Co warto przeczytać? Polecamy nowości książkowe!
Lato nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Lada dzień przywitamy jesień. Jakkolwiek kochamy letni klimat, tak jesień i zima również ma sporo plusów. Jednym z nich są dłuższe wieczory i więcej czas na książkę. Czas więc na przegląd nowości, które skradły nasze serca! Na jakie pozycje warto zwrócić uwagę?
W naszym zestawieniu znajdziesz dużo pozycji o miłości, ale nie tylko. Znalazło się także miejsce na wyjątkowe historie o silnych kobiet, kryminalne i brutalne opowieści, a także pozycje fantasy.
Fot. mat. nadesłane, kolaż wł. redakcji
Katarzyna Zachacz, “Z anoreksją na pokładzie”
Jedna z ważniejszych pozycji w naszym zestawieniu i bardzo zachęcamy Was do zapoznania się z nią. “Z anoreksją na pokładzie” to debiutancka powieść Katarzyny Zachacz, stewardessy zamieszkującej Wyspy. Autorka porusza w niej problem anoreksji, dzieli się swoją historią i przeplata ją naukowym i psychologicznym spojrzeniem na tę chorobę. Z jednej strony może wydawać się lekka i przyjemna, ale z drugiej strony porusza temat ciężkiego kalibru. Książka może posłużyć innym jak terapia i wsparcie. To kompendium wiedzy na temat zaburzeń odżywiania, rozjaśnia wiele mechanizmów, którymi kierują się chorzy na anoreksję. Kasia Zachacz szczerze pisze o ponadprzeciętnej ambicji, toksycznym perfekcjonizmie i ogromnej presji sukcesu, które często stają się czynnikami psychologicznymi prowadzącymi do chorób i zaburzeń. Ponadto obala wiele pokutujących wciąż stereotypów dotyczących anoreksji.
– W chorowaniu najgorsze, co można zrobić, to odizolować się od bliskich. Mam nadzieję, że inne osoby z zaburzeniami odżywiania, czytając moją książkę, odnajdą w niej wiele swoich myśli czy emocji i poczują się zrozumiane – dodaje Kasia.
Magdalena Szponar, “Bez powietrza”
Magdalena Szponar to autorka popularnej serii „Cztery żywioły”. W tym miesiącu powróciła z kolejnym tomem. “Bez powietrza” to połączenie płomiennej miłości, żądzy, pragnień, ekscytacji oraz ludzkich lęków i niepewności. Książkę czyta się jednym tchem. To idealny wybór na nadchodzące jesienne wieczory. Bohaterka powieści, Marta, kończy walkę z największym demonem przeszłości, co jak się okazuje, wcale nie przynosi jej wytchnienia, jakiego oczekiwała. Przed Martą i Rafałem ostatnia bitwa, której stawka będzie nawet życie. “Bez powietrza” to powieść, która znakomicie pokazuje, na jak wiele nas stać w momencie, kiedy życie ukochanej osoby jest zagrożone. Nie zabraknie także wątków gangsterskich i opisujących ludzkie relacje wymykające się spod kontroli.
Anna Szczęsna, “Dziewczyna z wiatrem we włosach”
Powieść jest drugim tomem z cyklu “Między stronami życia”, choć czytana jako samodzielna książka również przyniesie wiele przyjemności i interesująco wypełni czas. “Dziewczyna z wiatrem we włosach” to historia, która opowiada o sile przyjaźni i o szczerej, głębokiej miłości, która jest w stanie pokonać przeszkody. Powieść przedstawia perypetie miłosne prosto ze świata literacko-wydawniczego. W tle urokliwy Toruń. Bohaterką jest Marlena – agentka Michała, mistrza literackich horrorów, i przyjaciółka Justyny, autorki bestsellerowych romansów. Marlena robi wszystko, by pomóc swoim przyjaciołom i wyciągnąć ich z twórczego kryzysu. W jej życiu niespodziewanie pojawia się jednak Krzysiek – brat, który wpadł w tarapaty finansowe. Jedyną szansą na ratunek bratu jest dla niej przyjęcie nietypowego zlecenia – ma napisać autobiografię milionera Seweryna Mazura. Zlecenie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Czy Marlenie zakończy je z pozytywnym efektem?
