Co to jest zanokcica paznokci? Objawy, przyczyny, leczenie

Zanokcica paznokci, to termin nieszczególnie znany, ale jest to dolegliwość, która może przytrafić się każdemu. Zanokcica paznokcia to silny, bolesny obrzęk spowodowany stanem zapalnym. W niektórych przypadkach może wymagać nawet interwencji chirurgicznej. Powstaje po urazie wału paznokciowego, nawet przy pozornie bezpiecznych czynnościach, np. gdy skaleczymy się podczas wykonywania manicure lub jeśli obgryzamy paznokcie. Zanokcica objawia się bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem. Zazwyczaj dotyczy jednego palca i paznokcia.

Spis treści:

Zanokcica paznokci jest ropnym zapaleniem paznokcia, które powstaje na skutek infekcji bakteryjnej. Może być też efektem infekcji wirusem opryszczki – wtedy mówimy o zanokcicy opryszczkowej. Zanokcica występuje przy wale paznokcia, czyli w miejscu, gdzie paznokieć łączy się ze skórą.

Zanokcica paznokci leczenie objawy przyczyny

Fot. Luis Quintero on Unsplash

Co to jest zanokcica paznokci?

Zanokcica to choroba wału paznokcia, która powoduje ból, zaczerwienienie i ropny wysięk tuż przy paznokciu. Przyczyną pojawienia się zanokcicy paznokci są bakterie, głównie gronkowiec złocisty i paciorkowce. Może pojawić się zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Zazwyczaj dotyczy jednego palca, ale może obejmować też kilka jednocześnie. Zanokcica paznokciowa może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Ostra pojawia się na kilka dni po urazie, natomiast przewlekła nie ma gwałtownego początku. Objawy obu postaci choroby są bardzo podobne. Nieleczona zanokcica paznokci skutkuje ropniem, bólem i zapaleniem macierzy paznokcia.

Zanokcica ostra a przewlekła

Zanokcica ostra ma swój gwałtowny początek i występuje zazwyczaj na skutek jakiegoś urazu. Rozwija się kilka dni po takim wypadku, po zakażeniu się bakteriami. Zanokcica przewlekła nie ma punktu granicznego, w którym występuje gwałtowny początek. Za rozwój zanokcicy przewlekłej zazwyczaj odpowiadają grzyby. Zanokcica przewlekła może się przeobrazić w ostrą (nagłe zaostrzenie bólu, obrzęku, ropnia). Przy zanokcicy przewlekłej paznokcie mogą nabrać brązowego zabarwienia.

Jak wygląda zanokcica paznokci

Zanokcica paznokci – przyczyny

Najczęściej zanokcica paznokci pojawia się na skutek urazu mechanicznego. Zazwyczaj do takich urazów dochodzi podczas obcinania paznokci, wycinaniu skórek. Zanokcica paznokci może pojawić się również u osób, które obgryzają paznokcie lub cierpią na wrastanie paznokci. Zanokcica jest efektem mikrourazów skóry, przez które mogą wnikać bakterie i grzyby. Zanokcica przewlekła pojawia się u osób, które mają regularny i długotrwały kontakt z chemikaliami lub wodą. Często zanokcica paznokci dotyka osób pracujących np. na zmywaku. Chorobie tej sprzyja również noszenie obuwia lub skarpet, które są zakażone grzybicą lub bakteria oraz brak higieny.

Objawy zanokcicy paznokci

Zanokcica paznokci w pierwszej kolejności objawia się dyskomfortem w miejscu, gdzie płytka paznokcia łączy się ze skórą. Następnie pojawia się tam zaczerwienienie, obrzęki, pogrubienie skóry, silny ból opisywany jako pulsujący. Przy zanokcicy ostrej dolegliwości pojawiają się kilka dni po mechanicznym uszkodzeniu. Zanokcica przewlekła objawia się podobnymi dolegliwościami, ale trwają one dłużej i nie występują tak gwałtownie. Zanokcica paznokci w zaawansowanym przebiegu objawia się też wysiękiem ropnym i gorączką.

Zanokcica paznokci – leczenie

Zanokcica to choroba, którą można leczyć domowymi sposobami, ale w zaawansowanym przebiegu wymagana jest nawet interwencja chirurgiczna. Domowymi sposobami możemy w początkowej fazie próbować wyeliminować stan zapalny i opuchliznę wokół paznokcia.

Leczenie domowe zanokcicy

W pierwszej kolejności możemy wypróbować wyleczenie zanokcicy domowymi sposobami. Najpopularniejszym sposobem jest moczenie palca, na którym pojawił się stan zapalny kilka razy dziennie przez kilka minut w ciepłej wodzie z mydłem, najlepiej zwykłym, szarym. Ta metoda pomaga eliminacji ropy i złagodzeniu stanu zapalnego. Nie gwarantuje ona jednak całkowitego pozbycia się problemu. Jeśli zawodzi, należy koniecznie wybrać się do lekarza.

Zanokcica paznokci – leczenie farmakologiczne

Zanokcica paznokci, to choroba bakteryjna, która może wymagać leczenia antybiotykiem. Zazwyczaj lekarz w takiej sytuacji przepisuje maść z antybiotykiem. Jeśli mamy do czynienia z zanokcicą wywołaną drożdżakami, wtedy lekarz przepisuje kurację przeciwgrzybiczą. Kuracja również bazuje na specjalnej maści tyle, że z substancjami grzybobójczymi.

Interwencja chirurgiczna 

Zdarza się, że zanokcica paznokci jest na tak bardzo zaawansowanym poziomie, że nie pomogą ani domowe sposoby, ani leczenie miejscowe farmakologiczne. Wtedy sięga się po rozwiązania chirurgiczne. Lekarz chirurg nacina powstały ropień i oczyszcza ranę. Po takiej interwencji chirurgicznej zazwyczaj lekarz przepisuje dodatkowo antybiotyk. W skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie paznokcia.

Jak wygląda zanokcica paznokci

Czy zanokcica jest niebezpieczna?

To bardzo bolesna i sprawiająca dyskomfort dolegliwość. Jeśli ma gwałtowny przebieg, ale leczenie domowe przyniosło skutek, to nie jest niebezpieczną chorobą. W sytuacji, gdy jest zaawansowana może zakończyć się interwencją chirurgiczną, a nawet usunięciem płytki paznokcia. Zanokcicy można zapobiegać przez odpowiedni i uważny manicure oraz unikanie skubania i obgryzania paznokci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...