Co warto wiedzieć o przytulaniu?

Spis treści:

Jak pokazują badania zrealizowane przez firmę badawczą TNS OBOP, 84% Polaków było w dzieciństwie przytulanych przez rodziców lub inne bliskie osoby. Z kolei przytulania nie zaznało 12% ankietowanych. Jak do tematu przytulania odnoszą się współcześni rodzice, którzy teraz sami wychowują małe dzieci?

Co warto wiedzieć o przytulaniu?

 

 

Przytulanie to nie wstyd – wyniki badań

Kiedy rodzice przytulają swoje dzieci? Na to pytanie 74% ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72%) lub chore (71%). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71%), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości.

Do jakiego wieku można przytulać dziecko? 95% badanych nie uznaje granicy wieku, do której wypada przytulać dzieci. Jednak to mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że taka granica przytulania istnieje. Dla 58% ankietowanych jest to wiek 12 lat.

Co lub kto wpływa na przytulanie? 69% rodziców małych dzieci (do 5 roku życia) zaznacza, że w codziennym wychowaniu przede wszystkim kieruje się własną intuicją. Dla 45% osób znaczący wpływ mają doświadczenia
z własnego dzieciństwa oraz  wpływ rodziny (40% ankietowanych).

Jak poznać, czy mężczyzna jest zakochany? 14 sygnałów, że masz potencjalnego wielbiciela

Jak poznać, czy mężczyzna jest zakochany? 14 sygnałów, że masz potencjalnego wielbiciela

Nie wiesz, czy mężczyzna jest w Tobie zakochany? Starasz się interpretować zachowanie, gesty, słowa swojego faceta, ale wciąż nie masz pewności, czy on faktycznie angażuje się w Wasz związek? Oto 14 sygnałów, które podpowiedzą ci, czy On jest w Tobie zakochany.

Dlaczego warto przytulać?

Przytulanie niesie za sobą wiele korzyści. Gest ten tak niewiele kosztuje, a daje maluszkowi mnóstwo przyjemności i radości. Często działa zbawiennie na jego dolegliwości, płacz, uspokaja i wprawia w dobry nastrój. Noworodek od pierwszych chwil życia potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem lub opiekunem, co wpływa na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny i emocjonalny.

Przytulaniu towarzyszy również wydzielanie hormonów, m.in. kortyzolu, odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. W momencie przytulenia jego poziom się obniża, dzięki czemu dziecko staje się wyciszone, mniej napięte i łatwiej jest mu zasnąć. Natomiast wytwarzana podczas przytulania oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, odpowiedzialna jest za odczuwanie bliskości, zaufania i budowania więzi rodzinnych.

 

Magia przytulania

Rodzic, który bierze swoje dziecko w ramiona, okazując mu czułość, jednocześnie daje maluszkowi poczucie miłości, bezpieczeństwa i bliskości. Jest to niezwykle ważne z uwagi na kształtowanie przyszłej dojrzałości fizycznej i emocjonalnej. Brak bliskości i dotyku może mieć poważne konsekwencje związane z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka. Maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej uodpornione lub nie przybierają na wadze.

 

Okazja do przytulania

Na przytulanie zawsze powinniśmy znaleźć czas. Dobrym pretekstem do nawiązania bliskości z maluszkiem jest dotyk podczas kąpieli, którego trudno uniknąć w trakcie mycia dziecka. Podczas czynności pielęgnacyjnych skóry maluszka powinniśmy także przytulać swoje dzieci, aby wzmacniać więzi i okazywać mu czułość.

Do wieczornej kąpieli warto stosować płynne środki pielęgnacyjne, które oprócz właściwości zdrowotnych, łatwo się rozprowadzają i sprzyjają masowaniu ciała dziecka. Należą do nich, m.in. kosmetyki Oilatum Baby. Są to nawilżające i natłuszczające emolienty przeznaczone do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry delikatnej. Można je stosować już od 1. dnia życia.

Zatem nie wstydźmy się przytulania, okazujmy czułość swoim dzieciom, bez konkretnego powodu i w każdej chwili.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Evi188  29 sierpnia 2012 23:29

  Ja codziennie przytulam swoja coreczke i nie wyobrazam sobie tego ze nie miała bym wziasc jej w ramiona nie tylko gdy płacze i cos jej dolega . Podczas codziennej zabawy i wygłupiania sie tez mamy okazje do poprzytulania sie 🙂

  Odpowiedz
 2. Agnieszka1985  17 grudnia 2012 10:56

  Ja tez uważam, ze nalezy przytulac ile wlezie:P

  Odpowiedz
 3. Agnieszka1985  17 grudnia 2012 10:59

  Ja jak najbardziej się z tym zgadzam, za prztulaniem jestem jak najbardzie za- przytulać ile wlezie:D

  Odpowiedz
 4. Masza  14 lipca 2013 13:04

  Oczywiście,że trzeba ile tylko można.

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  23 lutego 2015 18:36

  Bardzo fajne porady.

  Odpowiedz
 6. mama  2 grudnia 2015 00:40

  Ja moją 2,5 letnią córeczkę bardzo często obdarzam przytulaskami i słowami 'kocham Cię’, w tej chwili ona sama w najmniej oczekiwanych momentach mówi mi ze mnie kocha i czy ją przytulę 🙂 Właśnie dla takich chwil się żyje! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany