Co zamiast spirytusu do dezynfekcji? 3 alternatywy

Zamiast spirytusu do dezynfekcji możesz użyć jednej z trzech alternatywnych substancji. Na pierwszym miejscu lekarze i naukowcy wymieniają wodę utlenioną, ale równie dobrze sprawdzi się woda brzozowa i woda kokosowa. Wyjaśniamy, jakie są ich właściwości i wyjaśniamy jak je używać i gdzie je dostać!

Co zamiast spirytusu do dezynfekcji

źródło: www.pixabay.com

Woda utleniona zamiast spirytusu – czy zabija koronawirusa?

Co zamiast spirytusu do dezynfekcji? Zamiennikiem może być woda utleniona, czyli mówiąc dokładniej, nadtlenek wodoru to skuteczny środek do zwalczania bakterii, wirusów i grzybów. Można przemywać nim rany, które chcemy odkazić, a nawet stosować wewnętrznie, do płukania jamy ustnej, na przykład w chorobach przyzębia. Równie dobrze sprawdzi się zatem w dezynfekcji rąk, szczególnie jako składnik przeciwwirusowych domowych płynów. W połączeniu z 0,5 litra wody i 400 ml wody, standardowe 50 ml wody utlenionej nada się ponadto do odkażania domowych powierzchni.

Czy woda brzozowa nadaje się do dezynfekcji?

Inną odpowiedzią na pytanie o to, co zamiast spirytusu można wykorzystać do dezynfekcji, jest woda brzozowa. Kosmetyk ten, obecny na półkach polskich drogerii i aptek już od czasów PRL-u, jest wodnym roztworem soku z brzozy bądź mieszanką takiego soku z alkoholem etylowym. Zawiera ona naturalnie występujący kwas salicylowy, saponiny, garbniki oraz duże ilości witaminy C, dzięki czemu wykazuje działanie antyseptyczne i skutecznie zwalcza wolne rodniki. W połączeniu z alkoholem etylowym zabija wszelkie drobnoustroje, a zatem może stanowić dobrą bazę dla domowych płynów dezynfekujących. Oczywiście równie świetnie sprawdzi się stosowana solo. Jej standardowe pielęgnacyjne wskazania sugerują, by aplikować ją na zmiany trądzikowe, używać do leczenia łojotoku i polewać nią skórę głowy porażoną łupieżem.

Czy woda kokosowa ma właściwości dezynfekujące? 

Trzecia alternatywa jaką proponujemy to woda kokosowa. Ta sama, którą zdarza Wam się pić jako orzeźwiający soft drink. Nie każdy wie, że poza bogactwem minerałów, takich jak magnez, potas, fosfor czy wapń, posiada ona właściwości antybakteryjne i wykazuje przeciwgrzybicze działanie. Łagodzi zmiany trądzikowe i zapobiega wypadaniu włosów, a wystarczy tylko przecierać skórę nasączonym nią wacikiem! Doskonale sprawdzi się więc jako ewentualna baza płynu dezynfekującego. W przeciwieństwie do spirytusu, nie podrażni i nie przesuszy skóry. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...