Co zamiast tradycyjnego odkurzacza, miotły oraz wiadra z mopem? Odkurzacz pionowy!

Choć jeszcze kilka lat temu odkurzacze pionowe były w naszych domach i mieszkaniach rzadkością, obecnie spotyka się je coraz częściej. Ich popularność wzrasta dzięki obniżeniu kosztów zakupu urządzeń, ale także z uwagi na pozytywne opinie ich użytkowników. Odkurzacze pionowe cenione są za poręczność, łatwość przechowywania, a także doskonałą siłę ssącą w porównaniu do niewielkich gabarytów i małej wagi sprzętu.

 

Czym są odkurzacze pionowe?

Wiele o budowie odkurzacza pionowego mówi już sama jego nazwa. Urządzenie przypomina proporcjami zwykłą miotłę, lub mechaniczny odkurzacz, „Kasię”, który z pewnością pamiętają nieco bardziej dojrzałe osoby. Oczywiście różnice są znaczne, jednak idea podobna. Odkurzacz pionowy ma służyć do sprzątania bez schylania się i uciążliwego ciągnięcia za sobą sporego pojemnika z ciężkim silnikiem, na dodatek wyposażonego w zwykle zbyt krótki przewód.

Czy to oznacza, że wszystkie odkurzacze pionowe są lekkie i bezprzewodowe? Niekoniecznie. Wśród tych urządzeń znaleźć można zarówno kilkukilogramowe modele, jak i nieco tylko ponadkilogramowe, takie jak np. odkurzacz pionowy Xiaomi. Podobnie nie wszystkie egzemplarze zasilane są akumulatorowo, choć zdecydowana większość pozbawiona została przewodów.

Warto również wspomnieć, że na rynku dostępne są także urządzenia czyszcząco-myjące, które zastąpią nie tylko miotłę i tradycyjny odkurzacz, ale również wiadro z mopem.

odkurzacz pionowy

fot. mat. nadesłane

Dlaczego warto wybrać odkurzacz pionowy zamiast tradycyjnego?

Za wyborem odkurzacza pionowego przemawia wiele argumentów, wśród których najbardziej istotne to:

 • niewielka ilość miejsca do przechowywania w mieszkaniu – odkurzacz pionowy zajmuje mniejszą przestrzeń niż standardowy. Można zawiesić go w szafie lub na ścianie w kuchni, albo korytarzu,
 • wielopoziomowe mieszkanie ze schodami – w tym przypadku doskonale sprawdzi się urządzenie pionowe bezprzewodowe,
 • obecność zwierząt – sprzątanie sierści to uciążliwa praca, którą trzeba wykonywać praktycznie codziennie. Odkurzacz pionowy z odpowiednią końcówką ułatwi i przyspieszy to zadanie,
 • problemy ze schylaniem lub dźwiganiem – wybierz lekki, bezprzewodowy model, który umożliwi ci samodzielne posprzątanie mieszkania bez nadmiernego wysiłku.

Prosty i niedrogi odkurzacz pionowy bezprzewodowy Xiaomi z funkcją ssania waży zaledwie 1.2 kg, dlatego jego użytkowanie jest niezwykle łatwe. Nieco cięższe są wersje z mopem – dodatkowy ciężar stanowi magnetycznie dołączany pojemnik oraz system prowadzenia wody. Mimo to, każdy model jest odpowiednio lekki i poręczny, nie sprawiając żadnych problemów przy sprzątaniu.

odkurzacz pionowy

fot. mat. nadesłane

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza pionowego?

Wybierając odkurzacz pionowy przede wszystkim należy zdecydować, czy potrzebujemy wyłącznie urządzenia czyszczącego, czy również przeznaczonego do mycia podłóg. Poza funkcjonalnością oraz wagą, wybierając odkurzacz pionowy należy zwrócić uwagę również na:

 • moc ssąca urządzenia – im jest większa, tym lepiej odkurzacz zasysa nieczystości, jednak równocześnie zwykle krócej pracuje między ładowaniami,
 •  skuteczność filtra – w odkurzaczach pionowych Xiaomi zastosowanie mają potrójne filtry: cyklonowy, usuwający cząstki stałe, bawełniany, zatrzymujący kurz oraz HEPA, który odfiltrowuje zanieczyszczenia o średnicy nawet 3 µm,
 • łatwe czyszczenie odkurzacza,
 • możliwość skrócenia – odkurzacze Xiaomi w wersji skróconej umożliwiają korzystanie z urządzenia w samochodzie lub przy sprzątaniu ograniczonych przestrzeni (szaf, niewielkich schowków),
 • dodatkowe ssawki – szeroka do podłogi, ssawka do łatwego usuwania kurzu i sierści, szczelinowa, miękka szczotka do klawiatury, a w przypadku funkcji mycia – uchwyt do mopowania i odpowiednie ścierki,
 • możliwie długi czas pracy na jednym ładowaniu,
 •  szybkie ładowanie akumulatora,
 •  łatwe przechowywanie sprzętu.

Odkurzacz pionowy to jednocześnie zwykle również odkurzacz ręczny, dlatego końcówki powinny wymieniać się w nim łatwo oraz umożliwiać czyszczenie stołu, parapetów, półek, kanap i foteli, wnętrza samochodu czy klawiatury laptopa.

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Czyszczenie lodówki naturalnymi sposobami: 3 proste kroki

Mycie lodówki naturalnymi sposobami to dobry pomysł dla osób, które nie lubią detergentów, lub są na nie uczulone. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie „chemii” w domu, wypróbuj domowe metody!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Agata  2 sierpnia 2021 15:38

  Moim zdaniem lepiej brać automatyczną roombę niż odkurzacz pionowy. Co to za przyjemność by za nim chodzić. W przypadku robota on sam odkurza i nie trzeba go nadzorować.

  Odpowiedz
  • marek  8 stycznia 2023 17:19

   I śmieci z takiego robota nie trzeba wyrzucać, same znikną, lub pojemnik mieści ich na kilogramy. Pionowe mają małą pojemność zbiornika a co dopiero płaski robot. Chyba, ze robota uzywa sie wyłącznie do czystej powierzchni lub odpowiednio małej (np. garsoniera z wnęką kuchenną, całość uzywana klika razy w roku). Robot dla skrajnie leniwych i jak sie ma pomoc domowa ktorej sie placi 500 tygodniowo – sprawdza się.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany