Co to jest i jak działa apteka internetowa?

Spis treści:

Sprzedażą suplementów diety oraz leków na receptę i bez recepty, a także innych produktów, do których zalicza się np. środki higieniczne czy opatrunki, zajmuje się apteka. Obecnie działają one nie tylko stacjonarnie, ale również online, umożliwiając zakupy przez internet z dostawą do domu. Jak działa apteka i jak rozpoznać tę legalną? Co to jest apteka internetowa i w jaki sposób zamawiać w niej leki?

Co to jest apteka internetowa?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup leków, suplementów diety i wyrobów medycznych przez internet. W związku z tym w ostatnim czasie apteki internetowe cieszą się rosnącą popularnością, a ich liczba na rynku z roku na rok wzrasta. Z tego rozwiązania korzystają zwykle osoby ceniące wygodę i oszczędność czasu. W aptekach online klient ma możliwość zakupu niezbędnych medykamentów w dowolnym momencie, może też spokojnie porównywać skład i ceny podobnych produktów, o co wcale nie tak łatwo w aptekach stacjonarnych, gdy za plecami ma się zniecierpliwione osoby czekające w kolejce.

Apteka internetowa to rozwiązanie, które łączy w sobie cechy stacjonarnego punktu aptecznego oraz sklepu internetowego. W naszym kraju apteki internetowe działają na mocy przepisów ustawy Prawo Farmaceutyczne oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Przed otwarciem apteki internetowej należy nabyć odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia działalności stacjonarnej. Następnie można poszerzyć ofertę apteki dodatkowo o sprzedaż internetową.

Cechy dobrej apteki internetowej

Dobra apteka online przede wszystkim powinna mieć szeroki asortyment produktów w przystępnych cenach – atrakcyjniejszych od tych w aptekach stacjonarnych. Nie bez znaczenia pozostają dokładne opisy poszczególnych produktów, które powinny znaleźć się na stronie apteki. Dzięki nim klienci będą mogli jeszcze lepiej zapoznać się z interesującym ich medykamentem, zanim podejmą decyzje o jego zakupie. Dobra apteka internetowa powinna mieć asortyment z wielu różnych kategorii, w tym nie tylko leki, ale też wyroby medyczne, produkty opatrunkowe, suplementy diety itd. Jej strona www musi być czytelna i łatwa w obsłudze również dla osób, które mniej sprawnie poruszają się w sieci. Ważnym elementem apteki internetowej jest też wyszukiwarka, dzięki której klient będzie mógł szybko znaleźć interesujący go produkt. Bardzo ważne jest też to, aby składanie zamówień było możliwie jak najłatwiejsze i nie zajmowało zbyt wiele czasu.

Jak rozpoznać legalną aptekę internetową?

Apteka internetowa musi działać w oparciu o placówkę stacjonarną. Wątpliwości powinien więc budzić brak informacji na temat punktu stacjonarnego. Każda apteka prowadząca sprzedaż online powinna umieścić na swojej stronie www między innymi dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Powinna znaleźć się tam też nazwa organu, adres fizyczny i mailowy oraz numer kontaktowy. Zgodnie z przepisami z 3 maja 2015 roku apteka internetowa powinna zamieścić na swojej stronie wspólny logotyp Unii Europejskiej. Ma być on podlinkowany do rekordu w wykazie aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, gdzie będzie można znaleźć informacje na temat danej apteki oraz jej zgłoszenia do WIF.

Legalna apteka internetowa musi mieć również zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Każda dobra internetowa apteka powinna zapewniać pacjentom możliwość konsultowania planowanego zamówienia z pełniącym dyżur farmaceutą. Klienci powinni natomiast uważać na apteki, które posługują się wyłącznie formularzem kontaktowym i zajmują się sprzedażą wyłącznie określonych grup leków, np. tylko produktów na odchudzanie.

Jakie produkty można kupić w aptece przez internet?

W aptece internetowej można znaleźć między innymi leki bez recepty, a także suplementy diety, kosmetyki, dermokosmetyki i preparaty witaminowe. Nie powinno zabraknąć w niej również wyrobów medycznych, artykułów higienicznych, a także środków opatrunkowych. W aptece internetowej najczęściej dostępne są zarówno pojedyncze produkty, jak i gotowe zestawy medykamentów.

Zgodnie z przepisami internetowa apteka może sprzedawać również leki na receptę, jednak nie może wysyłać ich do domu osoby zamawiającej. W ofertach aptek internetowych klient nie ma więc możliwości zamówienia leków na receptę z dostawą do domu. Farmaceutyki z przepisu lekarza pacjent musi odebrać osobiście w stacjonarnym punkcie aptecznym.

Jak dokonać zamówienia w aptece internetowej?

Zamówienie medykamentu w aptece internetowej wiąże się z wyborem określonego produktu lub kilku produktów i dodaniu ich do wirtualnego koszyka w interesujących daną osobę ilościach. Następnie należy złożyć zamówienie. Konieczne jest określenie formy płatności oraz dokonanie wyboru metody wysyłki. Warto skorzystać z apteki internetowej, która współpracuje z doświadczoną firmą kurierską, gdyż wysyłka medykamentów powinna odbywać się w określonych warunkach. Dobre apteki internetowe kompletują i wysyłają zamówienia w możliwie najkrótszym czasie, oferując kilka możliwych opcji wysyłki. Do najczęstszych z nich zalicza się dostawę do domu (ale nie dla leków na receptę), odbiór w paczkomacie lub w punkcie stacjonarnym apteki.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...