Co warto zobaczyć w Finlandii – krainie tysiąca wysp i północnego słońca?

Kiedy myślimy o Finlandii w naszej głowie pojawiają się zwykle skojarzenia ze Świętym Mikołajem, Muminkami stworzonymi przez fińską autorkę, Tove Jansson, skokami narciarskimi czy niezwykłym zjawiskiem zorzy polarnej, którą można tam podziwiać. Tymczasem jest to także kraina tysiąca wysp, jezior i lasów, pełna dziewiczych krajobrazów, nietkniętych ręką człowieka oraz malowniczo położonych zabytków architektonicznych. Oto krótki przewodnik po kraju pod północnym słońcem, które latem nigdy nie skrywa się za horyzontem. Sprawdź, co warto zobaczyć w Finlandii!

co warto zobaczyć w Finlandii

źródło: www.pixabay.com

Co warto zobaczyć w Finlandii – krainie tysiąca wysp i północnego słońca?

 

Suomenlinna – twierdza na sześciu wyspach

źródło: www.pixabay.com

Przyjeżdżając lub lądując w Helsinkach, warto udać się na główny plac handlowy miasta, Kauppatori, skąd kursuje prom przewożący turystów do osiemnastowiecznej warowni Suomenlinna, położonej na sześciu wyspach. Została ona zbudowana przez Szwedów, by strzec stolicę przed najeźdźcami przybywającymi do miasta drogą morską. Do dziś można tam podziwiać doskonale zachowane, majestatyczne mury obronne, muzeum wojskowe, Szkołę Marynarki Wojennej, a także okręt bojowy z 1935 roku. Gdy już nasycimy się klimatem zamkowych murów, możemy odwiedzić jedną z pobliskich restauracji i skosztować słynnych, lokalnych specjałów, np. karjalanpaisti – dań przygotowywanych z duszonego mięsa. Na skałach tej wyspy można też urządzić sobie urokliwy piknik.

 

Temppeliaukion kirkko – świątynia wykuta w skale

Temppeliaukion kirkko, czyli kościół w skale, to kolejny absolutnie obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Finlandii. Położony w helsińskiej dzielnicy Töölö przy ulicy Lutherinkatu, jest wykuty w granitowej skale i przykryty sklepieniem w kształcie dysku, wykonanym w całości z miedzianego drutu. Wnętrze oświetla tylko naturalne światło, wpadające przez 180 szklanych paneli umieszczonych koncentrycznie między ścianami kościoła a kopułą, połączone z blaskiem świec płonących wokół nagich, kamiennych ścian. Sprawia to, że widok z galerii naprawdę zapiera dech w piersi, a panująca w środku atmosfera zawsze jest tajemnicza i mistyczna.

 

Co warto zobaczyć w Finlandii?

 

Bezkresne zielenie i surowość skał.

Parki krajobrazowe Oulanka, Koli, Lemmenjoki i Linnansaari

źródło: www.pixabay.com

Główną atrakcją Finlandii jest jej przyroda, z zalesionymi wzgórzami, mnóstwem wysp i wysepek nieregularnie rozrzuconych na wodzie oraz taflami jezior przechodzącymi w rwące strumyki i niskie wodospady, poprzecinane wiszącymi, drewnianymi mostkami, . Ci, którzy kochają trekking albo poszukują miejsca do zadumy i poetyckiej medytacji, koniecznie powinni odwiedzić najpiękniejsze krajobrazowe parki: Oulanka, Koli, Lemmenjoki i Linnansaari. Wstęp do nich jest darmowy, tym bardziej warto skorzystać z tej możliwości. W parkach można godzinami spacerować wśród romantycznych krajobrazów, zdobywać dzikie, skaliste wysepki, obserwować rzadkie okazy ptaków i pływać motorówkami lub łodziami, ciesząc oczy widokami rodem z malarskich pejzaży czy artystycznych pocztówek! 

Podziwianie malowniczych okoliczności przyrody szczęśliwcom urozmaica dodatkowo magiczna zorza polarna, rozlewająca się po całym niebie jak zielono-żółta akwarela.

 

Drewniane domki Starej Raumy

Rauma to małe portowe miasteczko zbudowane wokół szesnastowiecznego klasztoru franciszkanów. W jego granicach mieści się do dziś tzw. Stara Rauma (wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), skupiająca około 600 doskonale zachowanych siedemnastowiecznych budynków z drewna – głównie domów mieszkalnych, warsztatów rzemieślniczych i sklepików. Większość z nich zachowana jest w stylu neorenesansowym. Na szczególną uwagę zasługuje żółty ratusz z czerwonymi okiennicami, który z powodzeniem mógłby się znaleźć na ilustracji książki z bajkami.

 

Co warto zobaczyć w Finlandii?

 

Muumimaailma – Dolina Muminków

Turyści podróżujący wraz z pociechami albo pragnący po prostu przypomnieć sobie słodkie, beztroskie lata dzieciństwa powinni też koniecznie odwiedzić park rozrywki Muumimaailma, leżący na wyspie Kailo, blisko miejscowości Naantali w południowo-zachodniej Finlandii. Znajdą tam odwzorowany z pieczołowitą drobiazgowością niebieski domek rodziny Muminków, pokryty czerwoną dachówką i ozdobiony charakterystyczną, białą werandą, namiot Włóczykija oraz sypialnię Panny Migotki, a także Szepcący Las i Fort Piratów, po których gości oprowadzają „ożywione” postaci z kart książek!

 

Co warto zobaczyć w Finlandii?

Rovaniemi – kraina wiecznych Świąt

Będąc w Finlandii nie można nie odwiedzić mroźnej Laponii z jej stolicą Rovaniemi położoną tuż za kołem podbiegunowym i nazywaną Jedynym Prawdziwym Domem Świętego Mikołaja. Dzieci mogą tu obejrzeć słynną mikołajową wioskę, pełną reniferów i sklepików z zabawkami. Dorosłych zachwycą natomiast wyścigi psich zaprzęgów, malownicze trasy zjazdowe dla narciarzy i szlaki dalekich, pieszych wędrówek wiodące wśród nieskażonych cywilizacją, dzikich zakątków. To także najlepsze miejsce do obserwowania nocnych, podniebnych spektakli w wykonaniu polarnych zórz.

 

Czy już szukacie biletów do Finlandii? 🙂

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...