruter może chcieć rozszerzyć zakres obowiązków na pełnionym przez kandydata stanowisku. Mogą pojawić się pytania dotyczące umiejscowienia pełnionej roli w strukturze firmy, którą reprezentowaliśmy, o zakres współpracy z innymi działami  i relacje z bezpośrednim przełożonym. Warto w tym miejscu zaprezentować wszelkie sukcesy wynikające  z pełnionej funkcji, a także dokumentujące je listy gratulacyjne, dyplomy uzyskane podczas uczestnictwa  w wewnętrznych konkursach, certyfikaty zaświadczające o podnoszeniu kwalifikacji.

 Co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ? – Oczekiwania finansowe

 

Yves Rocher

Tematem, który budzi duże obawy osób poszukujących pracy, jest pytanie o ich oczekiwania finansowe. Warto na wstępie oswoić swoje nastawienie do tego tematu i potraktować pytanie o wynagrodzenie w sposób naturalny. Jeśli nasz lęk wynika z niepewności, czy podana przez nas stawka nie okaże się zaporową, która nas skreśli z procesu rekrutacyjnego, zawsze można dodać  iż jest to kwota do negocjacji. To sformułowanie,  które otwiera wiele drzwi. Każdy pracodawca ma własny system wynagrodzeń. Do podstawowej pensji często dochodzą różne premie, prowizje, świadczenia socjalne, benefity pozapłacowe czy narzędzia pracy, które mogą zostać wykorzystane również do celów prywatnych. Otwartość kandydata na negocjacje daje szersze pole działania rekruterowi w ewentualnych mediacjach pomiędzy stronami. Warto też zawczasu przygotować się  do negocjacji badając rynek, np. poprzez zapoznanie się z dostępnymi w Internecie raportami płacowymi.

 Co zrobić by rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem ?  – Zakończenie rozmowy

–   Bardzo ważne jest to, abyśmy wychodząc z rozmowy rekrutacyjnej mieli poczucie, ze rzeczywiście była  to rozmowa, czyli otwarty dialog, – mówi Sylwia Chwastyk-Kolasa. – Nie chodzi o to, by kandydat był stroną natarczywie przepytywaną, a rekruter tą nachalnie pytającą. Dialog to wypowiedź wielopodmiotowa, równoległa wymiana informacji, więc zachęcam kandydatów starających się o pracę, aby z takiej możliwości szczerego i pełnego dialogu skorzystali, bo na przebieg spotkania rekrutacyjnego, jego powodzenie i pozytywny rezultat wpływ ma głównie kandydat. Wszystkim osobom przygotowującym się do spotkań rekrutacyjnych, zawsze życzę ciekawych i owocnych spotkań, wiary w siebie i w to, że z rekruterem też można się zaprzyjaźnić.

Aby dobre wrażenie pozostało, istotne aby umiejętnie zakończyć rozmowę rekrutacyjną. Rekruter  z pewnością zapyta, czy jest coś co nas nurtuje, czy mamy jakieś pytania. Jest to dla kandydata moment,  w którym role poniekąd się odwracają, dając mu możliwość uzyskania ważnych odpowiedzi. Jeśli pojawiły się wątpliwości podczas weryfikacji przyszłego pracodawcy- omówmy je. Jeśli nie powiedziano nam co dalej,  ile będzie etapów rekrutacji przed nami, kiedy możemy liczyć na informacje zwrotną- mamy prawo o to spytać. Istotne jest też czemu firma szuka pracownika, za co będziemy odpowiedzialni, z kim będziemy współpracować, jakie projekty prowadzić. Nie bójmy się pytać, by właściwie podjąć decyzję o wyborze pracodawcy.

.

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Patriszia  19 maja 2015 10:09

  Przydatny artykuł 🙂

  Odpowiedz
 2. Żanett  19 maja 2015 10:36

  Tak, rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresująca. Moim zdaniem już samo zaproszenie na rozmowę jest dużym sukcesem, ponieważ wyraża ono zainteresowanie naszą osobą.

  Odpowiedz
 3. martucha180  19 maja 2015 10:59

  Grunt to pokonać stres.

  Odpowiedz
 4. bbo  19 maja 2015 12:09

  Statystyki z mojego życiorysu pokazują, ze im mniej mi zależało, tym łatwiej dostawałam pracę 😉

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  19 maja 2015 18:47

  Ja się bardzo stresuję zawsze. I zgadzam się z bbo. U mnie tak samo im mniej nam zależy, tym szybciej możemy dostać pracę.

  Odpowiedz
 6. as_sa  19 maja 2015 18:55

  Zgodzę się z tym, że im bardziej człowiekowi zależy tym bardziej się on taką rozmową stresuje i niekoniecznie dobrze wypada. A im mniej mu zależy tym większe szanse, że dobrze wypadnie 😀

  Odpowiedz
 7. Elżbieta Wawer  19 maja 2015 19:31

  Często zależy to też od znajomości jeśli jesteśmy polecone przez kogoś znajomego to tez łatwiej ale przyznam że każda rozmowa stresuje mniej lub więcej

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  22 maja 2015 11:53

  Bardzo pomocny artykuł. Stres w moim przypadku powoduje, że nawet najlepszy poradnik by mi nie pomógł.

  Odpowiedz
 9. Anita  28 maja 2015 16:05

  niezwykle stresujące są te osoby.. kto nie jest odporny, ma naprawdę wielki problem..

  Odpowiedz
 10. vea89  16 grudnia 2015 18:01

  Artykuł w sam raz dla nie, bo akurat w pojutrze mam rozmowę w sprawie pracy. 🙂

  Odpowiedz
 11. Agnieszka  7 marca 2016 20:34

  grunt to trafić na fajnego rekrutującego i mieć szczęście

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany