Co szkodzi naszym włosom i paznokciom?

Lśniące i mocne włosy oraz zdrowe paznokcie to nie tylko atrybuty urody, ale przede wszystkim oznaka zdrowego i prawidłowo odżywionego organizmu. Suche, zniszczone włosy i łamliwe paznokcie to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Najpewniej brakuje mu witamin i minerałów. Przyczyn kiepskiej kondycji włosów i paznokci możemy upatrywać m.in. w nieprawidłowej pielęgnacji, złej diecie, ogólnym osłabieniu i przemęczeniu, czy tych bardziej poważnych, na przykład zaburzeniach hormonalnych. Pomóc im może stosowanie się do kilku cennych wskazówek, o których wspominamy w artykule.

Jak dbać o włosy?

Żeby kompleksowo zadbać o włosy, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 1. Szampon – dobieramy odpowiednio do typu włosów i skóry głowy.
 2. Odżywki – stosujmy je regularnie, oczywiście odpowiednio dobrane do rodzaju włosa.
 3. Płukanki, maski do włosów – warto je stosować co najmniej raz w tygodniu.
 4. Mycie – włosy myjemy delikatnie, nie plączemy ich. Najważniejsze jest oczyszczenie skóry głowy, szampon przy okazji oczyści też włosy. Spłukujemy zawsze letnią wodą, by zamknąć łuski włosa i nadać im blask.
 5. Suszenie – temperatura powinna być ustawiona na najniższy stopień, zimne powietrze suszy włosy dłużej, ale ich nie uszkadza.
 6. Nigdy nie kładźmy się spać z mokrymi włosami – włosy nie wyschną, a jedynie się splączą. Wilgotne środowisko sprzyja także rozwojowi bakterii.
 7. Czesanie – włosy należy szczotkować regularnie, rozczesywać je delikatnie, nie szarpać, aby nie uszkodzić ich struktury.
 8. Śpijmy w związanych włosach – dzięki temu unikniemy bezwiednego szarpania, przygniatania i naciągania.
 9. Gumki do włosów – do związywania włosów używajmy gumek materiałowych, dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji złamanych włosów. Najlepiej sprawdzą się gumki jedwabne.
 10. Suplementy i witaminy – dla utrzymania włosów w idealnej kondycji warto stosować tabletki z biotyną, które pomogą uzupełnić jej ewentualne niedobory.

Jak dbać o paznokcie?

Sumiennej pielęgnacji potrzebują też paznokcie. Co im się przyda?

 1. Krem do rąk – używajmy go codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Dokładnie wmasujmy go w dłonie, paznokcie i skórki wokół nich.
 2. Używajmy rękawiczek ochronnych – chrońmy je przed środkami chemicznymi tj. w trakcie sprzątania czy mycia naczyń.
 3. Piłowanie paznokci – nigdy nie piłujemy mokrych paznokci. Do tego typu zabiegów używajmy pilniczków szklanych lub papierowych.
 4. Ograniczmy malowanie i przedłużanie paznokci – takie paznokcie ładnie się prezentują, jednak warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę od tych zabiegów, aby dać odpocząć płytce paznokcia.
 5. Odżywki – stosujmy je regularnie, używajmy tych, które pielęgnują i odżywiają płytkę paznokcia.
 6. Olejki zmiękczające skórki – miękką skórkę łatwiej usunąć, dzięki temu unikniemy skaleczeń wokół paznokci.
 7. Suplementy i witaminy – dla mocnych paznokci warto włączyć do codziennej diety tabletki z biotyną, które uzupełnią niedobory i wyeliminują problemy z nimi związane.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (38 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...