Co zrobić, aby mata do jogi się nie ślizgała?

Joga ma pozytywny wpływ na ciało i umysł. Pozwala nie tylko poprawić mobilność stawów, ale daje ukojenie i wyciszenie. Praktyki jogi wymagają wyboru odpowiedniej maty ze specjalną powierzchnią antypoślizgową. Jak wybrać matę do jogi, by zapewnić sobie spokojną praktykę? Jak czyścić matę, by posłużyła nam na dłużej?

Spis treści:

Maty kauczukowe — czy to najlepszy wybór do praktyki jogi?

Dobra mata to taka, która sprawia, że możesz praktykować jogę bez ryzyka poślizgu. Wybierając matę, zwróć uwagę na jej grubość, teksturę i materiał. Maty do jogi pokryte specjalnym materiałem antypoślizgowym są idealne dla osób, które potrzebują dodatkowej stabilności.

Mata kauczukowa to jeden z popularniejszych wyborów wśród joginów. Oferuje doskonałą przyczepność, gdyż posiada właściwości antypoślizgowe. Zapewnia stabilność nawet podczas intensywnych praktyk jogi. Nie przesuwa się w trakcie ćwiczeń, nawet tych z ułożonymi do przodu rękami czy podczas pozycji psa z głową w dół. Mata z naturalnego kauczuku jest trwała i odporna na ścieranie wilgotną szmatką.

Maty kauczukowe wymagają odpowiedniego czyszczenia, by utrzymać je w czystości przez dłuższy czas. Konieczne jest regularne mycie i suszenie, aby uniknąć ślizgania się w trakcie ćwiczeń. Szukasz odpowiedniej maty do jogi? Szeroki wybór znajdziesz tutaj.

Jak dbać o matę do jogi?

Aby utrzymać właściwości antybakteryjne i antypoślizgowe, warto zadbać o regularne czyszczenie maty. W tym celu należy przecierać je mokrą szmatką z użyciem delikatnego detergentu przeznaczonego do czyszczenia mat. W trakcie pielęgnacji mat nie można doprowadzić do nadmiernego ich przemoczenia. Może to uszkodzić specjalną powierzchnię antypoślizgową. Maty wykonane z różnych materiałów mogą wymagać specyficznych metod czyszczenia, więc zawsze sprawdzaj zalecenia producenta.

Pielęgnacja maty PVC lub kauczukowej to także odpowiednie jej przechowywanie. Najlepiej z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego. Jeśli zauważysz, że na macie pojawiają się jakiekolwiek uszkodzenia, należy je szybko naprawić lub rozważyć zakup nowej maty do jogi. Uszkodzona mata może być śliska i utrudniać wykonywanie kolejnych asan.

Jak zapobiegać ślizganiu się maty?

Absolutny brak poślizgu zapewni mata z wysoką przyczepnością, która posiada od spodu specjalną powierzchnią antypoślizgową. Jaka mata będzie najlepszym wyborem? Warto wybrać maty kauczukowe lub wykonane z PVC. Jeśli podczas praktyki zauważysz, że twoje dłonie są spocone lub palce dłoni ślizgają się, możesz użyć małego ręcznika lub specjalnych rękawiczek zapewniających lepszą przyczepność.

W trakcie ćwiczeń musisz zadbać o odpowiednią technikę praktyk. Całe dłonie i stopy muszą być w pełnym kontakcie z matą, a ciężar ciała równomiernie rozłożony. Zbytnie opieranie ciężaru na opuszkach palców, może prowadzić do poślizgu.

Śliską matę można spryskać specjalnym proszkiem lub sprayem, które zapewnią wysoką przyczepność. Aby się nie ślizgać na macie, można stosować specjalne maty higieniczne. Poprawiają one przyczepność i absorbują nadmiar wilgoci. Dzięki temu zapewniają większą stabilność.

Praktykowanie jogi wymaga skupienia ducha i całego ciała. Spocone dłonie, ślizgająca się mata mogą zniweczyć każdy trening. Dlatego, aby cieszyć się bezpieczną praktyką jogi, należy regularnie pielęgnować swoją matę, unikać zbytniego opierania ciężaru na opuszkach palców, utrzymywać stabilność w kluczowych pozycjach i zakupić matę ze specjalną powierzchnią antypoślizgową. Te proste kroki sprawią, że będziesz cieszyć się bezpieczną praktyką jogi bez ślizgania się.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (7 głosów, średnia: 4,00 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany