Co to jest bentonit i jak go stosować?

Bentonit kojarzy się głównie ze… żwirkiem higienicznym dla kotów. Okazuje się jednak, że podobnie jak wiele innych specyficznych glinek – także i glinka bentonitowa ma właściwości prozdrowotne. Jednocześnie wokół bentonitu namnożyło się wiele „legend”, niekoniecznie mających wiele wspólnego z prawdą.

Bentonit to skała osadowa o zabarwieniu najczęściej szarym, niekiedy kremowym lub błękitnawym (najlepsza gatunkowo glinka jest szara). Jej głównym składnikiem jest montmorylonit – minerał z gromady krzemianów. Bentonit jest silnym absorbentem (stąd jego wykorzystanie do produkcji kociego żwirku).

Ponadto stosuje się go w rolnictwie do uzdatniania gleby skażonej metalami ciężkimi, jako dodatek do pasz zwierząt (aby zapobiec zakażeniom aflatoksynami), do klarowania wina, jako baza do niektórych leków, składnik maseczek oraz bentonit – suplement diety.

Glinka bentonitowa – stosowanie zewnętrzne

Glinka bentonitowa jest ceniona przede wszystkim w kosmetyce i dermatologii. Podobnie jak glinka zielona czy ghassoul, może mieć formy maseczek, okładów, jest też stosowana do kąpieli leczniczych. Glinki bentonitowe z powodzeniem stosowane są w ośrodkach SPA. Łagodzą m.in. alergie skórne, przyspieszają gojenie ran, wchłaniają zanieczyszczenia ze skóry, wygładzają skórę.

Maseczki z glinki bentonitowej polecane są zwłaszcza osobom borykającym się z cerą tłustą i problematyczną. Maseczka wygładza i oczyszcza cerę, działa też antybakteryjnie. Aby przygotować taką maseczkę w domu, rozrób łyżkę glinki w niewielkiej ilości wody, tak aby powstała gęsta pasta. Nałóż na twarz, szyję i dekolt. Zaschniętą maseczkę zmyj letnią wodą po ok. 20 minutach. Stosuj taką kurację 1–2 razy w tygodniu.

Kąpiele w glince bentonitowej wygładzają i oczyszczają skórę. Wystarczy, że do wanny napełnionej wodą wsypiesz pół szklanki glinki. Wejdź do tak powstałej zawiesiny na 15 minut, a po zakończonej kąpieli spłucz glinkę pod prysznicem.

Okłady z glinki bentonitowej możesz stosować jako środek łagodzący swędzenie i obrzęk po ukąszeniach owadów, a także wypryski alergiczne oraz podrażnienia skóry u niemowląt. Pół łyżeczki glinki rozrób w niewielkiej ilości wody. Nałóż grubą warstwę pasty na miejsce po ukąszeniu i przykryj gazą. Zmyj glinkę po 2 godzinach.

Glinka bentonitowa może pełnić także rolę płukanki do ust bądź naturalnej pasty do zębów. Ma właściwości dezynfekujące, obniżające pH, zapobiega ponadto próchnicy i łagodzi stany zapalne dziąseł. Aby wykonać naturalną pastę do zębów, potrzebujesz 1/3 szklanki glinki, ¼ szklanki gorącej wody, 1 łyżki oleju kokosowego, ¼ łyżeczki soli morskiej, 1 łyżki sody oczyszczonej i 25 kropli olejku miętowego.

Pamiętaj, aby nie używać metalowych przedmiotów do rozrabiania glinki bentonitowej – metal obniża efektywność bentonitu. Do wykonania płukanki do ust wystarczy natomiast wymieszanie połowy łyżeczki glinki w szklance wody.

Bentonit – suplement diety?

Na różnego rodzaju portalach i blogach można znaleźć przepisy na bentonitowe kuracje, m.in. oczyszczające organizm z toksyn i metali ciężkich. Niestety, choć bentonit eliminuje metale ciężkie z gleby czy z wody, nie stwierdzono takiego efektu w przypadku organizmu ludzkiego. Nie przyniosą efektu także „cudowne” kuracje odchudzające oparte na preparatach bentonitowych (mogą co najwyżej wywołać biegunki lub zaparcia oraz wzdęcia).

Bentonit może natomiast niwelować skutki zakażenia aflatoksynami (czyli substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi m.in. w nadpsutej żywności) oraz łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego w postaci zaparciowej. Zalecana dawka to ½–1 łyżeczki glinki na szklankę wody.

Zanim zaczniesz stosować bentonit…

Stosowanie zewnętrzne bentonitu nie ma przeciwwskazań, natomiast bentonit – suplement diety powinien być stosowany z uwzględnieniem kilku czynników – w tym efektów ubocznych. Przede wszystkim substancja ta może zaburzać wchłanianie leków oraz substancji odżywczych z pokarmu.

Dlatego zawiesinę w glinki pij na godzinę przed posiłkiem czy zażyciem leków albo dwie godziny po. Dodatkowo pamiętaj, że bakteriobójcze i absorbujące działanie glinki może spowodować zaburzenia mikroflory jelitowej. Aby odbudować florę bakteryjną po kuracji, sięgnij po probiotyki.

Również przekraczanie zalecanej dawki grozi problemami natury trawiennej oraz niedoborami niektórych minerałów (np. potasu) i witamin, zwłaszcza tych, w których wytwarzaniu biorą udział bakterie jelitowe (witamina K, witaminy z grupy B). Ignoruj ponadto spotykane w Internecie porady, zalecające stosowanie lewatyw z glinki (mogą doprowadzić do niedrożności jelit) czy mieszania bentonitu z surową wodą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...