Fernanda Melchor, “Czas huraganów”
Powieść, która jest niejako portretem Meksyku między tradycją a nowoczesnością. Nakreśla okrutny a zarazem fascynujący portret Meksyku, dławionego przemocą, lubieżnością i barbarzyństwem. W “Czasie huraganów” znajdziemy wszystko – wielkie namiętności, seks i zbrodnię – a wszystko to opowiedziane w sposób niezwykle interesujący i poruszający. Autorka rozbija stereotypy.
Tajemnicze morderstwo popełnione w pełnym grozy i moralnego brudu otoczeniu – debiutancka książka Melchor pokazuje, że narodziła się nowa meksykańska gwiazda (…) Nie jest to może lektura do klubu książki Oprah, ale nie powinieneś przeoczyć tej powieści. Jeśli tylko jesteś na nią gotowy. – „The Guardian”
Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy grupa dzieci z La Matosy, wyimaginowanej wioski w Meksyku, dokonuje makabrycznego odkrycia. W wodach kanału odnajdują rozkładające się ciało miejscowej wiedźmy. Śledztwo odsłania mroczny świat, który przenika bieda, przemoc, mizoginia i najmroczniejszy erotyzm.
Justyna Komuda, „Hegemon Apopi”
„Hegemon Apopi” to pozycja z kategorii fantasy połączona z elementami romansu. Narracja opisana jest z punktu widzenia młodej i niezależnej dziewczyny. Jest to niezwykła, wciągająca opowieść o napięciach społecznych, wewnętrznej przemianie i relacjach. Główną bohaterką powieści jest Apopi, studentka, która przenosi się do równoległego świata rządzącego się zupełnie odmiennymi zasadami od tych, do których przywykła. Nowa rzeczywistość okazuje się brutalna i hierarchiczna. Światem rządzą elfy, a ludzie pełnią jedynie funkcję ich posłusznych sług. Apopi zostaje obsadzona w roli hegemona, co budzi złość i zazdrość innych elfów oraz wywraca do góry nogami panujący porządek polityczny. Czy Apopi odnajdzie się wśród skomplikowanych zasad społecznych, dworskich intryg i uczuciowych rozterek? To także historia o tym jak bohaterka ze zbuntowanej studentki zmienia się w silną i pewną siebie kobietę. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję!
Dorota Śliwa, “Znajdź mnie”
Jest to pozycja opowiadająca mroczną historię miłości głównych bohaterów. Odpowiada na pytanie o to jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić w imię miłości. Główną bohaterką jest Ewa – pewna siebie, silna kobieta, bez pamięci zapatrzona w swoją córkę. Ewa wierzy, że w jej życiu, po trudnych doświadczeniach, znów pojawi się miłość. Przypadkowo zawiera internetową znajomość, która staje się dla niej coraz ważniejsza. Jej internetowy przyjaciel jest policjantem, a jego niebezpieczna praca nie daje o sobie zapomnieć. Wkrótce po ich pierwszej, pełnej namiętnych chwil randce Ewa zostaje porwana. Od tej pory każdy dzień będzie dla niej walką na śmierć i życie.
Mhairi McFarlane, „Miłość na później”
Fot. mat. nadesłane
“Ona ma złamane serce”, a on nie wierzy w miłość” – brzmi znajomo? To motyw, który często pojawia się w romansach. Tym razem losy bohaterów potoczą się nieco inaczej. Główni bohaterowie wpadają na pomysł, by… udawać związek. Prosty plan jednak szybko się komplikuje. “Miłość na później”, to pełna miłosnych przepychanek i dobrego humoru komedia romantyczna, która zachwyci fanki szczęśliwych zakończeń. Powieść podnosi na duchu i daje nadzieję na to, że każdemu z nas życie może napisać najlepszy scenariusz. Książka zdobyła uznanie zagranicznych mediów i czytelniczek, które doceniły kreacje postaci, błyskotliwe dialogi, a także niekwestionowany talent autorki do ukazywania głębi psychologicznej bohaterów oraz skomplikowanych relacji między nimi. Autorka udowadnia, że na prawdziwe uczucie nigdy nie jest za późno!