Co wiesz o wypełniaczach? Poznaj działanie i zastosowanie różnych wypełniaczy

Spis treści:

Chociaż kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych wypełniaczy nie jest jedynym stosowanym w medycynie estetycznej. Chociaż większość z nich posiada skomplikowane nazwy warto dowiedzieć się jakie jest ich zastosowanie i działanie. O zaletach i wadach innych wypełniaczy opowiada ekspert, doktor Marek Wasiluk, autor książki „Medycyna estetyczne bez tajemnic”.

 Co wiesz o wypełniaczach? Poznaj działanie i zastosowanie różnych wypełniaczy

Na samym wstępnie trzeba wyjaśnić, że tradycyjne wypełniacze nie likwidują przyczyn problemu, tylko maskują jego objawy. „Wypełniacze działają w sztuczny sposób i osoby stosujące dla odmłodzenia się wyłącznie tego typu preparaty, popełniają błąd, ponieważ nie zahamują dzięki nim procesów starzenia się skóry, a jedynie zakamuflują ich objawy. Poza tym wypełniacze działają stosunkowo krótko. Osobiście wolę zamiast nich stosować stymulatory, takiej jak kwas l-polimlekowy, które wymuszają na komórkach naturalną regenerację, a więc cofają zmiany. Ale oczywiście, w niektórych przypadkach wypełniacze są niezastąpione, na przykład wtedy kiedy pacjent wymaga natychmiastowego efektu” – tłumaczy w swojej książce pt. „Medycyna estetyczna bez tajemni” tłumaczy doktor Marek Wasiluk.

Co wiesz o wypełniaczach? – Kwas hialuronowy

Najbardziej znanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy. W medycynie estetycznej to jeden z najczęściej stosowanych preparatów. Swoją sławę zawdzięcza wszechstronności, bezpieczeństwu oraz skuteczności działania. Jest popularny, bo łatwo się go podaje, efekty są przewidywalne, bardzo rzadko występują powikłania, a w przypadku gdy rezultat nie jest satysfakcjonujący, można go w prosty sposób usunąć, rozpuszczając hialuronidazą. Wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek i bruzd, wolumetrii, czyli wymodelowania kształtu twarzy, nawilżania skóry, modelowania i powiększania ust. Mniej popularne zastosowania to odmładzanie dłoni, wypełnianie blizn zanikowych, poprawiania kształtu nosa i brody.

Kluczem w prawidłowym korzystaniu z dobrodziejstwa kawasu hialuronowego jest umiar. Nadmuchane policzki i usta nie wyglądają estetycznie. Nadmiar wypełniacza może doprowadzić również do całkowitej zmiany rysów twarzy lub naciągnięcia skóry, przez co po wchłonięciu się preparatu będzie wyglądała jeszcze gorzej. Lepiej więc powtórzyć zabieg kilka razy w małych dawkach.

Co wiesz o wypełniaczach? – Hydroksyapatyt wapnia

Hydroksyapatyt, bardziej zanany jako preparat Radiesse, to minerał będący składnikiem naszych kości i zębów. Tworzy ich rusztowanie. Wykorzystywany jest głównie w zabiegach modelowania twarzy. Efekt utrzymuje się dłużej niż po kwasie hialuronowym. Jego zaletą jest również to, że nie tylko wypełnia ubytki w skórze, ale również stymuluje ją do naturalnej odbudowy.

 

Co wiesz o wypełniaczach? – Polikaprolakton

Polikaprolakton to preparat o właściwościach płynnego implantu, który działa jednocześnie regenerująco na tkanki. Efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Jest stosunkowo nowym wypełniaczem, dlatego jego dostępność w gabinetach medycyny estetycznej jest jeszcze niewielka. Dostępny jest pod nazwą handlową Ellanse. Może być użyty jako typowy wypełniacz np. do zlikwidowania  bruzd nosowo-wargowych czy wolumetrii.

 

Co wiesz o wypełniaczach? – Karboksymetyloceluloza

Mniej więcej od pół roku dostępna jest nowa generacja wypełniaczy na bazie karboksymetyloceluozy. Erelle, bo taką nazwę handlową nosi preparat, może być stosowana w zastępstwie kwasu hialuronowego. Według producentów jej przewaga polega na większej czystości, a więc i bezpieczeństwie stosowania. Poza tym materiał jest bardzo plastyczny, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać za jego pomocą pożądany efekt, który dodatkowo ma się dłużej utrzymywać.

Co wiesz o wypełniaczach? – Własny tłuszcz

Do wypełniania ubytków w skórze można stosować również własny tłuszcz. Jest on bardzo bezpieczny, dający zadowalający i trwały efekt, ale trochę nieprzewidywalny w stosowaniu. Nigdy nie wiadomo, jaka ilość się go wchłonie, i w związku z tym trudno przewidzieć, czy i ile razy trzeba będzie powtarzać zabieg oraz jaki uzyskamy ostateczny efekt estetyczny. Powinno się go raczej traktować jako pomoc w korekcie dużych problemów niż przy precyzyjnym, aptekarskim modelowaniu kształtu.

 

Wybór wśród wypełniaczy jest całkiem spory, a to tylko jedna z dostępnych metod odmładzających. Cały przekrój sprzętu, oraz innych preparatów i zabiegów wraz z opisem ich możliwości i sposobów działania doktor Marek Wasiluk przedstawił bardzo dokładnie w swojej nowej książce pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”. Książka w lekki sposób przedstawia nowoczesne, podyktowane światowymi trendami podejście do medycyny estetycznej. Opisane są w niej wszystkie typowe problemy estetyczne oraz sposoby na to, jak powinno się je leczyć, a z czego absolutnie nie powinno się przy nich korzystać. Najważniejsze więc jest dobranie odpowiedniej metody do swoich potrzeb, również wtedy kiedy decydujemy się na zastosowanie wypełniacza.

„Kurze łapki”, „chomiczki”, „lwia zmarszczka” – nie musi tak być!

„Kurze łapki”, „chomiczki”, „lwia zmarszczka” – nie musi tak być!

Co kryje się pod tą teatralną nazwą "marionetki" i czy jest jakiś sposób, by szybko pozbyć się tego mankamentu?
Alternatywa dla trwałego powiększenia ust – wypełniacze ust od DermoFuture Precision

Alternatywa dla trwałego powiększenia ust – wypełniacze ust od DermoFuture Precision

Powiększanie ust kwasem hialuronowym jest obecnie wręcz rutynowym zabiegiem stosowanym przez kobiety. Nic dziwnego, skoro pełne i kształtne usta dodają seksapilu i skutecznie odmładzają. Najważniejsze jednak, że efekt zmysłowych ust możemy osiągnąć w szybki, nieinwazyjny

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  18 stycznia 2016 11:34

  Teraz juz wiem.

  Odpowiedz
 2. Żanett  18 stycznia 2016 11:43

  Kwas hialuronowy wydaje się być najbardziej bezpieczny.

  Odpowiedz
 3. Aneta  18 stycznia 2016 14:05

  Nie interesuję się póki co tym tematem 😉

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  18 stycznia 2016 18:28

  Ja powoli zaczynam o wypelniaczacj myśleć.

  Odpowiedz
 5. bbo  18 stycznia 2016 20:21

  Ciekawe czy ktoś ze społeczności KobiatyMag korzystał z podobnych zabiegów? Przyznać się 😀 Polecić albo powstrzymać 😀

  Odpowiedz
 6. Patriszia  27 stycznia 2016 23:21

  Zdecydowanie nie dla mnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany